گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
آگوست 17, 2014 کد خبر : 29072 خبر ها

اولین تالار اختصاصی بورس کالای مناطق آزاد کشوربا حضور استاندار گیلان گشایش یافت

اولین تالار اختصاصی بورس کالای مناطق آزاد کشوربا حضور استاندار گیلان گشایش یافت

گیلانیان : اولین تالار اختصاصی بورس کالای مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد انزلی  با حضور استاندار گیلان  آغاز بکارکرد.

تالار بورس کالای ایران در منطقه آزاد انزلی، حلقه تکمیل کننده روند طی شده از سوی این سازمان در جهت رونق فضای کسب و کار اقتصادی در محدوده منطقه با هدف تثبیت و شفافیت مبادلات تجاری و حذف واسطه های تجاری به منظور ایجاد یک مزیت رقابتی، ایجاد شد.

دکتر محمد علی نجفی در این مراسم ضمن پاسداشت سالروز ورودآزادگان به میهن اسلامی ، عزت ، سرافرازی و سربلندی کشور را مرهون رشادت و از خودگذشتگی شهدا، جانبازان و ایثارگران دانست و  اظهار داشت : آزادگان سرافراز میهن اسلامی با ایثار ، فداکاری و از خود گذشتگی توانستند برگ زرین دیگری را در تاریخ ایران اسلامی رقم بزنند و حماسه بیافرینند  .

وی با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت در عرصه های مختلف از تصمیم دولت در رساندن تورم به زیر۱۰ درصد تاپایان سال ۹۵ خبرداد و افزود : دولت در زمینه مهار تورم توانسته موفقیت های ارزشمندی را حاصل نماید که مهار تورم نقطه به نقطه از ۴۳درصد به ۱۴ درصد و تورم سالانه ۳۷ درصدی به حدود ۲۵ درصد گواه این مدعاست .

استاندار گیلان به رشد اقتصادی منفی شش درصد سالهای گذشته اشاره کرد و خروج از رکود را از جمله اولویت های مهم دولت تدبیر و امید دانست و افزود : باتوجه به تلاش های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در یکسال گذشته  این آمار به منفی دو درصد کاهش یافته است .

دکتر محمد علی نجفی به ارائه بسته ای جهت خروج کشور از رکود اشاره کرد و افزود :  یکی از برنامه های اصلی دولت، مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال جاری است .

وی به توفیقات خوب حاصل شده  در چند ماه گذشته در سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و افزود : گرچه در طی سالهای گذشته روند پیشرفت در این منطقه کند و گاهی متوقف شد اما در دولت یازدهم شاهد توفیقات خوبی در این بخش هستیم .

دکتر نجفی توسعه گیلان را از جمله اولویت های مهم استان دانست و افزود : علیرغم اینکه رتبه استان در بخش اشتغال رضایت بخش نیست اماباتوجه به تلاش های صورت گرفته شاهد توفیقات ارزشمندی در بهبود فضای کسب و کار هستیم که کسب رتبه نخست استان در این بخش گواه این مدعاست .

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت : درسالی که به نام اقتصاد و فرهنگ مزین گردیده است باید با مدیریت جهادی و عزم ملی و بهره گیری از امکانات و توان داخلی و با نگاه جهانی در جهت توسعه و شکوفایی کشور و استان گام برداریم .

استاندار گیلان با اشاره به توانمندی گیلان در عرصه های مختلف تصریح کرد : داشتن سا حل طولانی ، وجود نیروی انسانی مستعد و توانمند ، فرهنگ و تمدن ریشه دار ، فرصت قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر و کشورها CIS از جمله مزیت های ارزشمند این استان بشمار می رود که باید بهره گیری از این ظرفیت و توانمندی ها در جهت توسعه و شکوفایی استان تلاش کنیم .

وی تاکید کرد :منطقه آزاد انزلی یکی از کانونهای اصلی رسیدن به این هفته است.

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت دولت الکترونیک اظهار داشت : تحقق دولت الکترونیک از جمله اقداماتی بشمار می رود که دولت به جد به دنبال آن است و استان گیلان نیز از آمادگی لازم در جهت تحقق این مهم برخوردار است .

مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این مراسم معاملات فیزیکی در بورس کالای ایران را در ۳ حوزه فعالیت عنوان کرد و افزود : حوزه های محصولات صنعتی و معدنی ، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و محصولات کشاورزی از حوزه های فعالیت معاملات فیزیکی در بورس کالای ایران بشمار می روند .

وی مهمترین کاربرد بورس کالا را کمک به مکانیزم کشف قیمت و رقابتی شدن فضای کسب و کار دانست و افزود : در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۲۵ میلیون تن کالا با ارزش ۶۴ هزار میلیارد تومان در بورس کالای معامله شد .

حسین پناهیان با بیان اینکه یکی از مهمترین بخش های اقتصادی که مورد غفلت واقع شده است تعیین قیمت کالا هایی است که در تولید آن دارای مزیت رقابتی هستیم  افزود :  متأسفانه در تعیین قیمت این کالاها علیرغم اینکه از مزیت نسبی برخوردار هستیم نقشی نداریم که بورس کالا در مناطق آزاد انزلی  می تواند نقش مهمی را در جهت حل این مشکل ایفاء کند .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز از جمله شاخص های ارزیابی عملکرد مناطق آزاد را شاخص اقتصادی عنوان کرد و به عملکرد ۵ ماهه منطقه آزاد انزلی در بخش های مختلف نسبت به ۵ ماهه سال گذشته پرداخت و افزود : در بخش های مجوز فعالیت اقتصادی ۱۰۷ درصد رشد ، ثبت شرکت ها ۳۰ درصد رشد ، کارت بازرگانی ۱۳۳ درصد رشد و حجم سرمایه گذاری جذب شده ۲۲۹۱ درصد رشد در منطقه آزاد انزلی ایجاد گردید .

وی اظهار داشت : اندیشه اصلی منطقه آزاد انزلی ، تبدیل شدن این منطقه به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای منطقه خزر و خاورمیانه است .

گفتنی است در تالار نمایندگی کارگزاران بورس کالا در منطقه آزاد انزلی، معاملات کلیه کالاهای پذیرفته شده در بورس کالای ایران صورت می پذیرد و این تالار آماده ارائه خدمات به تجار، بازرگانان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و ضمن کمک به امکان جذب سرمایه گذاری خارجی، در راستای رونق فضای کسب و کار اقتصادی در منطقه آزاد انزلی فعالیت خواهد کرد.

در پی تصویب ضوابط صدور مجوز تاسیس و فعالیت دفاتر پذیرش و تالار معاملات کارگزاری بورس کالا، شرایط لازم برای تاسیس تالار نمایندگی کارگزاران بورس کالای ایران در سطح کشور فراهم شده و شرکت کارگزاری آگاه از سوی این سازمان و شرکت بورس کالای ایران به عنوان مجری طرح فعال سازی بورس کالای منطقه آزاد انزلی معرفی و علاوه بر این شرکت، شرایط لازم برای حضور و خدمات رسانی دیگر شرکتهای کارگزاری بورس فرآهم شده است./منبع : استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی