گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
مارس 16, 2017 کد خبر : 57805 خبر ها

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد

ایجاد پایانه صادرات دریایی ۷ استان در گیلان

ایجاد پایانه صادرات دریایی ۷ استان در گیلان

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: سال آینده هفت استان کشور که دسترسی به دریا ندارند کالای خود را با ایجاد پایانه دریایی از طریق بندر انزلی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می‌کنند.

حسین چراغی ظهر امروز در همایش ائمه جمع گیلان با اشاره به ظرفیت سالانه ۱۷ میلیون تن تخلیه و بارگیری این بندر اظهار کرد: ظرفیت مذکور پاسخگوی تمام صادرات، واردات و ترانزیت کالا در استان است.

وی به ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا در بندر آستارا اشاره کرد و افزود: بندر مذکور وظیفه حمل و نقل کالای صادراتی و وارداتی در غرب گیلان را به عهده دارد و این امر در کاهش قیمت کالا برای مصرف‌کننده تاثیرگذار است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از کسب مقام نخست بنادر استان با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری کالا در کشور خبر داد و بیان کرد: در مدت چهار سال گذشته بندرهای استان مازندران بیشترین تخلیه و بارگیری کالا را داشتند.

چراغی با بیان اینکه اقتصاد دریامحور مورد تأکید مقام معظم رهبری و نظام است، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت خدادادی در شمال و جنوب کشور و همچنین دسترسی به دریا در منطقه خاورمیانه، تنها کشوری هستیم که در شمال و جنوب به آب‌های بین‌المللی دسترسی داریم.

وی، اقتصاد دریامحور را در رشد اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال تاثیرگذار دانست و گفت: بندرهای گیلان از ابتدا به عنوان بارانداز چوب، آهن و مواد اولیه مطرح بوده اما با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی، ارتقای ظرفیت اقتصادی در بندرهای گیلان در دستور کار است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با تأکید بر درون‌زایی و برون‌گرایی اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری در حوزه صادرات ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم و این امر با ارتقای زیرساخت‌ها و فعال کردن ظرفیت‌های بخش خصوصی اتفاق افتاده است.

چراغی در ادامه از راه‌اندازی پایانه اختصاصی صادرات کالای هفت استان در گیلان خبر داد و اظهار کرد: سال آینده هفت استان کشور که دسترسی به دریا ندارند کالای خود را از طریق بندر انزلی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می‌کنند.

وی به فعال کردن پروژه‌های گردشگری دریایی در بندر انزلی اشاره کرد و گفت: سال آینده ۷۰۰ شغل به طور مستقیم و یک‌هزار و ۵۰۰ شغل به طور غیر مستقیم در زمینه مذکور ایجاد می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به ایجاد یک‌هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال به طور مستقیم و غیر مستقیم با راه‌اندازی کارخانه کشتی‌سازی و تعمیر کشتی در بندر انزلی، بیان کرد: اجرای پروژه‌های مذکور با جذب و شناسایی بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت آنها انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی