دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, 16 July , 2018
شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ کد خبر : 62153 خبر ها

کارشناس روابط بین‌الملل و عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان :

ایران راهکارهای دیپلماتیک، قضائی و مردمی را در حل بحران مسلمانان میانمار در پیش بگیرد

ایران راهکارهای دیپلماتیک، قضائی و مردمی را در حل بحران مسلمانان میانمار در پیش بگیرد

گیلانیان : عضو هیئت‌علمی دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل گفت: ایران باید به‌عنوان کشور پیش‌قراول اسلامی راهکارهای دیپلماتیک، قضائی و مردمی را در حل بحران مسلمانان میانمار در پیش بگیرد.

رضا سیمبر بابیان اینکه جمهوری اسلامی باید راهکارهای رسمی و غیررسمی را در رابطه با کشتار مسلمانان میانمار در پیش بگیرد اظهار کرد: راه اول ایران برای حل مشکلات میانمار به‌کارگیری ابزارهای دیپلماتیک است.

وی بابیان اینکه ایران باید انفعال خود را درزمینهٔ کشتار مسلمانان میانمار پایان دهد، افزود: ایران باید به‌عنوان یک کشور اسلامی در حل مناقشات میانمار وارد شود و عملیات دیپلماتیک لازم را اجرا کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه گیلان به‌ضرورت لابی ایران در مجامع بین‌المللی برای حل بحران در میانمار تأکید کرد و گفت: ایران باید با لابی‌گری از طریق سازمان اجلاس‌های اسلامی و کشورهای درحال‌توسعه همسوی با ایران فشارهایی را متصاعد کند تا هر چه سریع‌تر دولت میانمار فشارهای غیرانسانی خود را در مقابل مردم مسلمان میانمار کاهش دهد.

مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان همچنین به راهکار قضائی در حل بحران میانمار اشاره داشت و مطرح کرد: به فرموده مقام معظم رهبری حل بحران در میانمار نیاز به مستندسازی دارد و باید با همکاری دستگاه قضا و وزارت امور خارجه مسئله کشتار مسلمانان میانمار با تشکیل پرونده در مجامع کیفری و حقوق بین‌المللی مطرح شود.

کارشناس روابط بین‌الملل بابیان اینکه ایران می‌تواند به‌عنوان کشور پیش‌قراول در مقابل کشتار بی‌رحمانه مردم مسلمان میانمار اقدامات اساسی انجام دهد، تصریح کرد: ایران باید تلاش کند تا مسئله میانمار در مجمع بین‌المللی کیفری و مجمع عمومی سازمان ملل متحد و هم شورای امنیت مطرح شود.

سیمبر بابیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد و غیررسمی ایران نیز می‌توانند تلاش‌هایی را در راستای حل بحران میانمار در پیش بگیرند خاطرنشان کرد: گروه‌های مردمی و سازمان‌های مردمی باید یک بسیج مردمی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای تنویر افکار عمومی جهان علیه اقدامات دوگانه دولت میانمار علیه مسلمانان تشکیل دهند.

وی افزود: فعالان حل مناقشات در میانمار می‌توانند با حضور فعالانه در ایجاد کانال‌های خبری، رسانه‌های مجازی، NGO ها، مساجد، دانشگاهیان و همه‌ی گروه‌هایی که در فاز غیررسمی قرار می‌گیرند صدای مظلومیت اقلیت مسلمان مردم میانمار را به گوش جهانیان برسانند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش