گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
اکتبر 31, 2012 کد خبر : 14255 خبر ها

ندیمی رییس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به کانادا گفت :

ایران پراثرترین هیأت‌ اجلاس بین المجالس جهانی کانادا

ایران پراثرترین هیأت‌ اجلاس بین المجالس جهانی کانادا

گیلانیان به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به کانادا با بیان اینکه دبیر کل IPUبه شدت از رفتار کانادا در میزبانی از کشورهای دنیا انتقاد کرد ،گفت: ایران پراثرترین هیأت حاضر در اجلاس بین المجالس جهانی در کانادا بود.

ایرج ندیمی در نشست خبری با تشریح دستاوردهای سفر هیأت پارلمانی اعزامی ایران به کانادا برای حضور در اجلاس بین المجالس جهانی اعزام شده بودند گفت:۴۲ رئیس پارلمان در اجلاس امسال شرکت کرده بودند ومجموع نمایندگان شرکت کننده از کشورهای مختلف ۵۹۸ نفر بودند که ۳۵ نایب رئیس مجلس و ۴۲ رئیس مجلس در این جمعیت دیده می شدند.

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی مجلس به کانادا از حضور نوروزی نماینده علی آباد کتول، پژمان فر نماینده مشهد، بت کلیا نماینده آشوریان، بیات نماینده ساوه و کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود به عنوان اعضای هیأت پارلمانی ایرانی در این سفر خبر داد و گفت: ایران در این سفر دو سخنرانی داشت و گزارشی درباره ریاست بر مجمع آسیا ارائه کرد.

وی با اعلام اینکه دو جوابیه کامل به امارات و کانادا از سوی ایران در این سفر انجام گرفت ادامه داد: ایران ۱۱ نشست با کشورهای مختلف آسیایی مثل چین، هند، فیلیپین، عراق، کره جنوبی و پاکستان داشت.

ندیمی با یادآوری موانع پیش روی هیأت پارلمانی ایران برای سفر به کانادا گفت: با توجه به اصلاح کانادا بر عدم شرکت گروه ایرانی لازم بود تا جمهوری اسلامی ایران در اجلاس شرکت کند.

وی ادامه داد: به دلیل قطع ارتباط ایران و کانادا کشور میزبان خود را در نقش مصادره کننده نشست بین المجالس خبر داد و سعی می کرد تا از ورود ایران به خاک کانادا خودداری کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم با بیان اینکه شرکت ندادن اعضاء تابع ضوابط داخلی IPUاست گفت: ایران هم حق عضویت خود را پرداخت کرده بود و هم مجلس منهله نداشت بنابراین شرایط حضور در اجلاس بین المجالس را داشت.

ندیمی با یادآوری انتقاداتی که در رسانه های داخلی به سفر هیأت پارلمانی ایرانی به کانادا می شد گفت: ایران به کانادا سفر نکرده، ایران به اجلاس بین المجالس جهانی رفته بود.

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی مجلس به کانادا به اثرات حضور ایران در اجلاس اشاره کرد و گفت: حضور ما باعث شد که ورال جامعه جهانی این نباشد که ایران نباید در مجامع بین المللی حضور داشته باشد دوم پاسخگو بودن ایران را بیش از گذشته نشان داد.

وی با یادآوری اظهارات وزیر امور خارجه کانادا در اجلاس بین المجالس جهانی گفت: در حالی که وی حق دخالت در امور سایر کشورها را ندارد ایراداتی در رابطه با لایحه مجازات اسلامی، قصاص و نگاه ایران به رژیم اشغالگر قدس داشت.

ندیمی با بیان اینکه هیأت ایرانی پاسخ های قانع کننده ای درباره دخالت های وزیر امور خارجه کانادا مطرح کرد گفت: قانون مجازات اسلامی متعلق به دین ماست و قوانین پارلمان ایران عین دموکراسی است.

نماینده لاهیجان و سیاهکل با بیان اینکه ایران هیچگاه به عنوان یک کشور نخواهد پذیرفت توضیح داد: جوابیه ایران به امارات نیز در جای خود بسیار تأثیرگذار بود از آنجایی که امارات کوچک طبق رسم سنواتی ادعای مالکیت جزایر سه گانه ایرانی را دارد ما به امارات پاسخ دادیم که قبل از آنکه شما در نقشه پیدا شوید این جزایر متعلق به کشور ایران بود.

وی با اشاره به همراهی رئیس مجلس هند با هیأت ایرانی در کانادا گفت: رئیس مجلس هند در این سفر از ایران به نیکویی یاد کرد و در عین حال هیأت ایرانی زمینه سفر لاریجانی به هند را فراهم کردند و مذاکراتی در این باره انجام دادند که نتیجه آن سفر دکتر لاریجانی به هند تا ۱۴روز دیگر است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه حضور هیأت ایرانی در این اجلاس ثمرات بسیار زیادی داشت از رایزنی های اقتصادی و سیاسی ایران با چین، ژاپن، کره جنوبی خبر داد و گفت: رایزنی های ایران با مقامات پارلمانی کشورهای آسیایی در جای خود بسیار تأثیرگذار بود.

ندیمی با بیان اینکه هیأت پارلمانی ایرانی از جهت کمیت در حداقل اما از جهت کیفیت در حداکثر بود گفت: ایران پراثرترین هیأت حاضر در اجلاس بین المجالس جهانی در کانادا بود.

وی به ترکیب هیأت پارلمانی ایرانی اشاره کرد و گفت: ترکیب هیأت پارلمانی ایرانی از نظر تنوع بسیار عالی بود و ما هم از اقلیت و هم از جامعه زنان و روحانیون کشور نماینده داشتیم.

ندیمی به بحث های مطرح شده درباره جنجال آفرینی نماینده ایران در کانادا اشاره کرد و گفت: همانگونه که در مجلس ایران اصل ۷۷ برای دفاع از شئون نمایندگان وجود دارد من نیز در نشست بین المجالس پس از اظهارات وزیر امور خارجه کانادا ثبت نام کردند و حرف های خود را در دفاع از ایران و مخالفت با وزیر امور خارجه کانادا مطرح کردم بنابراین هیچ جنجالی صورت نگرفت.

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به کانادا با بیان اینکه دبیر کل IPUبه شدت از رفتار کانادا در میزبانی از کشورهای دنیا انتقاد کرد گفت: کانادا میزبان خوبی نبود ضمن اینکه سوریه را برای حضور در این اجلاس راه نداد برای زیمبابوه نیز مشکل ایجاد کرد و از حضور ایران در این نشست استقبال نداشت.

وی توضیح داد: ایران در این شرایط به پراثر ترین هیأت حاضر در اجلاس تبدیل شد در حالی که ما در کانادا نه سفارت، نه کنسولگری و نه خبرگزاری رسمی داریم و حتی تا یک روز قبل از سفر ویزا نداشتیم اما توانستیم در کانادا حضور یافته و در پایگاه نفاق و بهائیت ایران را به جهان معرفی کنیم.

ندیمی با بیان اینکه دو گروه دوست نداشتند که ایران به کانادا سفر کند ادامه داد: گروهی که نگاه افراطی دارند و می خواهند ایران را منزوی نشان دهند و گروه دیگر افرادی بودند که اعتقاد داشتند به دلیل قطع ارتباط ایران و کانادا از سوی کانادا ما نیز باید رفتار متقابلی داشته باشیم و به کانادا سفر نکنیم.

وی با بیان اینکه پافشاری ایران می توانست به قیمت خلع میزبانی کانادا باشد توضیح داد: کانادا حق نداشت که به عنوان میزبان در اداره جلسات دخالت کند و به ایران اجازه ورود به کانادا برای حضور در اجلاس بین المجالس را ندهد این در حالی است که اگر ما به کانادا سفر نمی کردیم می توانستیم براساس قوانین IPUاز کانادا شکایت کرده و خلع میزبانی کانادا را بگیریم.

ندیمی با یادآوری اینکه لاریجانی رئیس مجلس در سفر به کانادا حاضر نشد گفت: با توجه به شرایط و مسائل منطقه وی تصمیم آبرومندانه ای گرفتند.

وی با اعتقاد بر اینکه خروجی هیأت پارلمانی ایران به کانادا بسیار بالا بود در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا هیأت ایرانی درباره بازگشت خاوری به ایران رایزنی با کانادا داشت ادامه داد: IPUبندی درباره اشخاص و افراد ندارد و هیأت پارلمانی ایرانی نیز دستور خاصی درباره پیگیری مسائل دادستانی، قضایی و بانکی نداشت ضمن اینکه فرد مورد نظر در منطقه ای دورتر از کبک کانادا است که به منطقه ای که ما در آن حضور داشتیم ربطی ندارد.

ندیمی همچنین به سخنرانی خود و اعضای هیأت پارلمانی درباره موضع هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: من در سخنرانی خود تأکید داشتم که نمی شود جهان تک صدایی باشد ایران از حق هسته ای خود نمی گذرد و کشورهای جهان نیز باید حق هسته ای ایران را بپذیرند.

وی به اجلاس آتی بین المجالس در اکوادور در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: هیأت ایرانی از الان خود را برای حضور در اکوادور آماده می کند.

مذاکرات با کشورهای آسیایی نقش ایران را در عرصه بین المللی پر رنگ تر کرد

رحمت الله نوروزی نیز درباره دستاوردهای هیأت پارلمانی اعزامی ایران به کانادا برای حضور در مجمع بین المجالس جهانی به خبرنگاران گفت: بین المجالس کانون تجمع نمایندگان سراسر دنیا در کبک کانادا بود.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور هیأت ایرانی در کانادا بسیار پر رنگ و تأثیرگذار بود گفت: پاسخ های ایران به وزیر امور خارجه کانادا و همچنین به امارات مورد تشویق همه مجالس دنیا قرار گرفت.

وی به ملاقات و رایزنی ایران با ژاپن، چین، کره جنوبی، افغانستان، پاکستان اشاره کرد و گفت: مذاکرات ایران با این کشورهای آسیایی توانست نقش ایران را در عرصه بین المللی پر رنگ تر کند.

نماینده پارلمان ایران در اجلاس بین المجالس با بیان اینکه بین المجالس به کارایی ایران در عرصه علمی صنعتی و هسته ای اعتقاد دارد گفت: در این سفر مقامات کره جنوبی اظهار داشتند که توفیقات ایران در عرصه علمی و هسته ای بسیار خوب و مناسب بوده است.

نوروزی با اعتقاد بر اینکه حضور ایران در کانادا پارلمان کشور ما را توانست یکبار دیگر به دنیا معرفی کند گفت: تبادل افکار و اندیشه های هیأت پارلمانی ایران با دنیا بسیار مناسب بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها به ارتقاء سطح روابط تجاری و سیاسی و اقتصادی خود با ایران اعتقاد دارند گفت: ایران با هدف گسترش دموکراسی پارلمانی در کانادا حاضر شد.

p

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی