گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
جولای 22, 2014 کد خبر : 28523 گفت و گو

هزینه و فواید انتشار کتاب توسط نویسنده؛

اینجا از انبوه کاغذ خبری نیست!

اینجا از انبوه کاغذ خبری نیست!

خانه نیک اسپالدینگ، نویسنده بریتانیایی به خاطر نبودن کتاب در آن توجه زیادی جلب می کند.

برخلاف تصوری که از خانه یک نویسنده داریم در منزل او نه از قفسه های مملو از کتاب خبری است و نه از انبوه کاغذ، روزنامه ها و مجلاتی که روی هم تلنبار شده باشند. به جای همه این ها، یک تبلت روی یک صندلی افتاده که تمام منابع مطالعه آقای اسپالدینگ و یازده کتابی که خود او نوشته در آن بایگانی شده است.

همین نکته به خوبی نشان می دهد که همزمان با رشد سریع فناوریهای جدید عالم کتاب و نویسندگی نیز تا چه حد تغییر کرده است. در عین حال از روی این می توان نشانه هایی را دید که چگونه نویسندگان حرفه ای سعی می کنند از راههای دیگری درآمد کسب کنند.

گسترش استفاده از تبلت‌ها و کتابخوان‌های الکترونیکی به معنای پایان دوران نشر و کتابهای چاپی نیست. ولی به نویسندگان این امکان را می دهد که ناشر خودشان باشند. با این وجود رساندن کلام آنها به بازار و خواننده هنوز هم مثل سابق به صرف زمان و پول، کمک دیگران و حدی از شانس بستگی دارد.
کاری ساده و راحت

نیک اسپالدینگ که اکنون ۴۰ ساله است، سابقا برای بخش روابط عمومی اداره پلیس یکی از نواحی انگلستان کار می کرد ولی همیشه علاقه داشت که داستانهای عاشقانه- کمدی بنویسد.

چند سال پیش او داستانی نوشت که به اعتراف خودش فقط یک کار تجربی بود و بعید بود که ناشران سنتی به هیچ وجه آن را بپذیرند. ولی بعد متوجه شد که می تواند داستان خود را روی اینترنت بگذارد و آن را به کسانی که کتاب الکترونیکی دارند بفروشد.

او می گوید: “دقیقا خاطرم هست که در آن زمان هدف من فقط این بود که پول کافی برای رفتن به بیرون و شام خوردن با همسرم را به دست بیاورم. چون کار بسیار ساده و راحتی بود. به مرور پول بیشتری درآوردم و تعدادی هم طرفدار پیدا کردم. همین باعث شد که من کتاب بعد و کتابهای بعدی را بنویسم.”

چهارمین کتاب او به نام “عشق دو طرفه” طی یکسال ۲۵۰ هزار نسخه فروش داشت و او اکنون یکی از پرفروش ترین نویسندگان بریتانیایی است که آثار خودشان را چاپ می کنند. او می گوید که در شروع کار برای او هیچ هزینه ای نداشت چون جلد کتابها را نیز خودش طراحی می کرد و همسرش در منزل نقش مصحح و ویراستار را ایفا می کرد.
هزینه های احتمالی

با وجودیکه انجام تمام مراحل و جزییات مربوط به انتشار یک کتاب توسط خود نویسنده امکان پذیر است ولی کسانی که این تجربه را دارند توصیه می کنند که این کار را تنهایی انجام ندهیم.

اورنا راس مدیر انجمن نویسندگان مستقل می گوید که هر نویسنده ای به یک ویراستار خوب نیاز دارد و دستمزد خدمات چنین فردی حداقل هزار پوند است. اگر به این رقم هزینه طراحی یک جلد خوب و بازاریابی موثر برای فروش کتاب را بیافزاییم، می بینیم که پول کمی نیست.

خانم راس می گوید که هزینه انتشار یک کتاب به شکل حرفه ای چه به صورت چاپی و چه به صورت دیجیتال، رقمی بین دو هزار و پانصد تا ۵ هزار پوند است.

اما با وجود این هزینه ها که در همان مرحله نشر کتاب باید پرداخت شوند، امروزه تعداد بیشتری از نویسندگان شخصا کتاب خود را منتشر می کنند.

هنوز هم این نوع انتشار بخش بسیار ناچیزی از بازار نشر را شامل می شود اما سهم آنها در بازار و همینطور میزان فروش آنها به شکل چشمگیری رو به افزایش بوده است. نتایج یک آمارگیری جدید در میان نویسندگان بریتانیا نشان می دهد که حدود ۲۵ درصد آنها حداقل یک کتاب خود را شخصا منتشر کرده و ۸۶ درصد می گویند که باز هم ازهمین روش استفاده خواهند کرد.

پژوهشی که توسط یکی از جوامع حرفه ای نویسندگان انجام شده نشان می دهد که در این روش نویسندگان معمولا درآمد معادل ۴۰ برابر سرمایه گذاری اولیه کسب کرده اند. با این همه بعید است که نویسندگان از این طریق صاحب گنج بشوند. طبق همین پژوهش میزان درآمد متوسط سالانه یک نویسنده در بریتانیا حدود ۱۱ هزار پوند است.
جلب توجه یک ناشر

نویسنده ای که کتاب خود را به شکل دیجیتال منتشر می کند از محل فروش آن از طریق وب سایت هایی مثل آمازون معمولا ۷۰ درصد از بهای فروش را دریافت می کند. یک چنین سهمی از قیمت فروش کتاب بسیار بیشتر از چیزی است که نویسنده از یک ناشر سنتی دریافت خواهد کرد.

اما در شیوه شخصی انتشار کتاب باید تمام هزینه های نشر را در همان مرحله اولیه انتشار پرداخت کرد. به همین خاطر شرکت های متعددی وارد بازار شده اند که هر یک انجام بخشی از کارهای مربوط به انتشار شخصی کتاب را تقبل می کنند.

برخی از این شرکتها به آن دسته از نویسندگان که می خواهند تاریخچه خانواده و یا محله خود را بنویسند خدمات ویژه ای به همین منظور عرضه می کنند. این نویسندگان در صورتی که علاقمند باشند می توانند هزینه چاپ یک یا چند نسخه چاپی را هم بپردازند و این نسخه را برای خود نگاه دارند.

بخش اعظم کتابهایی که به این روش چاپ می شوند هنوز هم داستانهای مهیج، جنایی و یا عاشقانه هستند.

اگر نویسنده ای از این طریق بتواند توجه و حمایت مالی یک ناشر را جلب کند تمام هزینه های مربوط به صفحه بندی، طراحی جلد و حتی چاپ آن را ناشر در برابر دریافت سهمی از فروش کتاب تقبل خواهد کرد و حتی شاید پیش پرداختی هم به نویسنده بپردازد.

متیو لین از موسسان یک انتشاراتی که در زمینه نشر کتابهای الکترونیک تخصص دارد می گوید: “ما یک موسسه انتشاراتی هستیم و وظیفه ما دادن پول به نویسنده است و نه گرفتن پول از او. ما تمام هزینه های مربوط به تولید و انتشار کتاب را می پردازیم و بعد براساس میزان فروش کتاب به آنها حق تالیف می دهیم.”

او تاکید می کند که کتابهای زیادی به بازار عرضه می شوند و یکی از وظایف این موسسه این است که با بازاریابی خوب توجه خوانندگان و خریداران را به کتاب چاپ شده توسط این موسسه جلب کند.

کتاب نیک اسپالدینگ توجه یک موسسه انتشاراتی را جلب کرد. با امضای یک قرارداد چند صد هزارپوندی با ناشر، او بالاخره توانست خانه ای بخرد، شغل قبلی خود را رها کرده و تمام وقت به کار نویسندگی بپردازد.

به نظر می رسد که داستان او به خوشی پایان یافته است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی