گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
سپتامبر 22, 2022 کد خبر : 83941 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

بازتاب گسترده سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل/ واکنش رسانه های منطقه ای و بین المللی چه بود؟

بازتاب گسترده سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل/ واکنش رسانه های منطقه ای و بین المللی چه بود؟

گیلانیان به گزارش تابناک : سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و بین المللی داشته است و این رسانه ها سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را در راس اخبار خود قرار دادند.

سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و بین المللی داشته است و این رسانه ها سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را در راس اخبار خود قرار دادند.

سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در هفتاد و هفتمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد  با تاکید بر اینکه میل به برقراری عدالت به عنوان ودیعه الهی در وجود همگان است، اظهار داشت: ما از جهانی شدن عدالت حمایت می‌کنیم زیرا عدالت وحدت‌ آفرین و ظلم جنگ افروز است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره بیانات رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: رئیس‌جمهوری ایران معتقد است آمریکا توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی را لگدمال کرده است.

خبرگزاری آسوشتیدپرس همچنین تاکید رئیس‌جمهوری ایران بر روابط گسترده با همه همسایگان را در اخبار خود برجسته کرد و نوشت: منظور رئیس‌جمهوری ایران از همه همسایگان به طور خاص، عربستان سعودی است.

همچنین خبرگزاری رویترز نیز درباره بیانات رئیس جمهوری در سازمان ملل نوشت: ایران بر ارائه تضمین از سوی آمریکا برای احیای برجام تاکید کرد تا مانع از خروج دوباره واشنگتن از توافق احتمالی شود.

این رسانه بین‌المللی به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اشاره کرد و نوشت: رئیسی خواستار محاکمه ترامپ به خاطر ترور فرمانده سابق سپاه قدس شد.

خبرگزاری فرانسه نز طی گزارشی عنوان کرد: رئیس‌جمهوری ایران با یادآوری مرگ بومیان در کانادا و اقدامات اسرائیل در سرزمین‌ فلسطین، غرب را به تزویر درباره حقوق زنان متهم کرد.

این رسانه غربی به نقل از رئیسی نوشت: غرب در موضوع حقوق زنان دارای استانداردهای دوگانه است و به همه وجوه توجه نمی‌کند و تک بعدی است.

تارنمای شبکه خبری فرانس ۲۴ که از ساعتی قبل به استقبال سخنرانی رئیس جمهوری ایران رفته بود، با آغاز سخنرانی آیت الله رئیسی، خبر آن را لحظه به لحظه مخابره کرد.

در بخش ابتدایی از این گزارش لحظه به لحظه که پیش از سخنرانی رئیس جمهور کشورمان منتشر شده بود، آمده است: سخنرانی رئیسی یکی از سخنرانی هایی عنوان شده که بسیاری در انتظار آن بودند.

فرانس ۲۴ همچنین سخنان رئیس جمهور کشورمان مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست را برجسته کرد و نوشت: ابراهیم رئیسی به سازمان ملل گفت که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ ای نیست.

تارنمای شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ همچنین با چندین میان تیتر سخنان رئیسی را لحظه به لحظه پوشش داد. علاوه بر سخنان رئیس جمهور کشورمان مبنی بر اینکه دستیابی به سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی جایگاهی ندارد، موضوع درخواست عدالت برای ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا را به صورت ویژه پوشش داد.

تارنمای روزنامه پرشمارگان لو فیگارو نیز به دلیل اهمیت سخنرانی رئیسی و مولفه های مهمی که در آن مطرح شده بود، در قالب چند خبر جداگانه به تشریح ابعاد مختلف سخنرانی رئیس جمهور کشورمان پرداخت.
استاندارد دوگانه غرب در زمینه حقوق زنان، وعده رئیسی به سازمان ملل مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست از جمله خبرهایی است که لو فیگارو به صورت جداگانه از سخنرانی رئیس جمهوری ایران منتشر کرد.

رادیو فرانسه نیز با تیتر “رئیس جمهوری ایران به سازمان ملل گفت که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست” بخش هایی از سخنرانی رئیسی را روی درگاه خود منتشر کرد. در بخشی از این خبر به نقل از سخنرانی رئیسی آمده است: جمهوری اسلامی ایران به دنبال ساخت یا دستیابی به سلاح هسته ای نیست و چنین سلاح هایی در دکترین ما جایی ندارند.

روزنامه انگلیسی دیلی میل نیز در این ارتباط نوشت: رئیس جمهوری ایران از جدیت کشورش در مذاکرات هسته ای خبر داد اما با اشاره به خروج ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، این سوال را مطرح کرد که آیا ایران می‌تواند به تعهد آمریکا در قبال هر توافق احتمالی اعتماد کند؟

این رسانه چاپ لندن به نقل از ابراهیم رئیسی نوشت: خواست ما فقط یک چیز است و آن اجرای تعهدات از سوی آمریکاست.

دیلی میل اشاره رئیس جمهوری به برنامه هسته ای مخفیانه برخی کشورها را یادآور شد و نوشت: رئیس جمهوری ایران از اینکه برنامه هسته ای ایران با بی طرفی بررسی نمی‌شود در حالی که اسرائیل برنامه هسته ای مخفیانه دارد، انتقاد کرد.

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن نیز در گزارشی نوشت: رئیس‌جمهوری ایران در حالی که تصویری از فرمانده سابق سپاه قدس را به حاضران نشان می‌داد، خواستار برگزاری یک محاکمه عادلانه برای ترامپ به خاطر کشتن(شهادت) سردار سلیمانی شد.

این رسانه غربی نوشت: رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل از رئیس جمهوری سابق آمریکا به خاطر صدور فرمان کشتن فرمانده سپاه قدس شدیدا انتقاد و آنرا جنایتی عنوان کرد که باید در دادگاه به آن رسیدگی شود.
ایندیپندنت به نقل از رئیسی نوشت: فرمانده سابق سپاه قدس ایران فردی آزادی‌خواه بود که به دست ترامپ به شهادت رسید.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در گزارشی نوشت: رئیس جمهوری ایران خواستار قرار گرفتن ترامپ مقابل یک دادگاه عادل برای محاکمه در خصوص ترور فرمانده سابق سپاه قدس ایران شد. این رسانه صهیونیست به نقل از آیت الله رئیسی نوشت: آمریکا عامل از بین رفتن توافق هسته‌ای است.

روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل نیز نوشت: رئیس‌جمهوری ایران در سازمان ملل، اسرائیل را رژیمی معرفی کرد که زنان و کودکان را می‌کُشد.

این رسانه چاپ تل‌آویو تصریح کرد: رئیس‌جمهوری ایران به مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که رژیم صهیونیستی یک «قدرت وحشی» است که منطقه هرگز مثل آن را تجربه نکرده و کارنامه سیاهی از کشتار زنان و کودکان دارد.

«تایمز اسرائیل» به نقل از رئیس‌جمهوری ایران نوشت: تداوم کشتار زنان و کودکان فلسطینی و نسل های جدید به همه نشان داد که هفت دهه اشغالگری اسرائیل و وحشی‌گری آن هنوز ادامه دارد.

این رسانه صهیونیست نوشت: رئیسی برنامه هسته‌ای ایران را صلح آمیز اعلام کرد و خواستار برگزاری همه‌پرسی با شرکت همه یهودیان، مسلمانان و مسیحیان برای تشکیل یک دولت(در اراضی اشغالی) شد.

«تایمز اسرائیل» با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل، نوشت: ایران خود را حامی همه مظلومان در منطقه و جهان می‌داند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در این رابطه گزارش داد: رئیس‌جمهوری ایران دخالت واشنگتن در امور منطقه و بی‌توجهی آمریکارا نسبت به منافع دیگر کشورها محکوم کرد.

این رسانه روس به نقل از رئیسی نوشت: آمریکا کشورهایی را که مستقل و براساس اولویت‌های خودشان عمل‌ می‌کنند را تحمل نمی‌کند.

اسپوتنیک نوشت: رئیس‌جمهوری ایران، آمریکا را عامل از بین رفتن فرصت توافق می‌داند. رئیسی بر این موضوع که جمهوری اسلامی دنبال به دست‌آوردن سلاح اتمی نیست، تاکید کرد.

 اسپوتنیک در ادامه به نقل از رئیسی، اظهارات رئیس جمهوری پیشین آمریکا درباره ایجاد داعش را یادآور شد و افزود: رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد که برای ما فرقی نمی‌کند که داعش را چه کسی ایجاد کرده؛ برای ما این مهم است که دولتی فرامنطقه‌ای تصمیم به ایجاد ناامنی در منطقه گرفت.

شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز نیز گزارش داد: رئیس‌جمهوری ایران گفت خواهان احیای توافق هسته‌ای است اما آمریکا آنرا از بین برده است.

این رسانه غربی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری ایران تعهد آمریکا به توافق هسته‌ای را زیر سوال برد و از جدیت کشورش درباره احیای برجام خبر داد.

فاکس‌نیوز با اشاره به خروج آمریکا از برجام در دوره ریاست جمهوری ترامپ، نوشت: رئیس‌جمهوری ایران این سوال را مطرح کرد که آیا ایران می تواند دوباره و بدون گرفتن تضمین کافی به آمریکا اعتماد کند.

این رسانه آمریکایی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران نوشت: رئیسی تحریم‌ها را علیه مردم ایران عنوان کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز نوشت: رئیسی غرب را به اتخاذ استانداردهای دوگانه در خصوص حقوق بشر و عدالت متهم کرد.

این رسانه افزود: رئیس‌جمهوری ایران بر تلاش این کشور برای جهانی‌سازی عدالت تاکید کرد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از رئیسی نوشت: استانداردهای دوگانه به نمایش درآمده توسط برخی دولت‌های غربی به افزایش نقش حقوق بشر در جهان کمک کرده است به طوری که شاهد سکوت کشنده در قبال مرگ زنان بی‌خانمان در غرب هستیم.

این رسانه ترک‌زبان نوشت: رئیس‌جمهوری ایران از کشورهای غربی به خاطر نقض حقوق بشر و نقض حقوق ملت‌ها از جمله بومیان کانادا انتقاد کرد.

آناتولی به نقل از رئیسی عنوان کرد: نظم جهانی که در آن، سازمان‌های بین‌المللی به ابزار سرکوب تبدیل شده بودند دیگر مورد حمایت ملت‌ها نیست.

این رسانه به نقل از رئیس‌جمهوری،دهه های متمادی تحریم، کودتا و دخالت خارجی در ایران را یادآور شد و نوشت: آیت‌الله رئیسی ‌گفت‌وگو و نه جنگ را راه‌حل مشکلات منطقه و جهان دانست و جمهوری اسلامی را آماده گفت‌وگو برای حل مشکلات منطقه اعلام کرد.

آناتولی با اشاره به بالا بردن تصویر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط رئیس‌جمهوری نوشت: رئیسی بر تعقیب قضایی ترامپ به خاطر صدور دستور ترور این فرمانده ایرانی تاکید کرد.

این خبرگزاری آناتولی به نقل از رئیس‌جمهوری نوشت: فقط ۲ درصد فعالیت هسته ای جهان در ایران انجام می شود اما ۳۵ درصد بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران انجام می شود.

این رسانه ترک نوشت: رئیسی تحریم های ضدایرانی را سلاح کشتار جمعی توصیف کرد.

واکنش رسانه های جهان عرب

رسانه‌های عرب زبان منطقه و جهان ضمن بازتاب سخنرانی رئیسی در سازمان ملل متحد، ابتکار ایشان درخصوص بالا بردن عکس شهید سلیمانی و لزوم به عدالت سپردن عامل شهادت او را مورد توجه ویژه قرار دادند.

شبکه الجزیره قطر در پلترفرم های تصویری و مکتوب خود با پوشش لحظه ای و زنده سخنان آقای رئیسی ، بخش هایی از این سخنان از جمله در خصوص فعالیت های هسته ای ، به عدالت سپردن عاملان شهادت شهید سلیمانی و عمل کردن جمهوری اسلامی به تعهدات هسته ای خود را مورد توجه قرار داد .

بخش مکتوب الجزیره اینگونه تیتر زد “رئیس جمهور ایران از نیویورک: آمریکا توافق هسته‌ای را نابود کرد و ما می‌خواهیم ترامپ را به دست عدالت بسپاریم”

الجزیره اضافه کرد : ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران امروز چهارشنبه در نیویورک اعلام کرد که کشورش به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و آمریکا را به نابودی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ متهم و تاکید کرد که تهران در مذاکرات بازگشت به توافق جدی است.

این شبکه به نقل از رئیسی اعلام کرد: ایران با حسن نیت توافق هسته‌ای را امضا کرد و بدون استثنا به تمام تعهدات خود عمل کرد اما آمریکا آن را زیر پا گذاشت.

شبکه المیادین نیز اعلام کرد: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران امروز چهارشنبه تصویری از سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را در مقر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بالا برد.

المیادین در ادامه آورده است: رئیسی در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: رئیس جمهور سابق آمریکا گفت که داعش را به وجود آورده است و فرقی نمی کند که چه رئیس جمهوری این سازمان را ایجاد کرده است، اما ایران موفق شد این پروژه را خنثی کند و رهبر این جنگ علیه تروریسم کسی جز سردار شهید قاسم سلیمانی نبود.

این رسانه همچنین گزارش داد: رئیس جمهور ایران خواستار مجازات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا شد که سند این جنایت را امضا کرد و دستور ترور شهید سلیمانی را به شیوه وحشیانه و غیرقانونی صادر کرد.

روسیا الیوم نیز این جمله رئیسی را برجسته کرد که “نظام جهانی موجود دیگر پشتیبانی نمی‌شود و نظام جدیدی در حال شکل گیری است”.

روسیا الیوم نوشت: رئیسی در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که ما معیارهای دوگانه برخی کشورها را نمی‌پذیریم و از حقوق بشر و حقوق مستضعفان در جهان دفاع می‌کنیم.

این رسانه همچنین به نقل از رئیس جمهوری کشورمان آورده است: ایران به خاطر ثبات نظام، سیاست پیشرفت را در پیش گرفته است، ما دستاوردهای علمی زیادی داریم و دنیا به ایران قوی نیاز دارد، دستاوردهای زیادی در زمینه های فناوری، پزشکی و انرژی داریم، ما سیاست حسن همجواری و تعمیق روابط با کشورهای اطراف را در پیش گرفته‌ایم.

تارنمای المنار نیز با انتشار ویدئویی از سخنرانی رئیسی بخش سخنان ایشان درباره شهادت سردار سلیمانی را برجسته کرد.

المنار گزارش داد: آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و هفتمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی کرد. آقای رئیسی طی سخنانی با بالا بردن تصویری از شهید قاسم سلیمانی تاکید کرد که حاج قاسم در مسیر تامین آزادی منطقه به شهادت رسیده است.

المنار همچنین نوشت: آقای رئیسی گفت کشورهایی هستند که به صورت گزینشی با تروریسم مبارزه می کنند و آمریکا با قربانی کردن منافع بسیاری از کشورها به دنبال دستیابی به منافع خود بوده و هست.

سایت النشره لبنان با تیتر ” رئیسی تصویر سلیمانی در نیویورک را بالا برد” به نقل از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نوشت: امنیت منطقه‌ای باید از درون نشات بگیرد نه اینکه از بیرون تحمیل شود.

النشره نوشت: رئیس جمهوری ایران تاکید کردند که ایران با وجود تحریم‌ها به کشوری قدرتمند تبدیل شده و با دانش و توانمندی‌های خود توانسته‌ است مدرن‌ترین سامانه‌ها را برای دفاع از ملت خود بسازد.

النشره در ادامه به نقل از رئیسی گزارش داد: اختلافات گفت‌وگو حل و فصل می‌شوند نه با جنگ.

روزنامه القدس العربی نیز درباره سخنان رئیس جمهوری کشورمان اینگونه تیتر زد”رئیس جمهور ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.”

این روزنامه در ادامه نوشت: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران گفت که کشورش به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست و وی همچنین خواستار تضمین‌هایی از آمریکا مبنی بر پایبندی به توافق هسته‌ای شد.

ارم نیوز نیز سخنان رئییس جمهوری کشورمان درباره توافق هسته‌ای را برجسته کرد.

ارم نیوز در این باره آورده است: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران امروز چهارشنبه گفت که تهران هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده و این مسئله در دکترین دفاعی ما وجود ندارد.

این رسانه همچنین به نقل از رئیسی نوشت: برخی قدرت‌ها از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان دستاویزی برای تحت فشار قرار دادن کشورمان استفاده می‌کنند.

ارم نیوز همچنین نوشت: رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرف های توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خواست به تعهدات خود عمل کرده و تضمیناتی در این زمینه ارائه دهند.

سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان همچنین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عراق داشته است.

خبرگزاری المعلومه با انتشار بخشی از سخنرانی رئیسی نوشت: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با بیان اینکه ما از عدالت در هر کجای دنیا که باشد دفاع می‌کنیم و نیاز مبرم به جهانی بهتر و عدالت وجود دارد، تاکید کرد که ما استانداردهای دوگانه برخی کشورها را رد می کنیم و برخی کشورها می‌خواهند با هزینه دیگران به منافع خود دست یابند.

این رسانه در ادامه آورده است: رئیس جمهور ایران با نشان دادن تصویری از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که اوایل سال ۲۰۲۰ توسط نیروهای آمریکایی به شهادت رسید، تاکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا سند جنایت وحشیانه و غیرقانونی علیه قاسم سلیمانی را امضا کرد.

در همین ارتباط برخی رسانه های واکنش یک نماینده مجلس عراق به سخنان اقای رئیسی را بازتاب دادند.

عضو فراکسیون الصادقون پارلمان عراق با طعنه به نخست وزیر این کشور، به بالا بردن تصویر سردار شهید سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی رئیس جمهوری ایران واکنش نشان داد.

احمد الموسوی در صفحه توئیتر خود نوشت: رئیس جمهوری ایران تصویر شهید سلیمانی را در سازمان ملل متحد بالابرد.

وی افزود: آیا مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز همین کار را خواهد کرد و تصویر شهید عراقی ابومهدی المهندس را بالا خواهد برد؟ یا اینکه تسلیم پذیری نظری دیگر دارد؟

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد