گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
اکتبر 30, 2012 کد خبر : 14245 خبر ها

توسط وزير راه و شهرسازي صورت گرفت

بازدید نیکزاد از راه آهن قزوین – رشت – انزلی

بازدید نیکزاد از راه آهن قزوین – رشت – انزلی

گیلانیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری : گیلان صبح امروز  علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی به همرا ه کیهان هاشم نیا استاندار گیلان ، معاونین وزیر راه و شهرسازی ، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان از محورریلی قزوین – رشت – انزلی بازدید کردند .

گفتنی است : کلنگ زنی پروژه در سال ۱۳۸۱ صورت پذیرفت که از سال ۱۳۸۴ عملیات اجرایی آغاز گردید ، محورریلی قزوین – رشت – انزلی در کریدور ترانزیتی شمال – جنوب قراردارد که طول مسیرآن ۲۰۵ کیلومتر در قالب ۹ قطعه بوده که حدود ۴۰ کیلومتر آن دو خطه و ۱۶۵ کیلومتر آن یک خطه می باشد  ، این راه ریلی ۴۸ دستگاه تونل به طول کل ۲۱ کیلومتر که طولانی ترین آن ۲۲۱۸ متر و ۷۴ دستگاه پل خاص با طول کل ۱۱۷۴۴ متر که طولانی ترین آن ۲۶۶۱ متر بوده در دست ساخت می باشد ، برای این راه آهن ۱۱ ایستگاه پیش بینی شده است .

همچنین حداکثر سرعت برای قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و برای قطارهای مسافربری ۱۶۰ کیلومتر پیش بینی شده است و ظرفیت این محور ۰۰۰ / ۸۱۰ / ۳ نفر مسافر استانی ، ۰۰۰ / ۳۸۱ نفر مسافر محلی و  ۰۰۰ /  ۸۶۷ / ۹ تن بار با احتساب کالا و بار ترانزیت در نظر گرفته شده است .
لازم بذکر است : از اهداف کلی این طرح می توان به تأمین حمل و نقل ایمن سریع ، روان و ارزان همگام با توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و نیز هدایت و انحراف حمل بار از جاده به راه آهن به منظور ارتقای ایمنی و صرفه جویی از مصرف انرژی نام برد . برای این پروژه در طرح مهر ماندگار مقرر گردید محور قزوین – رشت تا خرداد سال آینده ( سال ۹۲ ) به بهره برداری برسد . پیشرفت فیزیکی کل این طرح تاکنون۷۳% می باشد .
همچنین در ادامه سفر یکروزه مهندس علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی به استان گیلان از یازده کیلومتر باقیمانده آزاده راه رشت – قزوین نیز بازدید کردند . شروع عملیات این پروژه اسفند  سال۹۰  و کلنگ اجرای این پروژه توسط ریاست محترم جمهور دکتر احمدی نژاد به زمین زده شد .این طرح ۳۳۰ میلیارد تومان برآورد ریالی  و تاکنون ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که از سوی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در حال احداث است .کارحفاری تونلهای آن  از سمت منجیل آغاز شده و قرار بود این پروژه بمدت دو سال اجرایی شود اما تلاش می شود در مدت ۱۸ ماه به اتمام برسد .
قابل ذکر است : دراین بازدید ها پیمانکاران و مشاوران این طرح ها هریک از نحوه چگونگی پیشرفت کار پروژه ها توضیحات لازم را به وزیر راه و شهرسازی و همراهان ایشان ارائه کردند .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد