گیلانیان
پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ Thursday, 13 December , 2018
شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ کد خبر : 62151 خبر ها

بازسازی واقعه غدیر در پیاده راه فرهنگی رشت به روایت تصویر

بازسازی واقعه غدیر در پیاده راه فرهنگی رشت به روایت تصویر

گیلانیان به گزارش تسنیم : نمایش بازسازی واقعه غدیر همزمان با عید سعید غدیرخم در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت برگزار شد.

نمایش بازسازی واقعه غدیر و انتخاب حضرت علی(ع) به‌عنوان امام بعد از پیامبر(ص) روز گذشته در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت برگزار شد.

در این نمایش به بازسازی صحنه وقوف کاروان حجاج در محل برکه غدیرخم در آخرین حج پیامبراکرم(ص) و همچنین ابلاغ دستور انتخاب حضرت علی(ع) به‌عنوان امام بعد از پیامبر(ص) پرداخته شد.

واقعه غدیر در هجدهم ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری و در آخرین حج پیامبر(ص) اتفاق افتاد که در آن بیش از ۱۱۰ تن از صحابه پیامبراکرم(ص) حضور داشتند و با ابلاغ آیه ۶۷ سوره مائده، ایشان حضرت علی(ع) را به‌عنوان امام، جانشین، وصی و امیرالمومنین بعد از خود انتخاب کردند.

واقعه غدیر ۳ روز به‌طول انجامید و در طول ۳ روز توقف در غدیر، پیامبر (ص) پس از ایراد خطابه به‌عنوان تأکید و به نشانه اهمیت غدیر، عمامه خود را که «سحاب» نام داشت به‌عنوان افتخار بر سر امیرالمؤمنین علی (ع) قرار دادند.

با پایان یافتن خطابه پیامبر اکرم، مردم به‌سوی پیامبر(ص) و امیر المؤمنین (ع) هجوم آوردند و با ایشان به‌عنوان بیعت دست دادند و تبریک و تهنیت گفتند.

از طرف دیگر پیامبر (ص) دستور دادند تا ظرف آبی آورده و پرده‌‌ای بر روی آن زدند؛ امیر المؤمنین(ع) دست خود را در ظرف آب نهاده و زنان در سوی دیگر پرده با قرار دادن دست خود در ظرف آب با آن حضرت بیعت کردند.

پس از ۳ روز، مراسم غدیر پایان پذیرفت و آن روزها به‌عنوان «ایام الولایه» در ذهن‌ها نقش بست؛ گروه‌ها و قبائل عرب، پس از وداع با پیامبر(ص) و معرفت کامل به جانشین آن حضرت راهی شهر و دیار خود شده و پیامبر (ص) عازم مدینه شدند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

ثبت بیش از ۷۰ میلیون نفر پرونده در نظام ارجاع سلامت

معاون بهداشتی وزیر بهداشت و درمان :

ثبت بیش از ۷۰ میلیون نفر پرونده در نظام ارجاع سلامت

اصناف اختلافات خود را کنار بگذارند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان :

اصناف اختلافات خود را کنار بگذارند