گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
سپتامبر 3, 2011 کد خبر : 2722 دسته‌بندی نشده

آقاي استاندار :

بالاخره گیلان محروم است یا برخوردار ؟!!

بالاخره گیلان محروم است یا برخوردار ؟!!

اختصاصی گیلانیان : وقتی گفته‌ می‌شود گیلان بیش از هر چیزی به مدیر بومی نیاز دارد، دلیلش این است که مدیر بومی به سبب ریشه داشتن در این سرزمین و مشاهده مستقیم کاستی‌ها و کمبودها و اطلاع از استعدادهای بالقوه ، بالفعل و رنج ‌های پنهان و آشکار استان به دور از اقتضای حفظ میز مدیریتی ، حداقل بخاطر تعلق خاطری که به زادگاه خود دارد نهایت تلاش خود را در جذب اعتبارات ، افزون بر آنچه تعیین شده به کار می‌گیرد و برای ساماندهی امور زمین مانده و محرومیت‌های ناشی از سوء مدیریت‌ تلاش مضاعفی خواهد کرد.

اما مدیر غیر بومی به دلیل عدم تعلق خاطر به استان و اطلاع کافی از کاستی‌ها فقط به فکر انجام وظیفه محوله و از پیش تعیین شده خود است و تعصبی یا حساسیتی به زردی محرومیت پوشیده در زیر چتر سبز گیلان نخواهد داشت !

بعنوان مثال وقتی خبرگزاری فارس گیلان در تاریخ ۹۰/۶/۹ از قول استاندار محترم گیلان در مراسم آبرسانی به روستای «لله‌ وجه‌سر» شهرستان آستانه اشرفیه اعلام می‌کند:

  ” گیلان را نباید به دیده یک استان محروم نگریست ؟!! “

تفاوت یک مدیر بومی از یک مدیر غیر بومی در اینجا معلوم می‌شود. زیرا استاندار گیلان به هنگام چنین اظهار نظری فراموش می‌کند که پیش از این ( شمال فردا ) به استناد گزارش روابط عمومی استانداری گیلان از دیدار ایشان با نماینده محترم ولی فقیه در خوزستان به تاریخ ۱۰ فروردین ۹۰ نوشته است:

 ” استاندار گیلان  تاکید کرد: به رغم این خدمات ‌‌- خدمات دولت – همانطور که بارها گفته شده زردی محرومیت استان زیر چتر سبزش پنهان مانده است و باید به یاری خدا و همدلی و همراهی بیشتر این عقب ماندگی ها را جبران کنیم “

 نماینده تام الاختیار دولت در استان که در محروم بودن یا برخوردار بودن گیلان تردید دارد حتما به عاقبت کار این تناقض گوئی ها وقوف کامل دارند ؟!قدر مسلم این نوع اظهار نظرهای متضاد می‌تواند مستند مناسبی برای بودجه نویسان کشور باشد تا گیلان را در ردیف استان‌های برخوردار ببینند و بودجه مورد نیاز استان را تخصیص ندهند کما اینکه گیلان یکبار هم در گذشته طعم تلخ این قبیل اظهار نظرها را چشیده و هنوز که هنوز است نتوانسته از زیر بار زیان آن اظهارنظر احساسی ، کمر راست کند.

زمانیکه برای اولین بار قرار بود بودجه خوبی برای سد اسطور در نظر گرفته‌شود یک شیر پاک خورده گیلانی که عضو کمیسیون نیروی مجلس بود از سر دلسوزی با پیشنهاد عملیات (شاس) برای سد سفیدرود باعث شد اعتبار اولیه سد اسطور باطل و پروژه سد اسطور که بخشی از نیاز استان را تأمین می‌کرد برای چند سال مسکوت بماند و وقتی هم پس از سال‌ها تأخیر عملیات اجرائی سد اسطور با هزاران اما و اگر آغاز شد از هیبت اولیه‌اش کاسته‌شد و علیرغم توصیفات اولیه دیگر نفعی برای گیلان نداشت و ندارد و عملیات ( شاس) نیز جز صرف هزینه فایده‌ای در بر نداشت زیرا نه تنها از رسوبات سد سفیدرود کاسته نشد بلکه تا کنون میزان آن به حدود بیش از یک سوم توان ذخیره‌ای سد افزایش یافت. با توجه به تجربه تلخ گذشته و به مصداق این روایت موثق که مؤمن دوبار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود، سؤال این است :

چگونه ممکن است در ۱۰ فروردین ۹۰ : ” … همانطور که بارها گفته شده زردی محرومیت استان زیر چتر سبزش پنهان مانده است ” گفته‌شود و ظرف پنج ماه این باور به ناباوری تبدیل و گفته‌شود ” گیلان را نباید به دیده یک استان محروم نگریست ” ؟!!

این تناقض گفتاری یعنی چه ؟ یعنی ممکن است ظرف مدت پنج ماه زردی محرومیت گیلان مثل چتر سبزش تغییر رنگ دهد و گیلان را به یک استان “برخوردار” تبدیل نماید ولی ساکنان این استان از آن اطلاعی نداشته‌باشند ؟ براستی واکنش بودجه نویسان کشور به این اظهار نظرهای متضاد چه خواهد بود ؟ آیا با این تفکر ، استان می‌تواند برای حل معضلات یک از هزار خود اعتبارات لازم را کسب نماید ؟ صد البته نادیده گرفتن خدمات و توجهات ویژه دولت نهم و دهم به استان بی انصافی است ولی محرومیت استان که به اعتراف خود آقای استاندار و بزرگان کشور ( در زیر چتر زیبائیش پنهان شده ) چیزی نیست که ظرف پنج ماه از بین رفته‌باشد !

هنر یک مدیر سیاستمدار و مردم‌دار باید در جذب اعتبارات بیشتر برای تأمین رفاه عمومی باشد نه این که با اظهار نظرهای متضاد احساسی کار را نه تنها بر دیگران بلکه بر خود مشکل نماید و از به منزل رساندن کاروان به وی سپرده شده عاجز آید. تصور این است که این دردنامه را بدون تفسیر به فرموده گهر بار حضرت امام صادق (ع) به شقرانی ، زینت دهم که خود گویاتر از هر مقاله و کلام و نصیحت است و شرح محرومیت‌های استان را به مقال دیگری موکول نمایم.

حضرت امام صادق (ع) فرمود: ” شقرانی ! کار خوب از همه کس خوب است ولی از شما خوب‌تر است چون تو با ما ارتباط داری و کار بد از همه کس بد است ولی از شما بدتر است برای اینکه تو انتساب به ما داری

. مطلب اختصاصی گیلانیان به قلم حسین لطفی سرپرست روزنامه جهان اقتصاد در گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

  • از آقای لطفی می پرسیم شما که سنگ بومی زدن را به سینه می زنید فقط برای منافع خودتان است و اگر چشم بصیرت داشته باشید می بینید که استاندرا غیر بومی گیلان بهتر و سالم تر از استاندار بومی شما کار می کند و جلوی دله دزدی‌ها را می گیرد

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی