گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
آوریل 12, 2014 کد خبر : 26287 دسته‌بندی نشده

آیت الله قربانی در جلسه فرهنگ عمومی :

باید تلاش کنیم فرهنگ علوی را در جامعه ترویج و تحکیم نماییم

باید تلاش کنیم فرهنگ علوی را در جامعه ترویج و تحکیم نماییم

اختصاصی گیلانیان : ما معتقدیم فرهنگ اصیل از عقاید و اخلاق و دستورالعمل های زندگی و مسایل مقطعی در جامعه ما تشکیل می شود .

آیت الله قربانی در نخستین جلسه فرهنگ عمومی سالجاری که در بیت ایشان با شرکت استاندار و همه مدیران ذیمدخل تشکیل شده بود با بیان این مطلب افزود : چرا مقام معظم رهبری روی فرهنگ تایید کرد ؟ چون آدم تا جایگاه اشیاء را نداند نمی تواند تصمیم مناسبی برای پیاده کردن آن شی اتخاذ نماید.

وی افزود : مرحوم ملاصدرا در کتاب اسفار این جمله را از پغمبر نقل می کند : خدایا کمک مان نما تا حقیقت اشیاء را آنچنانکه هست بشناسیم . چون اگر کسی حقیقت اشیاء را نشناسد مانند بچه ای می شود که مار خوش خط و خال نمی شناسد و جذب آن می شود و با آن بازی می کند و مار هم او را نیش می زند و می کشد، زیرا او فقط به ظاهر فریبنده مار توجه می کند و به نیش زهر آلود آن توجه نمی نماید.

نماینده ولی فقیه گفت : آنهائی که واقعیت اشیاء را نمی بینند و خیال بافی و افسانه سرائی می کنند و این نوع فرهنگ در جامعه باعث محرومیت آن جامعه می شود . ما باید معرفت مان را در ابعاد مختلف بالا ببریم .

وی در مورد بهره مندی از لذایذ دنیوی گفت: این جوکی ها و مرتاضان به مردم این تلقین را کرده اند که دنیا ارزش تهیه خانه و زندگی را ندارد کما اینکه این طرز تفکر در میان روایات ما هم رسوخ کرده است .

وی افزود : در روایات ما آمده است در امر دنیا آنچنان باش که گویا همیشه زنده ای و در امر آخرت چنان باش که گویا فردا میمیری ولی دلبستگی به این مظاهر دنیا نباید داشته باشد و در وقت اصطکاک منافع بیاید منافع دنیوی را به حیات و زندگی بزند ؛ مثل کسانی که به فروش مواد مخدر می پردازند و یا در معاملات بی رحمانه سر مردم کلاه می گذارند و یا ربا می خورند ، اینها همه چیزشان به دنیا است . ما باید حقایق را آنچنانکه هست تشخیص بدهیم .

آیت الله قربانی گفت : در همین زمان ما کسانی هستند وقتی از این ها سوال می شود این بحث یارانه ها چگونه است باید بگیریم، یا نگیریم می گویند : من در بحث سیاسی ورود نمی کنم ؟ اینها معتقدند سیاست ما از دیانت ما جدا ست !

وی افزود : کسانی که در سیاست وارد نمی شوند در پیش آدم های متدین مقبول ترند ! جنگ پیش آمد ، خوب پیش آمد،  به ما مربوط نیست ، سیاستمداران باید به این کار بپردازند. الآن تحریم پیش آمد ، ما کاری با آمریکا نداریم !

آیت الله قربانی با تاکید اینکه دین ما عین سیاست ماست گفت : این فرهنگ است و ما باید این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم و اگر یک روزی سیاست جدائی دین از سیاست در جامعه ما جا بیفتد ، انقلاب ما سقوط می کند و دیگر کاری با این کارها ندارید

وی گفت : برخی ها معتقدند به روحانیت چه کار که بباید رهبری امت را بعهده بگیرد و می گویند سیاست را به کسرا ها و قیصر ها بدهید ، مساجد و کلیسا ها را به روحانیت بدهید . اگر اینطور باشد تمام انقلاب ما زیر سوال می رود، تمام شهدای ما زیر سوال می رود .

امام جمعه رشت گفت : اگر اینگونه باشد که کار سیاست به قیصر و کسرا و مساجد و کلیسا به روحانیت برسد ما هم مثل افغانستان و پاکستان و عراق و غیره می شویم ولی آنچه که ایران را انقلابی و اسلامی کرد همین است که ما فرهنگ مان بالا است .

وی ادامه داد : همین فضولی ای که اتحادیه اروپا کرده و می گوید : شما نبایستی قاتلان و توزیع کنندگان مواد مخدر را اعدام نمایید ! اگر این خلافکاران ببینند چند سالی زندان می مانند و بعد عفو می گیرند و آزاد می شوند کار های خلاف شان را به نحو دیگری ادامه می دهند ولی اگر بدانند سزای عمل شان اعدام و کشته شدن است دیگر به سوی این کار های خلاف نمی روند .

آیت الله قربانی گفت : استعمار هرجا برود ، استعمال مواد مخدر را ترویج می کند چون می خواهد ملت تحت سلطه اش (ریقو) باشد و مکتب ما با عوامل انهدام و موانع رشد جامعه مبارزه می کند .

وی ادامه داد : براثر همین طرز تفکر غربی ها است که امروزه در آمریکا روزانه کشتارهای دستجمعی صورت می گیرد زیرا در مورد قاتلان قانون محکمی وجود ندارد .

وی افزود : وقتی اتحادیه اروپا خواستار آزادی همجنس بازی در ایران می شود و این عمل قوم لوط مغایر با فرهنگ اسلامی ما است .

نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت : هنوز در جامعه اسلامی ما از اساتید دانشگاهها و معلمان و صاحبان قلم کسانی هستند که فکر انحرافی دارند و باید این فکر انحرافی را اصلاح شود؟ ارشاد برای صاحبان قلم ، منبر و محراب برای توده مردم، دانشگاه برای اساتید، آموزش و پرورش برای دانش آموزان ، سازمان تبلیغات برای جامعه و ما باید این فرهنگ را کنترل کنیم و نگذاریم فرهنگ بیگانه و غرب که بر خلاف فرهنگ الهی ما است در جامعه ما نفوذ نماید .

وی گفت : متاسفانه یک روزنامه ای چیزی نوشت و تعطیل شد ، چقدر این به اصطلاح آزادیخواهان جزع و فزع کردند که چرا قلم ها را شکستید و آزادی نمی دهید ؛ در هیچ جای دنیا چنین آزادی و بی بند و باری وجود ندارد و آزادی باید در حد قانون باشد .

وی همچنین گفت : الآن دنیا تشنه حقیقت است ؛ اینکه می بیند الآن انقلاب ما در دنیا قطب شده برای این است که حرفی برای گفتن دارد که مطابق سازمان فطرت و خلقت انسان است و اگر این حرف ها را می شنوند و می پذیرند برای این است که منطق محکمی پشت این حرف ها قرار دارد.

امام جمعه رشت گفت : ما باید این حکمت را توسعه بدهیم و به همه مردم برسانیم ؛ گاهی مردم ، معلم ، استاد دانشگاه ، حتی روحانی و سیاستمدار تحصیلکرده ممکن است آگاه نباشد این وظیفه به عهده یک عده افراد حقیقت شناس و فرهنگ شناس است که سرسلسله اینها اصحاب رسانه و مطبوعات و صاحبان قلم ، دانشگاه، آموزش و پرورش ، ارشاد ، سازمان تبلیغات و ائمه جمعه و رهبری و مراجع تقلید است که باید در تنویر افکار عمومی حرکت کننند .

آیت الله قربانی گفت : رهبری فرمود فرهنگ به منزله هوا است ؛ اگر هوا سالم باشد بدن سالم است ولی اگر آلوده باشد قلب هم بیمار خواهد شد بنابراین باید همه تلاش کنیم فرهنگ علوی سالم را در جامعه ترویج و تحکیم نماییم .      

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی