گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
ژانویه 28, 2016 کد خبر : 45401 خبر ها

با پرداخت زکات های واجب و مستحب دیگر فقیری وجود نخواهد داشت

با پرداخت زکات های واجب و مستحب دیگر فقیری وجود نخواهد داشت

گیلانیان : دومین جلسه شورای زکات استان به ریاست آیت الله قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت و با شرکت حجت الاسلام دهقان، مدیرکل اجرایی زکات کشور، جهان پهلوان غلامی، مشاور فرهنگی ورزشی زکات کشور و نمایندگان زکات پنج منظقه کشور تشکیل شد .

آیت الله قربانی در این جلسه که مسئولان زکات ۱۶ شهرستان گیلان شرکت داشتند گفت : نظام هستی اگرچه از لحاظ نظم و چینش نظم خاصی دارد ولی از لحاظ فکر و اندیشه، رزق و روزی و استعداد مخلوقات از هم متفاوت است .

وی افزود: یکی در سن هفت سالگی نابغه و صاحب اختراعات می شود و دیگری در هشتاد سالگی با هزار بار تکرار نمازش را نمی تواند خوب بخواند .

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه این تفاوت در زندگی مادی و معنوی آن ها موثر است، گفت: بوعلی سینا ها در تاریخ بودند و ولی الله اعظم حضرت مهدی (عج) که در سن پنج سالگی امام شدند زیرا از فکر عالی و ساختار مخصوص برخوردار است  .

آیت الله قربانی با اشاره به اینکه در گیلان مردم روی دیوار خانه های خود بوته های گل و در زمین هایشان درختان میوه دارند ولی این امکانات در مناطق کویری دیده نمی شود، اضافه کرد: فقرا در رفتن به مدرسه با مشکلات زیادی مواجه هستند من مصاحبه دانشجویان با رتبه های اول را گوش کردم که از سختی تحصیل در ده و روستای خود می گفت ولی سخت کوشی آنان را در دانشگاه شاگرد اول و دوم کرد و برخی ها همت و تلاش دارند و زندگی خوب دارند و برخی با زندگی بخور و نمیر می سازند .

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه مردم جامعه شرایط یکسان ندارند، گفت: دیگران که امکانات دارند و دستشان به دهانشان می رسد طبق فرمایش دین باید در راستای حمایت از فقرا زکات پرداخت کنند و در رفع نیاز آن ها تاثیرگذار باشند.

وی ابراز کرد: برای این امر اسلام خمس و زکات که مایه رشد جامعه است را وضع کرد .

وی با بیان اینکه علما زکات را در ۹ چیز بیان کرده اند و آیا با این می توان فقر را مهار کرد، اظهار کرد: یک دکتر کمونیستی به اسلام معترض بود که با زکات شتر داری مملکت را نمی توان اداره کرد زیرا او ظاهر اسلام را دیده بود .

نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید براینکه در کتاب کافی روایاتی در باره زکات آمده است، تصریح کرد: در دنیای امروز محصولی قیمتی ای مانند فندق و بادام زمینی و گردو و زعفران و امثال آن در کشور تولید می شود که محصولات گران قیمتی است و در صدر اسلام شاید بسیاری از این محصولات از جمله برنج وجود نداشته  تا زکات بر آن تعلق بگیرد از این رو چون محصولات غالب و و گرانقیمت امروز تولید می شود بر آن زکات تعلق می گیرد .

وی ادامه داد: اسب ها زکات ندارند ولی علی (ع) در برهه ای برای اسبان نیز زکات قرار داد و برحسب نیازمندی زمان از ثروتمندان زکات گرفت و خلا را پر کردند بنابراین این وظیفه شرعی است که برای کمک به فقرا و مستضعفان از این نوع محصولات نیز زکات اخذ شود.

آیت الله قربانی اضافه کرد: حاج اقا قرائتی دو کار بزرگی انجام داد یکی اینکه در نماز کار کرد و اقامه نماز را تقویت کرد تا جاییکه مقام معظم رهبری برای ستاد اقامه نماز قزوین پیام فرستادند و دیگر اینکه مسئله زکات را در کشور احیاء کردند .

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه مقدار زکات به ۵۰۰ میلیارد تومان در کشور رسیده است، خاطرنشان کرد: با پرداخت زکات های واجب و مستحب دیگر فقیری وجود نخواهد داشت .

اخبار مرتبط

نظرات

  • سخنان زیبایی از زبانتان جاری می شود٬ لذتبخش است! اما به همه آیات قسم که٬ یارانه ۴۵ هزار تومانی فقیران بیکار را قطع کردند!!!

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی