گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
فوریه 20, 2014 کد خبر : 24918 خبر ها

استاندار گیلان خبر داد :

بدهی ۶۵۰ میلیارد تومانی کارخانجات چای به بانک‌های گیلان

بدهی ۶۵۰ میلیارد تومانی کارخانجات چای به بانک‌های گیلان

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه ۱۷۵۰ میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی استان که از سال‌های گذشته باقی مانده است، گفت: ۶۵۰ میلیارد تومان از این مطالب مربوط به بدهی کارخانجات چای است.

محمدعلی نجفی عصر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان با تأکید به اینکه در برابر مردم باید باحسن اخلاق و اخلاص رو به رو شد، اظهار کرد: مردم در بعضی از مواقع از نارسایی‌های زیاد گله‌مند نیستند بلکه از عدم حضور به موقع مدیران در عرصه‌ها و برخی تصمیمات نادرست و تبعیض‌ها است که ابراز نگرانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه گیلان به رغم ظرفیت‌هایی که دارد نتوانسته به جایگاه مناسب خود دست یابد، افزود: با توجه به تلاش‌های انجام شده و نخبه پروربودن گیلان در شاخص‌های توسعه در رتبه‌های خوبی قرار نداریم.

استاندار گیلان گفت: با توجه به این شرایط استان نیاز به همراهی و همدلی ویژه دارد و از مدیران می‌خواهم جدی‌تر فعالیت‌های خود را پیگیری کنند و درانجام کارها کوشاتر باشند.

نجفی با اشاره به مذاکره با مدیران عامل شبکه‌های بانکی برای پویا شدن این سیستم در داخل استان تصریح کرد: ۱۷۵۰ میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی استان که از سال‌های گذشته باقی مانده، مشکلات زیادی را برای تأمین منابع مالی و تسهیلات واحدهای اشتغال آفرین ایحاد کرده است.

بدهی ۶۵۰ میلیارد تومانی کارخانجات چای به بانک‌ها

وی با بیان اینکه ۶۵۰ میلیارد تومان از این مطالب مربوط به بدهی ناشی از دیرکرد، جریمه و سود اصل بدهی کارخانجات چای است، خاطرنشان کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی مربوط به تسهیلات طرح‌های زود بازده در گذشته است که در زمان توزیع این مبلغ مشکلاتی وجود داشت و برخی‌ سرمایه‌های گیلان به خارج از استان برده شد.

استاندار گیلان افزود: در مواردی افرادی توانستند ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات دریافت کنند بدون آنکه در این استان حضور داشته باشند و فعالیتی را انجام دهند.

بر اثر غفلت‌های صورت گرفته چای و ابریشیم گیلان از دست رفت

نجفی با اشاره به اینکه گیلان زمانی مرکز ابریشم کشور بود، خاطرنشان کرد: در ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته ظرفیت تولید ابریشم در گیلان به یک‌ هشتم تقلیل یافته است.

وی به مشکلات نساجی گیلان اشاره کرد و گفت: زمانی لنگرود مهد تولید پارچه‌ها و کارخانه‌های ابریشمی بود در حالی که این صنعت هم اکنون با مشکلاتی مواجه است که در تلاش هستیم با همکاری بانک صنعت و معدن غفلت‌های گذشته را جبران کنیم .

استاندار گیلان گفت: همین موضوع درباره چای اتفاق افتاد و باغ‌های چای گیلان از ۳۴ هزار هکتار سطح زیر کشت اکنون به ۲۰ هزار هکتار تقلیل یافته است در حالی که چای و ابریشم می‌توانستند بسیاری از مشاغل استان را تامین کنند اما بر اثر غفلت‌هایی که صورت گرفت آنها را از دست دادیم.

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لنگرود

نجفی به برنامه‌ریزی برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لنگرود اشاره کرد و افزود: از طریق رایزنی با دبیرخانه مناطق آزاد کشور این موضوع را پیگیری می‌کنیم .

وی تصریح کرد: البته برای اینکه ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی با مشکل رو به رو نشود در کنار پیگیری امور، سازمان مسئول آن نیز باید انتخاب شود.

استاندار گیلان با اشاره به وظایف شهرداران برای ایجاد سیمای مناسب شهری در استان، خاطرنشان کرد: سیمای شهرهای گیلان، سیمای شهرهای زنده را ندارد و از شهرداران می‌خواهم در این زمینه بیشتر تلاش کنند و البته مردم هم همکاری داشته باشند.

گیلان برای اجرای مرحله دوم یارانه‌ها آماده است

نجفی با اشاره به مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: از همه فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌خواهم مقدمات اجرایی این مرحله را به خوبی فراهم کنند .

وی افزود: فرمانداران ومدیران دستگاه‌های اجرایی مراقبت کنند تا با اجرای این مرحله کمترین مشکل برای مردم ایجاد شود و از افزایش بی‌دلیل قیمت کالاها جلوگیری شود.

استاندار گیلان با تأکید برلزوم آمادگی برای اجرای مرحله ی دوم هدفمندی یارانه‌ها در استان، تصریح کرد: این مرحله به منظور تقویت بخش صنعت و تولید وسلامت کشور اجرا می‌شود.

ساخت منطقه ویژه و بندر چمخاله از مهمترین مسائل لنگرود است

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با قدر دانی از تلاش‌های استاندار گیلان برای حل مشکلات استان، اظهار کرد: حل مسائل چایکاران و جذب فاینانس برای پروژه‌های بزرگ استان بسیار ارزشمند است.

مهرداد لاهوتی افزود: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، تسریع در ساخت بندر چمخاله، کنار گذرهای شهرستان، سدهای لاستیکی و توسعه نواحی صنعتی از مهمترین موضوعات لنگرود است/منبع : تسنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی