دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, 16 July , 2018
شهریور ۱۷, ۱۳۹۶ کد خبر : 62076 خبر ها

براستی عدد شانس رشت چیست ؟

براستی عدد شانس رشت چیست ؟

اختصاصی گیلانیان : اعداد در افکار عمومی گذشتگان از جایگاه و تعابیر خاصی برخوردار بود که به مرور زمان این جایگاه کمرنگ و تعابیر آن نیز به فراموشی سپرده شد الا دو عدد ۷ و ۱۳ که از حیث مذهبی و خرافه همچنان دارای جایگاه است  .

حال این کار چه خرافه باشد یا واقعیت ، حقیقت این است برخی به چیزی به نام عدد شانس معتقدند و تصور می کنند برخی از اعداد برای آنان شانس می آورد تا جایی که آن را رمز موفقیت و پیروزی می دانند و بعید نیست که چنین هم باشد و ممکن است بر اثر تلقین اتفاقات خوب و بدی هم بیفتد و این خود یک بحث طولانی است فقط به این سخن بسنده می شود که گفته اند : “چرا که حال نکو در قفای فال نکوست

اما طریفه به دست آوردن این عدد خود راه و روش جالب و شنیدنی دارد که امروزه بیشتر طالع بینان از آن استفاده می کنند و بر اساس همین اعداد سرنوشت افراد را پیش بینی می کنند و از طرفدارانی هم برخوردار هستند .

یکی از راههای تعیین عدد شانس جمع کردن تک تک اعداد تاریخ تولد (روز و ماه و سال) است و در نهایت ارقام حاصل جمع اعداد نیز با هم جمع می شود تا یک عدد تک رقمی به دست بیاید و آن عدد ، عدد شانس صاحب تاریخ تولد محسوب می شود .

حال اگر پرسیده شود ربط این صغری و کبرای بی ربط با این مطلب چیست باید گفته شود تصور می رود ممکن است مشکلات و معضلات شهر و شهرداری نه از روی بی تدبیری بلکه ناشی از بدشانسی شهر باشد خوب است با پیدا کردن عدد شانس شهر رشت ببینیم طالع شهر رشت سعد است یا نحس، و اگر نحس شد برای رفع نحوست چاره ای اندیشیده شود تا این شهر خسته و به قولی سوخته که روزگاری از رونق خاصی برخوردار بود از این کش و قوس های بی حاصل و جنگ های حیدری و نعمتی بی فایده خلاص شود و به قولی برای بدهی سنگین ۵۰۰ میلیاردی آن که شهروندان باید تاوان آن را بپردازند گشایشی حاصل شود! زهی خیال باطل !!

برای به دست آوردن عد شانس رشت چاره ای نیست جز اینکه به روایت لغتنامه دهخدا، ذیل کلمه رشت مراجعه شود که صرفنظر از معانی عدیده برای رشت معتقد است رشت بر اساس حروف ابجد ۹۰۰ هجری و در واقع (ماده تاریخ) شهر است و این شهر در ۹۰۰ هجری ساخته شده است که با روش محاسباتی طالع بینان می توان گفت عدد شانس رشت باید عدد (۹) باشد .

ولی با توجه به حوادث چند سال اخیر به نظر می رسد نه تنها عدد (۹) بلکه اعداد (۱۰ و ۱۱) هم برای شهر رشت شانسی جز گرفتاری و درگیری بدهی و تعهد چیز دیگری نداشته است ! زیرا:

شصت و سومین شهردار رشت با ۱۱ رای بر مسند شهرداری نشست ولی دیری نپایید با ۱۰ رای دولتش سرنگون شد .

شصت و چهارمین شهردار شهر که او و حواریونش وی را قهرمان (توسعه) معرفی می کردند و بی رحمانه هر منتقدی را ضد توسعه معرفی می کردند با ( ۹ ) رای آمد ولی علیرغم برخورداری از پشتیبانی های رسانه ای گسترده و حمایت های همه جانبه و بی دریغ برخی از شورا نشینان و تشکیل گروههای توسعه و عقلانیت و کذا و کذا (!) سرانجام با ۱۰ رای از سمت خود عزل شد !

برای انتخاب شصت و پنجمین شهردار هم به دلیل قحط الرجال فنی و کار آمد بومی شورا نشینان پس از ایرانگردی (!) بالاخره توانستند با ۱۱ رای شهرداری را از خطه (قزوین) برگزینند و معلوم نیست ایشان کابینه اش را از کجا و با چه ظرفیتی تشکیل خواهد داد که گیلان از این بابت خاطره خوشی ندارد ؟!

البته قزوینی و گیلانی هر دو ایرانی هستند، وقتی خدمتگزار باشند قابل احترامند از سوی دیگر گیلانی ها نه بر سبیل (غریبه نوازی) بلکه قدر شناس خدمتگزاران خود را از هر جغرافیا و قومیتی ارج می گذارند و ثابت کردند هر مدیر غیر بومی ای که به این استان آمد با دل و جان پذیرایش شدیم و از هیچ خدمتی، چه رفاهی و چه اطلاعاتی در حقش دریغ نکردیم !

بعنوان نمونه از زمانی که شصت و پنجمین شهردار کلید شهر را در دست گرفت در معرفی وی به افکار عمومی نهایت تلاش خود را مبذول داشتیم که ایشان دارای (تخصص !) و فلان مقام کشوری در مورد توانائیش چه گفته و رییس جمهور با او عکس دارد و قس علی هذا :

۱ – شورائیان گفتند ما در انتخاب شهردار به تخصص توجه کردیم ولی روشن نکردن آیا تخصص ، اعم از علمی و عملی به تنهای کفایت می کند یا خیر .

اگرچه این ادعا اهانت به متخصصان گیلانی است ولی حضرات فراموش کردند که شهید مطهری معتقد است “تخصص و تعهد دو بال پرواز است” و رهبر انقلاب “تخصص همراه با تعهد” را توصیه می کنند .

۲ – حواریون سینه چاک که طبق عادت پای علم هر تازه واردی سینه زنی می زنند فورا از لابلای تاریخ حتی نظر خانم ابتکار را درباره ایشان و یا عکس وی با رییس جمهور را منتشر کردند تا بگویند این منتخب توانمند است و می تواند هر مشکلی را از سر راه بردارد ؟! غافل از اینکه این قبیل خوش خدمتی ها توقع مردم را بالا می برود و خدای نکرده در صورت شکست منتخب ، زرد رویی در هنگام درو بهمراه خواهد داشت .

البته این از عادت خوب برخی از ساده لوحان است که هر شهرداری اعم از بومی و غیر بومی پا بر گرده این شهر می گذارد برایش قصه ها می سرایند ولی مثل آن “فاتح دروازه های عربستان !” و یا این مظهر (توسعه) چنان ضرر و زیانی به بار می آورند که می تواند در تاریخ ماندگار باشد .

فراموش نکنیم آنانی که تا دیروز برای حمایت شهردار سر و جان فدا می کردند و در جلسه سپاس از مردم به دلیل راه یابی خود به شورای پنجم چه مدح رسایی در وصف شهردار نکرد به گفته برخی از همین شورا نشینان نتیجه کار آن قهرمان ملی جیزی جز بدهی ۵۰۰ میلیاردی نصیب ملت نشد!؟.

به هر تقدیر امیدواریم تشنگان خدمت سیراب شوند تا از برکت تلاش بی منت خدماتشان ، شهر ستمدیده رشت با مردمانش به استحقاق خود برسد از این رو همه شهروندان امیدوارند گفته شهردار جدید محقق شود : “رشت می تواند با توجه به ظرفیت هایی که دارد، محلی برای اطمینان سرمایه گذاران باشد که با امنیت و شرایط اقتصادی مناسب، در زمینه های مختلف سرمایه گذاری کنند”.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش