گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
فوریه 1, 2014 کد خبر : 24247 خبر ها

برداشت و پخت نیشکر در صومعه‌سرا – تصویری

برداشت و پخت نیشکر در صومعه‌سرا – تصویری

گیلانیان به نقل از صومعه سرا نیوز : هفده هکتار از زمین های کشاورزی صومعه‌سرا امسال به کاشت نیشکر اختصاص یافت و پیش‌بینی می‌شود  افزون بر۲۰ تن شکر سیاه به ارزش اقتصادی ۴ میلیارد ریال تولید و به بازار مصرف عرضه شود.

در گذشته‌های نه چندان دور صومعه‌سرا ۱۰۰ هکتار اراضی کشت نیشکر داشت که سختی تولید شکر سیاه موجب شد آن همه اراضی کشت نیشکر به شالیزار تبدیل شوند و تنها حدود ۱۷ هکتار آن باقی بماند که خوشبختانه این مقدار نسبت به سال گذشته یک هکتار افزایش یافته است.

مهندس پادیاب مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا در گفتگو با خبرنگار صومعه سرا با بیان اینکه با توجه به فروش خوب این محصول مجددا کشاورزان تشویق شده‌اند تا از اراضی جوار خانه‌های روستایی برای کشت نیشکر استفاده کنند، گفت: تصمیم داریم تا با قرار دادن تولید این محصول در فهرست مشاغل خانگی به همه نیشکرکارانی که مایل به دریافت تسهیلات هستند، خدمات ارائه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا با دو نفر از مهندسان کشاورزی مشورت شده تا در جهت بسته‌بندی‌های شکیل و کوچک شکر سیاه در صومعه‌سرا برنامه‌ریزی شود که به این ترتیب فروش این محصول آسان‌تر خواهد شد و مسافران نیز می‌توانند آن را برای سوغات به شهرستان ببرند.

گفتنی است، کشت این محصول امروزه در گیلان غربی فقط مختص شهرستان صومعه‌سرا است و هم اکنون روستاهای ازگم، کلیدبر، ملاسرا، میانده، قاضده، کلسر، راسته کنار، اسفند، سنگجوب، پوستین سرا، پیشخان و … کاشت آن را برعهده دارند.

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

14

16

19

25 21

24

25

28

29

30

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی