سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ Tuesday, 24 April , 2018
آذر ۳, ۱۳۹۵ کد خبر : 54485 خبر ها

برق گیلان رتبه پنجم تولید انرژی کشور را دارد

برق گیلان رتبه پنجم تولید انرژی کشور را دارد

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان گفت:جایگاه شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در تولید انرژی برق در سطح کشور، رتبه پنجم و ششم کشوری است.

عظیم بلبل آبادی با اشاره عملکرد برق منطقه ای استان در خصوص میزان تولید برق استان اظهار کرد:ظرفیت نامی تولید انرژی برق در گیلان ۲۸۱۶ مگاوات است که از ۳ نیروگاه با سوخت فسیلی و ۳ نیروگاه تجدیدپذیر این میزان برق تولید می شود.

وی افزود:میزان تولید انرژی برق از ۶ نیروگاه استان گیلان در طول ماه ها و فصول مختلف سال متفاوت است.

بلبل آبادی در مورد رتبه برق گیلان در سطح کشور گفت:زمانی که بحث تعمیر و نگهداری نیروگاه مطرح باشد یا اگر بخواهد مواردی دیگر صورت بگیرد،بر حسب نیاز میزان تولید تنظیم می شود ولی بطور متوسط و میانگین، جایگاه شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در تولید انرژی برق در سطح کشور، رتبه پنجم و ششم کشوری است .

وی در خصوص دستاوردهای سه سال اخیر و بخشی از عملکرد برق منطقه ای گیلان،گفت:از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته است .در محور تولید خوشبختانه بهره برداری از فاز دوم نیروگاه سیکل  ترکیبی پره سر که ۲ واحد بخار این نیروگاه در این فاز وارد مدار شدند و حدودا ۳۲۰ مگاوات انرژی برق تولید شده است .

بلبل آبادی ادامه داد:این پروژه با صرف هزینه ۱۰۹۰ میلیارد تومان از سوی بخش  خصوصی سرمایه گذاری شد. در بخش انتقال و فوق توزیع نیروی برق که در حیطه کاری شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان است حدود ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شد و در بخش توزیع نیروی برق نیز ۱۷۸ میلیارد سرمایه گذاری شده است. در مجموع در سه بخش تولید، انتقال و فوق توزیع نیروی برق و توزیع نیروی استان گیلان،بیش از۱۵۰۰ میلیارد تومان در طی چند سال اخیر سرمایه گذاری شده است لذا سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های برق برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی ضروری و حیاتی است.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در مورد پیک بار غیرهمزمان استان گیلان در سالجاری گفت:میزان ظرفیت نامی تولید انرژی برق از ۶ نیروگاه  ۲۸۱۶ مگاوات است ولی مصرف پیک بار غیر همزمان استان گیلان در ۲۴ مرداد ماه امسال ۱۶۰۷ مگاوات بود .در فصل جاری نیز میزان مصرف انرژی برق در استان گیلان بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات در نوسان است.

وی اضافه کرد:همه این موارد نشانگر این است که استان گیلان صادر کننده انرژی برق به استان های همجوار مانند تهران، مازندران، زنجان و آذربایجان است و علاوه بر اینها امکان تبادل انرژی با کشور جمهوری آذربایجان نیز از طریق یک خط ۲ مداره ۲۳۰ کیلو ولت در سطح ولتاژی ۱۱۰ کیلو ولت وجود دارد که حسب ضرورت و نیاز انجام می شود .

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در پاسخ به این سوال که با اینکه میزان تولید انرژی برق در گیلان بیش از مصرف استان است، چرا در بعضی از مواقع  قطعی برق داریم،گفت:در فصل تابستان میزان مصرف استان به میزان ۲ برابر میزان مصرف ایام معمول سال مانند فصل پاییز و زمستان، افزایش می یابد و این افزایش مصرف باعث می شود که خطوط  انتقال و فوق توزیع نیروی برق یا فیدرها پر بار شوند و علاوه برآن هر از گاهی باید تعمیرات و نگهداری انجام شود تا تجهیزات  دچار آسیب دیدگی نشوند لذا یک سری قطعی های موقت ایجاد می شود و این به معنی کمبود نیست بلکه میزان تولید انرژی برق در گیلان بیش از نیاز مصرف استان  اس .اینگونه موارد با راهکار بسیار ساده ای قابل جبران است و آن هم مدیریت  مصرف انرژی برق است.

بلبل آبادی در مورد انرژی های تجدیدپذیر در گیلان گفت:با توجه به گشایش هایی که در سال های اخیر صورت گرفته، بخش خصوصی استقبال خوبی کرده است چون در استان گیلان ظرفیت ایجاد ۳۰۰۰ مگاوات انرژی بادی وجود دارد و در همین  راستا کارهای خوبی نیز صورت گرفته است .

وی افزود:برای احداث ۲ نیروگاه بادی ۱۰۰ مگاواتی از طریق بخش خصوصی مجوزهای لازم اخذ شده است علاوه بر آن بخش خصوصی از یک کشور اروپایی، ایجاد و ساخت نیروگاه ۲۰ مگاواتی انرژی خورشیدی در منطقه جنوب گیلان را در دستور کار قرار داده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش