گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
ژوئن 17, 2012 کد خبر : 9965 انتخاب سردبیر

به بهانه آمار رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان :

برنجکاری گیلان از شعار تا عمل

برنجکاری گیلان از شعار تا عمل

اختصاصی گیلانیان – قبل از سال های ۱۳۷۹ که هنوز اداره کل کشاورزی و جهاد سازندگی ادغام نشده بود ، دفتر برنج اداره کل کشاورزی گیلان سطح زیر کشت برنج استان را ۲۲۰ هزار هکتار و میزان تولید شلتوک استان را یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن اعلام می کرد همیشه بین نویسنده و دفتر برنج در مورد غیر واقعی بودن این آمار اختلاف نظر وجود داشت ولی مسئول وقت دفتر برنج و معاونش که بعدها جانشین وی شد هرگز زیر بار این ادعا نرفت که نرفت !

علیرغم اینکه به مرور زمان تغییر کاربری هائی در اراضی کشاورزی صورت گرفت و مقادیر قابل ملاحظه‌ای از اراضی برنجکاری با اجازه و بدون اجازه به ساخت و ساز مسکن ، استخر ماهی ، بایر و صنوبرستان اختصاص یافت که رئیس سازمان به ناحق از آن کشت ترکیبی نام می برد ! آمار سطح زیر کشت برنج از ۲۲۰ هزار هکتار به ۲۳۸ هزار هکتار افزایش یافت ولی در مقابل میزان تولید شلتوک بنا به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در برنامه (در مسیر توسعه ) شبکه باران به تاریخ ۲۶ خرداد ۹۱ ، از یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن به یک میلیون ۷۰ هزار تن رسید که معلوم نیست به زعم ایشان تقلیل تولید شلتوک رشد است یا افت ؟!

یکی دیگر از کارهای محیر العقول سازمان جهاد کشاورزی گیلان این است که علیرغم افزایش قیمت ها در تمام زمینه ها از جمله نهاده های کشاورزی نه تنها توانسته هزینه تولید برنج در هکتار را در دوسال متوالی ۹۰ و ۹۱ در سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نگهدارد بلکه این مبلغ را با استفاده از وسایل میکانیکی به یک میلیون تومان تقلیل بدهد !؟ و باعث اعجاب نماینده مقام معظم رهبری در گیلان شود تا بگوید : “این عرصه شق القمر ایشان در کدام عرصه واقع شده است” ؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی سال ۹۰ در جلسه ای در حضور نماینده مقام معظم رهبری در گیلان هزینه تولید در هکتار را یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد و یک سال بعد نیز در برنامه تلویزیون مورخ یاد شده اعلام کرد : هزینه تولید به روش سنتی در هکتار یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و به شیوه میکانیزه یک میلیون تومان است ؟؟!!

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در شرایطی در مورد هزینه های تولید در هکتار بر عقیده خود اصرار می ورزد :

اولا : در سال زراعی جاری هزینه نهاده های کشاورزی علاوه بر رشدی حدود صد درصدی ، به شدت با کمبود مواجه شده و کشاورز ناگزیر شد نیاز خود را از بازار بین سه و نیم تا چهار و نیم برابر قیمت دولتی تهیه نماید .

ثانیا : حدود یک پنجم از اراضی شالیزاری استان میکانیزه شده که آنهم دارای اشکالات عدیده است . علاوه بر آماری که عاشوری ، نماینده مردم فومن و شفت در خصوص بایر شدن بخشی از شالیزارها توسط تجهیز کنندگان در برنامه (در مسیر توسعه ) به رئیس سازمان جهاد کشاورزی ارائه نمود و ایشان حاضر به پذیرش آن نشد .

برای حصول اطمینان به آمار های عاشوری جا دارد ریاست محترم سازمان سری به زمین های تجهیز شده روستای ( گاچرا )ی آستانه بزنند تا برأی العین ببینند که علیرغم گذشت سه سال از تجهیز اراضی این روستا حدود ۳۰ هکتار از زمین های تجهیز شده به دلیل مهندسی نادرست همچنان بایر مانده و قابل کشت و زرع نیست!

با توجه به اینکه میکانیزاسیون اراضی کشاورزی موجب تسریع در کار و کاهش هزینه می شود ولی در مقابل آمار بیکاران بخش کشاورزی را افزایش می دهد و سازمان جهاد کشاورزی در این مورد چه برنامه هائی در مورد بیکاری کشاورزان دارد ؟؟

ثالثا : طبق معمول در محاسبه حد اکثر را مورد توجه قرار می گیرد نه حد اقل را که ایشان خرق عادت می کنند و ملاک محاسبه خود را بر اساس حد اقلی قرار می دهند !

نویسنده برای روشن شدن صحت و ثقم آمار های ریاست محترم سازمان مبادرت به یک تحقیقات میدانی به وسعت روستاهای : (پلکو)ی دارسازی رشت – (مژده) جعفر آباد رشت – نویده کوچصفهان و شیرکوه آستانه اشرفیه در مسافتی به طول ۲۰ کیلومتر در شرق رشت نموده تا هزینه های تولید در هکتار را از زبان کشاورز که عامل و کارنده زمین هستند تهیه نماید . این تحقیق در دو بخش کارهای انجام شده به نرخ روز و انجام نشده ای که باید تا یک ماه دیگر انجام شود ، به نرخ سال قبل به شرح زیر تهیه شده است:

کارهای انجام شده :

ردیف

موضوع کار

متوسط واحد

هزینه واحد

به تومان

جمع کل

(به تومان)

۱

کارگر مرد برای آماده سازی انهار و زمین

۵ نفر

۴۰۰۰۰

۲۰۰۰۰۰

۲

کارگر نشا

۱۵ نفر

۳۵۰۰۰

۴۲۵۰۰۰

۳

وجین

۱۰ نفر

۳۵۰۰۰

۳۵۰۰۰۰

۴

کود

۵ گونی

۹۰۰۰

۴۵۰۰۰

۵

علف کش

۳ لیتر

۹۰۰۰

۲۷۰۰۰

۶

شخم با تیلر

هکتار

 

۴۰۰۰۰۰

۷

مزد آبیاری

۱ نفر

۱۵۰۰۰۰

۱۵۰۰۰۰

کارهائی که باید بعدا انجام شود به ناچار به نرخ سال قبل محاسبه شده است :

                                                                                    مبنا : تولید در هکتار ۴ تن  –  وزن کیسه ۵۰ کیلو

۸

درو

۲۰

۵۰۰۰۰

۱۰۰۰۰۰۰

      ۹

جمع آوری

۵

۵۰۰۰۰

۲۵۰۰۰۰

۱۰

خرمنکوب در ازای هر ۱۰ گونی

۱ گونی

۴۰۰ = ۵۰ × ۸

کیلو مزد خرمنکوب

۴۸۰۰۰۰

کیلوئی ۱۲۰۰

۱۱

حمل به کارخانه

۸۰گونی

۵۰۰۰۰

۴۰۰۰۰

۱۲

هزینه تبدیل به دو روش

الف – مزد برنجی ۷ درصد از کل برنج سفید

با مبنای ۶۰ درصد شلتوک به برنج سفید

ب – مزد تبدیل بابت خشک کن

۱۶۸ کیلو

۴ تن

فی ۲۲۰۰

۱۰۵

۳۶۹۶۰۰

۴۲۰۰۰۰

۱۳

آب بهای کشاورزی

هکتار

 

۱۰۰۰۰۰

                                                                                               جمع کل ۳۸۸۷۰۰۰ تومان

اگر افزایش قیمت ها در بخش دوم محاسبه شود باید کل هزینه های تولید در هکتار به مرز ۴ میلیون تومان برسد .

اما ماجرای کود شیمیائی :

در مورد کود شیمیائی چه از طریق ثبت نام سامانه رایانه ای وزارت کشاورزی که نرم افزار مربوطه پر از اشکال بود و چه به صورت سنتی که سر انجام به اینجا منتهی شد سازمان جهاد کشاورزی هنوز که هنوز است نتوانسته کود شیمیائی کشاورزان را تأمین و تحویل نماید .

علیرغم اینکه حضرات برای هر هکتار ۲۵۰ کیلو کود حواله صادر کردند که دو کیسه ۵۰ کیلوئی آن معروف به کود سیاه است ولی تا کنون این بخش از کود بسیاری از کشاورزان را نتوانستند تأمین نمایند  و در نهایت برای هر هکتار زمین فقط ۱۵۰ کیلو کود تحویل کشاورز نموده و حواله ۲۵۰ کیلوئی کشاورز را از او گرفتند و اعلام می نمایند دیگر کود داده نمی شود که این عمل خود باعث حرف و حدیث هائی شده است !؟

کشاورز به ناچار کود شیمیائی مورد نیاز خود را از بازار به مبلغ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در ازای هر کیسه ۵۰ کیلوئی تهیه نمود که این تفاوت قیمت در هزینه تولید محاسبه نشده است .

سوال مهم کشاورز این است اگر تعاون کود ندارد تا تحویل کشاورز نماید ، این همه کود چگونه و به وسیله چه دست هائی وارد بازار شده که بین سه و نیم تا چهار و نیم برابر قیمت دولتی بفروش می رسد ؟

خدمات ترویجی :

سازمان جهاد کشاورزی اعلام می کند از مجموع ۱۸۶ شرکت خدمات کشاورزی ۸۵ شرکت در سطح روستا استقرار دارد در حالیکه کشاورزان روستاهای مورد مراجعه اعلام می دارند تا کنون کسی به روستایشان مراجعه نکرده تا در مورد نحوه کشاورزی با آنان صحبتی بنماید .

ولی نویسنده  یک شرکت خدمات ترویجی در روستای بالا محله کیسم آستانه را می شناسد که کارکنان آن در داخل ساختمان نشسته مشغول نوشتن حواله کود هستند و تا کنون مشاهده نکرده که عوامل این شرکت به اراضی شالیزارها گذری نموده باشند تا چه رسد به آزمایش خاک !

ناگفته نمند شاهدان زنده فراوانی هستند که می گویند یک سال از اراضی روستایشان آزمایش خاک بعمل آمده ولی جواب آزمایش را یک سال دیگر دادند و بار دوم که آزمایش خاک انجام داده اند اصلا جواب آزمایش را نداده‌اند ؟!

نکته مهم :

در تمام روستاهای مراجعه شده نه تنها از احدی از کشاورزان شنیده نشد که موافق حرف های رئیس سازمان رئیس جهاد کشاورزی استان در برنامه ( در مسیر توسعه ) شبکه باران باشد و یا راضی باشند بلکه به طریقی نارضایتی خود را به انحاء مختلف می نمودند و موافق نظرات نماینده مردم فومن و شفت بودند که در صورت تمایل ریاست سازمان نویسنده حاضر است ایشان را با همه آن کشاورزان مواجهه نماید .

به نظر می رسد کشاورزی استان تمام فعالیت خود را حول محور چند روستای نمونه که فاقد مشکلات و یا کم مشکل بوده متمرکز نموده و با تعمیم آمارهای این روستاها به سطح استان تمام مشکلات کشاورزی استان را حل شده می پندارد و با این تصور در دیدار با نماینده مقام معظم رهبری با صدای بلند اعلام می نماید : ” دیگر کشاورز به دنبال سازمان جهاد کشاورزی نیست بلکه سازمان است که به دنبال کشاورز است” .

آمار های سازمان جهاد کشاورزی استان آنقدر با واقعیت های موجود در روستاها فاصله دارد که نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار با رئیس ، معاونین و کارکنان این سازمان پس از شنیدن گزارشات ریاست سازمان گفت : ” شما که می‌گویید ما شق القمر کردیم این عرصه فعالیت شما در کجاست ؟

البته مشکلات مطروحه به این معنی نیست که سازمان کار مفیدی را به انجام نرسانیده بلکه کم و بیش کارهائی در حد توان به انجام رسانیده که از حقش نمی توان گذشت ولی آنچه مورد اعتراض است قلب حقایق است که از نماینده دولت مهرورز چنین انتظاری خواسته نیست و به قول نماینده مقام معظم رهبری در گیلان در بخش کشاورزی استان : ” ز بسکه کشته فزون است ، کفن نتوان کرد ” !!؟؟

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام
    مشکلات عدیده دربخش کشاورزی منجربه تعطیلی مزارع برنج میگرددازجمله مهمترین مشکلاتی که کشاورزان باآن دست به گریبان هستند مشکل ادوات کشاورزی است . آیا نمیتوان با کمی کمک ودادن وام کم بهره مختص خرید ادوات کشاورزی دست کشاورزان راگرفت .آیا شایسته است کشاورزی که سالهامحصول دسترنج خودراخورده وزیادیش رابه سفره های هم ولایتی های خود هدیه کرده چنین درمانده گردند که برای تامین برنج سفره خانواده خود برنج خارجی تهیه کنند. چناچه بخواهید چند عکس ازمزارع کشاورزانی که بدلیل مشکل ماشین آلات کشاورزی زمین های خود را رها کرده اند ارسال میکنم باتشکر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد