گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
جولای 3, 2011 کد خبر : 1610 خبر ها

برنج های وارداتی به کشاورزان آسیب می زند

برنج های وارداتی به کشاورزان آسیب می زند

گیلانیان به نقل از مهر _ حسن تامینی نماینده مردم رشت در مجلس گفت: برنجهای وارداتی با سیاست غلط وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی در بازار افزایش و آسیب جدی به کشاورزان می زند.

حسن تامینی افزود: هر ساله میزان واردات انواع برنج های هندی، پاکستانی، تایلندی و غیره با سیاست های غلط وزارت بازرگانی و وزارت جهاد و کشاورزی در بازار بیشتر می شود.

وی اظهارداشت: به بهانه افزایش قیمت برنج های ایرانی، نرخ برنج های وارداتی نیز افزایش پیدا می کند و به دنبال آن واردات و عرضه در کشور هم بیشتر می شود، این سیاست غلط را چه کسی باید پاسخگو باشد.

نماینده مردم رشت در پاسخ به جواب یکی از مسئولان وزارت بازرگانی که اعلام کرده بود علت افزایش قیمت برنج بیش از چهار هزار تومان به دلیل تقاضای زیاد و عرضه کم است که باید برای رفع این معضل عرضه را افزایش داد، گفت: در آستانه ورود برنج های ایرانی به بازار با واردات و عرضه انواع برنج های خارجی برای کشاورزان مشکل ایجاد نکنید.

وی افزود: برنج های خارجی مشکل دارند و چرا با تفاسیر مختلف این نوع برنج ها بدون آزمایش وارد بازار می شوند.

تامینی با اشاره به اینکه برخی مسئولان مصرف سالانه برنج در ایران را بیش از سه میلیون تن اعلام می کنند، اظهارداشت: با در نظر گرفتن جمعیت ۷۵ میلیون نفر در کشور و مصرف سرانه حدود ۴۰ کیلوگرم آماری را ارائه می دهد که متاسفانه تنها به ضرر کشاورز و کشاورزی خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به صحبت های دبیر انجمن صنفی برنج که اعلام کرده امسال دومیلیون و دویست و پنجاه هزار تن برنج در کشوربرداشت می شود، عنوان کرد: با توجه به آمار ارائه شده و مصرف سرانه کشور در هرماه، مصرف ۷۵۰ هزار تن برنج پیش بینی خواهد شد که متاسفانه باز هم این اعداد و ارقام نشان دهنده اینکه نیاز به وارد کردن برنج های خارجی خواهیم داشت و می دانیم که چه کسانی به چه میزان این برنج ها را وارد کشور می کنند.
نماینده مردم رشت در ادامه آمار واردات برنج طی دوماهه نخست امسال را یک چهارم نیاز این محصول دانست و گفت: آمار گمرک نشان می دهد که طی دو ماهه نخست سال جاری بیش از ۲۰۱ هزار تن برنج وارد کشور شده که این میزان یعنی یک چهارم نیاز برنج طی دو ماهه نخست امسال است.
تامینی افزود: هرسال واردات برنج در کشور افزایش می یابد حال اینکه چه میزان برنج خارجی در انبارها موجود است خود جای بحث دارد. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: علاوه بر نظارت بیشتر بر روی برنج های وارداتی باید نظارت ویژه هم بر روی میوه های وارداتی داشت و روی این محصولات آزمایشات لازم انجام داد.
وی عنوان کرد: کمیسیون بهداشت و درمان در حال بررسی این میوه هاست که چه میزان آلودگی و بیماری را به همراه خواهند داشت، این در حالیکه بازارهای ایران پر از میوه های خارجی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی