گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
اکتبر 6, 2012 کد خبر : 13000 خبر ها گالری عکس

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبرداد:

برگزاری جشن انار در گیلان

برگزاری جشن انار در گیلان

 گیلانیان : رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت:در مهر ماه سالجاری جشن انار در روستای انبوه از توابع رودبار برگزار می شود.

گیلانیها از دیرباز همزمان با شروع برداشت و چیدن برخی از محصولات خود جشنهای باشکوهی برگزار می کردند که یکی از این جشنها به میوه بهشتی و زیبای انار در روستای تاریخی “انبوه ” اختصاص دارد.انارچینی یکی از جشنهای کهن و دیرینه است که مردم روستاهای انارخیز استان به ویژه روستای تاریخی انبوه همزمان با برداشت این محصول اقدام به برگزاری جشن دیدنی انار می کنند.

انار در مناطق فاراب رودبارهمچون روستای تاریخی “انبوه” و “نوده” در سطح گسترده ای به عمل می آید و محصول انار دانه درشت، آبدار و شیرین انبوه از شهرتی فراوان برخورداراست.

همه ساله در میانه پاییز جشن انار در روستای تاریخی ” انبوه ” شهرستان رودبار برپا می شود و این رسم دیرینه و کهن در فصل رویایی برگریزان، فرصتی مغتنمی برای رونق مضاعف گردشگری دراین منطقه است، یک کشاورزی پررونق، فرصتی برای گردشگری ساخته است علاوه بر بحث آیین و مراسم برداشت و شیوه های فرآوری این محصول، قدمت و تاریخ این راه، رسم و طبیعتش در روستاهای تاریخی ” انبوه” است.

مهندس اردشیر روحی رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با خبرنگارایسنا،از برگزاری این جشن در اواخر مهرماه سالجاری خبرداد و گفت:با برگزاری این جشن مردم و مسافرین با محیط های مختلف جغرافیایی استان آشنا می شوند و گسترش کشت انار یکی از دستاوردهای مهم این جشن در استان است.

وی افزود:در طول این جشن از نظرات و تجارب افراد مختلف استفاده می شود تا شاهد افزایش کمی و کیفی انار درگیلان باشیم.

روحی خاطر نشان کرد:انار گیلان از کیفیت مطلوبی برخوردار است و از بهترین انار های استانهای دیگر چیزی کم ندارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی