گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
سپتامبر 10, 2011 کد خبر : 2946 خبر ها

فرماندار شهرستان صومعه سرا خبر داد :

برگزاری نخستین جشنواره ملی “گسکر شناسی” در صومعه سرا

برگزاری نخستین جشنواره ملی “گسکر شناسی” در صومعه سرا

گیلانیان : کریم شعبانی در آستانه برگزاری جشنواره ملی گسکر شناسی گفت: شهر تاریخی گسکر یکی از شهرهای تاریخی و باستانی استان گیلان با مساحتی افزون بر ۱۲۰ هکتار بزرگترین شهر دوره اسلامی در شمال کشور محسوب می شود که ۶۰ هکتار این شهر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی اعلام کرد: مطالعات باستانی شهر تاریخی گسکر از سال ۱۳۸۲آغاز شده و تاکنون با کاوش باستان شناسان بقایای دو حمام قدیمی، مسجد، پل خشتی، سازه ها و بناهای منازل مسکونی و سکه های از جنس فلوس کشف شده است.

اماکن تفریحی و گردشگری در شهر تاریخی گسکر احداث شود

فرماندار صومعه سرا هدف از برگزاری جشنواره ملی گسکرشناسی را شناساندن این بنای قدیمی به مردم و امکان احداث اماکن تفریحی، سیاحتی، گردشگری در جوار شهر قدیمی گسکر ذکر کرد و از سرمایه گذاران بخش خصوصی خواستار سرمایه گذاری برای احداث اماکن تفریحی و گردشگری در این شهرتاریخی شد.

وی در ادامه ضمن دعوت از مسئولان کشوری و شخصیت ها استانی و شهرستانی برای شرکت در این جشنواره افزود: مردم  استان نیز می توانند طی روزهای ۱۷و ۱۸ شهریورماه جاری در جوار شهرگسگر از برنامه ها متنوع جشنواره استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نیز در این ارتباط گفت: این استان دو هزار ۳۰۰ آثار باستانی کشف شده دارد که ۹۲۵ آثار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

امید عزیزی افزود: شهر قدیمی و تاریخی گسگر از بزرگترین شهر دوره اسلامی شمال کشور به حساب می آید و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 ۱۱۰ مقاله از دانشگاههای معتبر ایران و پنج کشور دنیا به دبیرخانه جشنواره ارسال شد

وی همچنین با اعلام اینکه نخستین جشنواره ملی گسکرشناسی در صومعه سرا برگزار می شود، اظهارداشت: در فراخان مقاله برای شرکت در جشنواره ملی گسکر شناسی ۱۱۰ مقاله تاکنون از دانشگاههای معتبر کشور از جمله دانشگاه تهران، تبریز، گیلان و پنج کشور ژاپن، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی و هندوستان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که حدود ۲۰ مقاله برتردرهمایش گسکرشناسی در صومعه سرا قرائت می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی آثار تاریخی شهر گسکر و معرفی آداب، رسوم و سوغات استان ازجمله ورزش های بومی سنتی و گردشگری است.

وی یادآورشد: در سه روز برگزاری این جشنواره صنایع دستی و بومی محلی انواع غذاها و شیرینی های محلی سوغات استان در ۴۰ غرفه به نمایش و فروش گذاشته می شود و ورزش های بومی، محلی و موسیقی ویژه استان اجرا می شود.

 شهر تاریخی گسکر در ۲۵ کیلیومتری صومعه سرا و۵۵  کیلومتری رشت قراردارد./ مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی