گیلانیان
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ Wednesday, 15 August , 2018
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ کد خبر : 36487 خبر ها

بزرگداشت پدر چای ایران در لاهیجان

بزرگداشت پدر چای ایران در لاهیجان

گیلانیان : عروس شهرهای گیلان میزبان بزرگداشت هشتادوهفتمین سالگرد درگذشت پدر چای ایران بود.

مراسم بزرگداشت مرحوم محمد میرزا چایکار با حضور مسئولان سندیکای چای و نیز مسئولان استانی و شهرستانی در محل آرامگاه کاشف السلطنه برگزار شد.

رییس سازمان چای کشور در این مراسم با برجسته دانستن نقش کاشف السلطنه در توسعه و سرسبزی شهرستان لاهیجان گفت: با تلاش‌های این مرد بزرگ است که در حال حاضر ۵۰ هزار خانوار چایکار گیلان و مازندران سالانه ۱۲۰میلیارد تومان درآمد دارند.

محمد ولی روزبهان با بیان اینکه امسال تصمیمات خوبی برای صنعت چای کشور گرفته شده است گفت: افزایش ۲۱ درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای، ایجاد صندوق توسعه چای کشور و پرداخت تسهیلات به‌زراعی به چایکاران از جمله اقدامات مهم دولت برای رونق بازرگانی این محصول است.

وی افزود: مدیران واحدهای چای‌سازی می‌توانند بتدریج برای بستن قرارداد به واحدهای سازمان چای در شهرستان‌ها و شهر لاهیجان مراجعه کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: خرید تضمینی برگ سبز چای نیز امسال به روال سال‌های گذشته ادامه دارد و هیچ مشکلی در این زمینه نیست.

روزبهان یادآور شد: سال گذشته از ۱۸۶ واحد چایسازی در شمال کشور ۱۵۴واحد فعال مبادرت به انعقاد قرار داد با سازمان چای در خصوص خرید برگ سبز چای کردند.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به انجام عملیات بهزراعی و استقبال چایکاران از آن پیش‌بینی کرد: امسال برداشت برگ سبز چای از نظر برداشت کیفی و کمی وضعیت بهتری نسبت به سال‌های قبل داشته باشد.

هوسمی رییس اتحادیه چایکاران شمال کشور هم با بیان اینکه کاشف السلطنه مردی بزرگ بود که افق روشنی در تاریخ گیلان و حتی ایران گشود گفت: هر چند در سال‌های اخیر بی‌مهری‌های زیادی به چای و چایکاران شده اما با تلاش و کوشش نمی گذاریم اسم و ثمره تلاش‌های این مرد بزرگ به فراموشی سپرده شود.

رحمت سمیعی رییس اتحادیه کارخانه داران چای کشور هم در ادامه این مراسم با بیان اینکه در حال حاضردرآمد کشور از صادرات چای ۲۰میلیون دلار است گفت: این در حالیست که سالانه ۶۰۰میلیون دلار برای واردات چای هزینه می‌شود .

در پایان مراسم بزرگداشت پدر چای ایران جمعی از مسولان- چایکاران و کارخانه‌داران چای به مزار کاشف السلطنه در موزه چای ایران رفته و با خواندن فاتحه و نثار گل یادش را گرامی داشتند.

محمد میرزای قوانلو ملقب به کاشف السلطنه در سال۱۲۸۵بذروبوته چای را از هندوستان به لاهیجان آورد./منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*