گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
اکتبر 19, 2012 کد خبر : 13652 خبر ها

استاندار گيلان :

بندر آستارا روابط تجاری با حاشیه خزر را شتاب می بخشد

بندر آستارا روابط تجاری با حاشیه خزر را شتاب می بخشد

بندر چندمنظوره آستارا روابط تجاری و صادرات کالا با کشورهای حاشیه خزر را آسان کرده و شتاب می بخشد.

ˈکیهان هاشم نیاˈ، استاندار گیلان  روز پنجشنبه در جلسه کمیته امنیت مرز استان گیلان در شهرستان آستارا افزود: به زودی مرز دریایی بندر چند منظوره آستارا پس از تصویب در دولت گشایش یافته و تجارت مرزی در سواحل غربی دریای خرز با راه اندازی این بندر رونق می گیرد .

وی در ادامه بیان کرد: استان گیلان در توسعه تجارت خارجی با کشورهای همسایه به خصوص با کشورهای حاشیه دریای خرز مصرّ بوده و روابط خود را با این کشورها توسعه می دهد .

استاندار گیلان راه اندازی بندر چندمنظوره آستارا را دارای توجیه مطلوب اقتصادی با پیامدهای مثبت سیاسی و امنیتی برای کشور دانست و اضافه کرد: با راه اندازی این بندر ، تحول بزرگی در تجارت و صدور کالا در شمال غرب کشور اتفاق می افتد .

وی اتصال خط آهن به بندر چندمنظوره آستارا را از مزیت های این بندرگاه ذکر کرد و گفت: با ادامه خط آهن استان گیلان تا شهرستان آستارا، مسیر ایمنی برای حمل و نقل دریایی و ریلی در استان ایجاد می شود .

هاشم نیا همچنین بیان کرد: عملیات احداث بندر چندمنظوره آستارا به پایان رسیده و این واحد بندری به زودی با حضور مقامات کشوری به بهره برداری می رسد .

وی با اشاره به پهلوگیری آزمایشی یک فروند کشتی دو هزار تنی در اسکله شماره یک این بندر اظهار کرد: با توجه به واقع شدن بندر آستارا در گذرگاه شمال ـ جنوب و مسیر شرق به غرب کشور ، آثار راه اندازی این بندر در سطح ملی و بین المللی خواهد بود .

وی افزود : با آغاز فعالیت بندر چندمنظوره آستارا ، علاوه بر توسعه حمل و نقل و تجارت خارجی کشور ، مسیر صادرات و تجارت خارجی کشور نیز در منطقه شمال به طور چشمگیری کاهش یافته و موجب کاهش قیمت تمام شده کالاهای داخلی و صادراتی خواهد شد .

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به واقع شدن آستارا در مرز دریایی و خشکی استان گیلان اظهار کرد: بندر چندمنظوره آستارا نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین بندر به استان های شمالغربی کشور و کشورهای واقع شده در غرب ایران و نیز سواحل شمالی و شرقی دریای خرز محسوب می شود .

هاشم نیا با اشاره به سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد ریالی برای احداث این بندر افزود: با راه اندازی بندر چندمنظوره ، آستارا به معنای واقعی به شهری بندری تبدیل شده است .

شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه که در حوزه مدیریت خدمات دریایی و بندری فعالیت می کند ، در اواخر سال ۸۷ توانست برنده مزایده احداث و عهده داری ۴۰ ساله بندر چندمنظوره آستارا شود و از این تاریخ عملیات ساخت این بندر آغاز شد .

احداث بندر چندمنظوره آستارا در مجموع با احتساب اراضی خشکی و دریایی در ۵۵ هکتار طراحی شده و در طرح جامع این بندر ، امکان پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری تمامی کشتی های ترد کننده دریای خزر پیش بینی شده است .

این بندر با بندرانزلی ۲۰۰ کیلومتر و با بندر باکو جمهوری آذربایجان ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد .

بندر تجاری آستارا که به منظور حمل و بارگیری کالا و فرآورده های نفتی و مسافری در دست ساخت است ، با ظرفیت اسمی ۵ / ۳ میلیون تن بارگیری و تخلیه سالانه احداث می شود .

۵ / ۱ میلیون تن از محموله های تخلیه و بارگیری شده در این بندر شامل مواد سوختی و دو میلیون تن دیگر نیز شامل فعالیت های عمومی بندری خواهد بود .

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال استان گیلان و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده و از جمله مرزهای مهم زمینی و تجاری شمال کشور محسوب می شود.

منبع : ایرنا 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی