گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
آوریل 4, 2012 کد خبر : 7989 خبر ها

آیا سهمیه سوخت خودروهای شخصی حذف می شود؟

بنزین ۸۴۰ یا ۱۰۰۰ تومان ؟

بنزین ۸۴۰ یا ۱۰۰۰ تومان ؟

گیلانیان : این روزها شایعات مختلف در خصوص قیمت بنزین درماه های آینده برای خود حکایتی شده؛ برخی می گویند قیمت بنزین ۸۴۰ تومان می شود و برخی دیگر از بنزین هزار تومانی می گویند. هنوز مشخص نیست دولت در خصوص قیمت بنزین در دور دوم هدفمندی یارانه ها چه تصمیمی خواهد گرفت اما این نکته مشهود است که هیچگاه دولت تمایلی به اجرای دقیق قوانین نداشته و گلایه بهارستانی ها نیز راه به جایی نبرده است.
قیمت بنزین قرار نبود از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان برسد.چراکه قانون هدفمندی یارانه ها به دولت اجازه داده بود که قیمت این فرآورده را تا مرز ۲۰ درصد افزایش دهد اما این امر محقق نشد و علی رغم گلایه کارشناسان و بهارستانی ها اما نقض قانون توسط دولت عملی شد.
اینبار نیز نمایندگان مجلس در آخرین روزهای سال گذشته در قالب بودجه ۹۱ دولت را مکلف کرد که قیمت بنزین را تا مرز ۲۰ درصد و درسه ماهه دوم امسال افزایش دهد.اما پیگیری های خبرآنلاین نشان می دهد دولت همچنان سه سناریو خود را دنبال می کند.برهمین اساس اخیرا نیز رییس سندیکای جایگاه داران بنزین با اشاره به مصوبه مجلس تاکید کرده افزایش قیمت بنزین تا پایان تیرماه منتفی شده و حداکثر رشد قیمت ۲۰ درصد یا ۱۴۰ تومان برای بنزین آزاد خواهد بود.
این درحالی است که رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت معتقد است که دولت اجازه دارد تا مرز ۴۰ درصد قیمت بنزین را افزایش دهد.
استدلال رویانیان مشخص است:”ما سال گذشته قیمت بنزین را افزایش نداده ایم بنابراین با احتساب ۲۰ درصد افزایش قیمت در سال گذشته امسال دولت اختیار دارد که ۴۰ درصد قیمت ها را بالاببرد.”
براین اساس آنچه تا کنون از احتمال قوی تری برخورداراست حذف سهمیه های بنزین و تک نرخی شدن این فرآورده است.
به نظر می رسد دولت در تلاش حداقل سهمیه سوخت خودروهای شخصی را همانند دولتی ها قطع و آنها را ملزم به خرید بنزین آزاد کند.
دراینصورت این امکان وجود دارد که این بار دولت با بهارستانی ها همراهی و قیمت بنزین را تا مرز ۲۰ درصد افزایش و آن را به نرخ هر لیتر ۸۴۰ تومان عرضه کند.
البته استدلال های دیگری نیز وجود دارد.استدلال هایی چون حفظ سهمیه ها و عرضه بنزین با نرخ هزار تومان!
اما تا کنون گفته می شود تلاش دولت در وهله اول حذف سهیه ها و توقف این پروژه است.
این امر در شرایطی است که برخی از مسوولان تاکید می کنند که سه سناریو شامل تک نرخی شدن بنزین،حذف سهمیه ها و افزایش قیمت می شود که امکان دارد دو سناریو همزمان اجرایی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی