گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
نوامبر 18, 2013 کد خبر : 22471 خبر ها

استاندار گيلان :

بهره گیری از ظرفیت های کریدور شمال- جنوب در توسعه استان اهمیت دارد

بهره گیری از ظرفیت های کریدور شمال- جنوب در توسعه استان اهمیت دارد

گیلانیان : دکتر محمدعلی نجفی در جمع نمایندگان کشورهای آذربایجان، پاکستان، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان، فنلاند، روسیه و اعضای دبیر خانه اکو در ایران که از راه آهن رشت به قزوین بازدید کردند،  با اشاره به اهمیت کریدور شمال– جنوب و غرب-شرق که گیلان محل اتصال آن است،گفت : قطعا اهمیت این پروژه در بازدید شما از راه آهن قزوین- رشت مشخص است و با توجه به برنامه هایی که در بخش گردشگری، صنعت و تجارت داریم بر اهمیت بهره گیری از کریدور شمال-جنوب و شرق به غرب افزوده است.

وی با بیان اینکه  گیلان، استان سرسبز، زیبا ، کوهستانی و همراه با دریای صلح و دوستی خزر است، افزود: علارغم اینکه دریای خزر همیشه مواج و طوفانی است اما از دید ما و دوستان ما در یای صلح و دوستی و مودت است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گیلان نسبت به استان های دیگر کشور از استان های کم وسعت محسوب می شود گفت: اما این استان به ظاهر کوچک دارای پتانسیل های بزرگ و منحصر به فرد است.

دکتر نجفی ادامه داد: ۴۰ درصد برنج و ۶۵ درصد چای کشور را گیلان تولید می کند و در محصولات کشاورزی دیگر همچون زیتون، فندوق نیز رتبه های خوبی را در کشور دارد .

وی گفت : دسترسی آسان به مواد صادراتی و وارداتی از پتانسیل های این استان است و بزرگترین بندر و تنها منطقه آزاد شمال کشور در بندر انزلی است.

استاندار گیلان افزود : با طرح توسعه بنادرانزلی و کاسپین ظرفیت تخلیه و بار گیری بنادر گیلان به ۳۰ میلیون تن خواهد رسید .

دکتر نجفی با بیان اینکه ما در گیلان حدود ۲۷۰ کیلومتر ساحل زیبا داریم گه بیشتر آن بدون محصوریت در بخش های دولتی است خاطر نشان کرد: در بخش گردشگری نیز به خاطر فرهنگ بالای گیلانیان و میزان بالای باسوادی و نخبه پروری مردم این استان فرصت خوب برای جذب توریسم داریم.

وی اطمینان خاطر داد: با نگاه عالیه دولت تدبیر امید وبا رویکردی که در سیاست خارجی کشور های جهان دارد قطعا در جذب توریسم بیشتر از گذشته موفق خواهیم بود.

دکتر نجفی با اشاره به ارتباطات  مناسب بنادر ایران با بنادر حاشیه دریای خزر گفت: من شخصا در ۲۰ سال گذشته از تمامی بنادر کشور های خزر بازدید کرده ام و امروز به عنوان استاندار گیلان با عزم راسخ می خواهم که این ارتباطات را در جهت ارتقا روابط سوق یابد.

گفتنی است  : استاندار گیلان به همراه سفرای آذربایجان، پاکستان، ترکمنستان، افغانستان به همراه نمایندگان کشورهای ازبکستان، فنلاند، روسیه و دبیر خانه اکو در ایران امروز از راه آهن قزوین به رشت بازدید کردند. لازم بذکر است :راه آهن قزوین- رشت به عنوان تکمیل کننده کریدور شمال- جنوب به طول ۱۶۴ کیلومتر و با هزینه ۶۸۰ میلیارد تومان بیش از ۸۰ درصد پیشرفت کار دارد. 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی