گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
ژانویه 2, 2012 کد خبر : 5382 خبر ها

بازتاب بين المللي بستن تنگه هرمز در روز يكشنبه :

به مدت ۵ ساعت تنگه هرمز بسته شد

به مدت ۵ ساعت تنگه هرمز بسته شد

گیلانیان : بالاخره ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد یا نه؟ پاسخ این سوال را یک پایگاه اسرائیلی با اشاره به عملیات دیروز رزمایش ۹۰ داد: به مدت پنج ساعت، کشتی های تمام جهان از هشدار ایران اطاعت کردند و از تنگه هرمز عبور نکردند. پیام ایران به برخی کشورها که پایگاه های نظامی آمریکا را در خود جای داده اند این بود که نمی توانند از دست موشک های این کشور بگریزند.

به گزارش گیلانیان ، رزمایش نیروی دریایی ارتش ایران که تا سه‌شنبه در وسعتی بیش از ۲ هزار کیلومتر مربع ادامه خواهد داشت، برای نخستین بار، موشک‌هایی با برد ۲۰۰ کیلومتر و موشک‌های سطح‌ به ‌هوای برد متوسط را آزمایش کرد.

رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۰ که از آغاز برگزاری، بازتاب‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشته است، روز یکشنبه پروژه جدید موشکی نیروی دریایی ارتش با نام “محراب” را از روی ناوچه‌ موشک‌انداز کلاس پیکان “گرز” برای نخستین‌ بار آزمایش کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر با اشاره به توان موشکی و نیزموشک های دوربرد ایران گزارش داده که تهران موشک های دوربردی در اختیار دارد که به وسیله این موشک ها نظیر موشک شهاب۳ می تواند اسرائیل و پایگاه های نظامی آمریکا در خاورمیانه را هدف قرار دهد.

قبل از شلیک موشک ها، ایران آب های سرزمینی خود را بست و بخش گسترده‌ای از یگان‌های سطحی، زیرسطحی و هوادریای نیروی دریایی ارتش که تا مدار درجه شمالی گسترش یافته‌اند به مدت ۵ ساعت اجازه هیچ گونه، تردد شناور و کشتی را از تنگه هرمز ندادند.

در همین زمینه پایگاه اسرائیلی دبکا با اشاره به اظهارات چند روز پیش فرمانده نیروی دریایی ارتش که در پاسخ به اظهارت اخیر پنتاگون مبنی برعدم توانایی ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز حتی برای یک روز گفته بود “بستن تنگه هرمز برای ایران مانند نوشیدن یک لیوان آب است” گزارش داد: به مدت پنج ساعت، کشتی های تمام جهان از هشدار ایران اطاعت کردند و از تنگه هرمز عبور نکردند. پیام ایران به برخی کشورها که پایگاه های نظامی آمریکا را در خود جای داده اند این بود که نمی توانند از دست موشک های این کشور بگریزند.

پس از اقدام عملی ایران در بستن تنگه هرمز در روز یکشنبه، رسانه های غربی به کم اهمیت جلوه دادن اهمیت استراتژیک این شریان مهم رو آورده اند. در عین حال روزنامه یو اس اس تودی در تحلیلی نوشت اقدام اوباما در مشروط کردن تحریم بانک مرکزی ایران با مانور دریایی ایران در تنگه هرمز ارتباط مستقیم داشته است.

اخبار مرتبط

نظرات

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد