گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 27, 2012 کد خبر : 14090 خبر ها

نامه رهبري املشي در مورد الحاق دو شهر گيلان به غرب مازندران :

به نفع مردم رودسر و املش یا استان غرب مازندران

به نفع مردم رودسر و املش یا استان غرب مازندران

اختصاصی گیلانیان : سخنان رهبری املشی ، نماینده مردم رودسر و املش در خصوص الحاق این دو شهرستان به چند شهرستان غربی مازندران جهت تشکیل استان جدید ساحلی آتش زیر خاکستری را در گیلان مشتعل کرد که کم و بیش مردم گیلان را غافلگیر نمود .

جای تعجب است نمایندگان دوره نهم گیلان که در آغاز به کار مجمع نمایندگان اعلام کرده بودند پرداختن به منافع کلان استان را به موازات نیاز های حوزه انتخابیه در دستور کار جمعی خود دارند چه اتفاقی افتاد که رئیس مجمع ، نماینده محترم رودسر و املش بطور ناگهانی با تغییر جهت نه تنها به اهداف و همکاران خود پشت نمود بلکه با استفاده از موضع ریاست ادواری مجمع نمایندگان گیلان حاضر به جدا شدن از این مجموعه و واگذاری حوزه نمایندگی خود به استان تاسیس نشده ای در غرب مازندران شده است ؟!

اگر روزگاری جدا شدن رودسر از گیلان برای حفظ منافع غرب مازندران به مدت کوتاهی زمزمه شد بر کسی پوشیده نیست که به همان آرامی در سکوت فرو رفت و به دست فراموشی سپرده شد ، چرا و به چه انگیزه‌ای این نماینده محترم به جای تحقق شعارهای انتخاباتی ، در صدد اعتلای استان جدیدی در غرب مازندران برآمدند و برای نیل به مقصود حاضر به جدا سازی حوزه انتخابیه خود از استان گیلان شده‌ اند ؟؟!!

اگر تلاش مردم برای زندگی بهتر و رفاه بیشتر و یا وصول مطالبات از دست رفته خود از طریق مجاری قانونی حتی به قیمت جدا شدن از استانی و پیوستن به استان دیگر ، می تواند حق طبیعی آنان باشد ولی سر دادن نوای جدائی به طور ناگهانی و بدون دلیل و علت اعلام شده خود جای سؤال دارد !

اگر بحث ایجاد استان در غرب مازندران بر سر زبان ها است به گفته اهالی غرب مازندران این موضوع پیشینه دیرینه دارد به سال ۱۳۲۴ بر می گردد که خوب است در این زمان به اهداف آن توجه شود .

 موضوع تبدیل شهرهای غرب مازندران به اختلاف تقاضا ها به این قرار آغاز شد :

محمود آباد تا رامسر – از نور تا رامسر – از نوشهر تا رامسر – از نوشهر تا املش (ابتدای حوزه شهرستان لنگرود)

این درخواست قبل از جدائی استان گلستان از شرق مازندران نیز مطرح بود تا جائی که درخواست اهالی غرب مازندران در سال ۱۳۶۲ در کمیسیون مربوطه مجلس به تصویب رسید اما در قانون جدید تقسیمات کشوری مصوب سال ۱۳۶۲ و آیین نامه اجرایی آن که در سال ۱۳۶۳ به تصویب رسید طرح استان شدن غرب مازندران به تصویب نهایی نرسید .

در آخرین مراحل تنظیم این مطلب سندی به دست آمد که نشان می دهد یکبار دیگر در تاریخ ۲۶ / ۱۰ / ۷۵ تقاضا استانی شدن غرب مازندران با امضای سه نماینده به اسامی : یدالله طاهر نژاد ، نماینده نوشهر و چالوس – جعفر قلی راهب ، نماینده رامسر و تنکابین – با کمال تأسف !! محمد مهدی رهبری املشی ، نماینده مردم رودسر تسلیم وزارت کشور شد که اینهم بلا اقدام مانده بود !!

از آن زمان تا کنون نمایندگان و مسئولان محلی غرب مازندران به شدت پیگیر این تقاضا بوده و هستند و حتی تشکیل فرمانداری ویژه در تنکابن که فرماندارش در سطح معاون استاندار عمل می نماید برای رفع مشکلات شهرهای غرب مازندران کارساز نشد و کثرت و شدت پیگیری های غرب مازندران سبب شد این جماعت زحمتکش در میان مرکز نشینان استان خود به (جدائی طلب) معروف شوند که این مهم در سایت های خبری آنان مشاهده می‌شود !

البته اصرار مردم این منطقه به تشکیل استان جدید ریشه در عملکرد مسئولان طراز اول آن استان دارد که اهم آن را می توان در مقاله “ استان جدید آری یا نه ؟ ” نوشته دکتر میلاد محقق ، استاد دانشگاه به تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۷ مطالع نمود که می نویسد :

” وقتی به فلسفه تشکیل استان جدید در کشور مراجعه می کنیم، محور آن را کم توجهی مسئولان استان نسبت به بخشی از مناطق آن می یابیم و جالب است که بدانیم و می دانیم که، کم توجهی، نشانه مدیریت ضعیف و نوعی رفتار تبعیض آمیز مسئولان نسبت به بخشی از استان است و هیچ ارتباطی با وجود نقص در تقسیمات کشوری ندارد و این موضوع بوضوح در جریان رفتار مسئولان استان مازندران نیز دیده می شود، کما اینکه در سالهای اخیر مناطق غربی استان هزینه های زیادی بابت این سوء مدیریت پرداخته اند و در این میان، شهرستان رامسر بیشترین آسیب ها را به خود دیده است.

البته ضعف مسئولان محلی هم نباید دور از بررسی ناظران قرار گیرد که اگر مسئولان محلی با درایت و تخصصهای لازم به حل مشکلات منطقه می پرداختند و با پیگیریهای ویژه خود، نارساییهای مدیریتی مقامات استان را جبران می کردند، هیچگاه چنین مباحثی مبنی بر ضرورت تاسیس استان جدید به وجود نمی آمد. “

شاید شدت عوامل برشمرده مهمترین دلایل پافشاری مردم و مسئولان غرب مازندران در تحقق خواسته های شان باشد که آنان را متحد و یکصدا کرده تا در این راستا اقدامات زیر بنائی ویژه ای را در دستور کار خود قرار دهند .

از این رو جلسات و همایش های بزرگی در منطقه برای تجدید تقاضا و تصویب خواسته خود برگزار نموده و همه نیازمندی ها ، موانع و راه حل های رفع موانع را مورد بررسی قرار داده اند که مهمترین آن از این قرار است :

۱ – در جلسه‌ ۸ دی ۹۰ با حضور امام جمعه چالوس و مجمع شوراهای غرب استان مازندران استارت طرح استان غرب مازندران به مرکزیت چالوس زده شد و پیشنهاد تعیین مشاور جهت تهیه طرح استان غرب مازندران به مرکزیت شهرستان چالوس ( منطقه نمک آبرود ) به تصویب رسید و مشاور مربوطه نیز انتخاب شد .

۲ – در تاریخ ۸ آبان ۱۳۸۹ همایش ضرورت ایجاد استان جدید در غرب مازندران به میزبانی شهرستان تنکابن و در مصلای جمعه آن با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰ نفر از قشرهای مختلف جامعه و مسئولین غرب مازندران برگزار شد.

۳ – در جلسه شورای اداری روز یکشنبه ۲۲ مرداد ۹۱ استان مازندران که با حضور استاندار ، معاونین استاندار و همچنین فرماندار ویژه تنکابن ، ائمه جمعه و نمایندگان غرب گیلان در تنکابن تشکیل شد ، قاسم احمدی لاشکی ، نماینده مردم نوشهر و چالوس و نماینده معین مجلس شورای اسلامی در رامسر ،تنکابن و عباس آباد به صراحت اعلام کرد: به دنبال جدایی هستیم و هادی ابراهیمی ، معاون سیاسی و امنیتی استاندار مازندران طی سخنانی در واکنش به این ادعا گفت : ما اجازه نمی دهیم .

نهایت این که در تاریخ ۲۹ مهر ۹۱ نیز قاسم احمدی ، نماینده مردم نوشهر و چالوس در جلسه شورای اداری رامسر تصریح کرد : در سفر چهارم هیئت دولت به مازندران که انشاءالله درآینده انجام خواهد شد با برنامه و مکتوب ، خواسته بحق مردم غرب مازندران را پیگیری خواهیم کرد .

صد البته پروژه استانی شدن غرب مازندران حامیان مؤثری در هیئت دولت از جمله شمس الدین حسینی ، وزیر اقتصاد و دارایی دارد که نامبرده در جلسه شورای اداری چالوس به تاریخ ۹ مهر ۹۱ این درخواست مردم غرب مازندران را بحق دانست .

علیرغم پاسخ معاونت سیاسی وزارت کشور در مورد ممنوعیت تشکیل استان جدید در حدود خرداد ۸۷ ظاهرا نمایندگان و مردم غرب مازندران بسبب پشتیبانی ویژه با دلگرمی بیشتر و عزمی راسخ تر از گذشته تلاش می کنند تا به هر طریق ممکن این تقاضا را عملی نمایند و با رای زنی های مختلف در صدد رفع مشکلات احتمالی از قبیل وسعت و جمعیت استان جدید هستند .

از این رو ابتدا که محدوده استان جدید را از محمود آباد تا رامسر اعلام کرده بودند مرتب محدوده استان مورد نظر را تنگ و تنگ تر و در نهایت به رودسر و املش ختم نمودند و لابد لابی هائی را هم انجام داده‌اند و قرار است به نتیجه ای هم برسند که یکی از سایت های مازندران روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه ۹۱ به صراحت نوشت:

جدایی طلب ها غرب مازندرانی ها – در تلاش هستند که از شهرستان نور تا رامسر و بعضی ها هم اعتقاد دارند که از محمود آباد تا رامسر و بعضی ها هم می گویند از نوشهر تا رودسر حوزه غرب شود.

اما اظهار نظر رهبری املشی ، نماینده رودسر و املش زمانی مطرح شد که غرب مازندرانی ها تلاش استانی کردن غرب مازندران را مضاعف نمودند و این خود نه تنها باعث اعجاب اکثر قریب به اتفاق شهروندان گیلانی و سکوت سایر نمایندگان شده و حتی باعث کوک شدن ساز جدائی در غرب گیلان را نیز در پی داشته بلکه واکنش تعدادی از پایگاههای خبری مازندران را باعث شده تا جائی که یکی از سایت های مازندران در مطلبی با عکس رهبری املشی در تاریخ  ۲۹ مهر ۱۳۹۱ نوشت:

مدعی جدید برای استان شدن غرب مازندران (!؟)

و در مطلب مورخ ۲۸ مهر ۹۱ نوشت :

تشکیل استان جدید در غرب مازندران/رویای سودجویان یا دغدغه خدمتگزاران ؟!

حال چه شد که رهبری املشی بدون وجود سابقه استقلال طلبی در مردم شرق گیلان با اظهار نظر ناگهانی خود ضمن تقویت انگیزه جدائی طلبی در غرب گیلان ، باعث صف آرائی موافقان و مخالفان نظر ایشان در برابر هم شده خدا می داند

البته سند به دست آمده پیش بینی را از حدس و گمان خارج کرده که آقای رهبری از زمانی که املش جزء رودسر بوده آرزو جدائی این شهرستان را در سر می پرورانیده و مترصد فرصتی بوده تا به این خواسته دیرینه خود جامه عمل بپوشاند !

طبق شنیده قرار است قرار است شخص ایشان طی یک مصاحبه مطبوعاتی سابقه وجود این تفکر را تبیین نماید و معتقد است طرح الحاق دو شهرستان گیلان به غرب مازندران مسئله تازه ای نیست و مسبوق به سابقه است . البته از نوع سابقه ای که خود ایشان ایجاد نموده اند .

اگرچه این ادعای رهبری املشی سخن نادرستی نیست و برای اولین بار به قول مازنی ها در سال ۱۳۲۴ مطرح بوده و نهایتا در اوایل انقلاب نیز مطرح بوده ولی جا دارد به اطلاع ایشان رسانده شود :

شاید یکی از دلایل عدم تصویب استان غرب مازندران و یا به تعبیر ایشان ( استان ساحلی مازندران ) وجود یکی از همکسوتان گیلانی ایشان به عنوان نماینده یکی از شهرهای شرق گیلان در مجلس شورای اسلامی بوده است که علی الظاهر شخص رهبری املشی به ایشان ابراز ارادتی هم می کند !

آن نماینده متعهد برای اینکه مانع جدا شدن این دو شهرستان از گیلان شود شرطی برای الحاق آن به غرب مازندران قائل شد که به دلیل محال بودن انجام آن طرح مذکور مسکوت ماند . پیشنهاد این بود :

از آنجائیکه شهرهای رامسر ، تنکابن  و عباس آباد تا محدوده چالوس زمانی متعلق به گیلان بود و در تقسیمات کشوری یکی پس از دیگری از گیلان جدا شده ، در صورت اصرار به الحاق دو شهرستان گیلان به استان جدید لازم است تمام محدوده (بیه پیش) که از سفیدرود تا محدوده چالوس ادامه داشته ضمیمه استان جدید شود .

بحث این نیست که منطقه ای بر اساس ضوابط کلان کشوری از یک استانی نباید تبدیل به استان شود و افراد ذینفع آن منطقه نباید راهکارهای مناسب و عملی برای حل مشکلات و تأمین رفاه خود تلاش و یا ارائه طریق نکنند ولی از آقای رهبری املشی با آن سایقه نمایندگی بعید است که نداند بانیان طرح استانی غرب مازندران برای رفع مشکل تشکیل استان جدید با مرکزیت چالوس ، قصد جدا کردن این دو شهر گیلان را دارند و لاغیر .

آنان با بررسی کارشناسانه همه موانع و راه حل ها سرانجام به این نتیجه رسیدند چون ممکن است به دلیل قلت وسعت و جمعیت در ایجاد استان خود موفق نشوند لذا دامنه طرح خود را به بهانه مشترکات فرهنگی و زبانی ، قومی و غیره به عنوان طرح قابل قبول از نوشهر تا انتهائی ترین نقطه شهرستان املش تعریف می کنند ؟؟!!

حتما شخص ایشان با توجه به مرکزیت استان جدید در چالوس تصدیق خواهند کرد هرگز منافع مردم رودسر و املش در این طرح تأمین نخواهد شد و از جمیع جهات وجه تمایزی نسبت به مرکز استان گیلان نخواهد داشت ، مگر اینکه اهداف دیگری در پشت این طرح پنهان شده باشد !

دیگر سخن اینکه برای مردم گیلان ثقیل است که انسان متشرعی با خواسته پنهان بر مسند رئیس دوره ای مجمع نمایندگان گیلان تکیه بزند ولی در حرکتی غافلگیران عامل تجزیه استان خود باشد ؟!

بدون شک با توجه به اوصاف برشمرده از یک سو و شرایط کنونی کشور از سوی دیگر همسو شدن رئیس مجمع نمایندگان گیلان با نمایندگان غرب مازندران در واگذاری محدوده نمایندگی برای برآوردن نیاز آنان ، شبهه رویای سودجویان یا دغدغه خدمتگزارانرا تقویت خواهد کرد ؟

آیا به جای رفع معضلات و مشکلات حوزه نمایندگی اعطای حوزه نمایندگی به غیر پاک کردن صورت مسئله نیست ؟

و آیا های دیگر ؟؟!!

امید است نماینده محترم رودسر و املش دلایل منطقی کافی برای طرح واگذاری حوزه انتخابیه خود به استان جدید را داشته باشد تا این کارش یادآور برخی واگذاری های سرزمین های ایران در دوره قجری ها نشود و اثر نامطلوبی از خود در تاریخ گیلان به یادگار نگذارد !

اخبار مرتبط

نظرات

 • آقای لطفی خیلی ممنون، خواهش میکنم، شما که از دستتون بر میاد، شخصا با نمایندگان دیگر گیلان و نماینده محترم ولی فقیه صحبت کنید، و از ایشان کمک بخواهید، گو اینکه آیت الله قربانی، از سرزمین تاریخی بیه پیش هستند، و ما استدعا داریم از ایشان که موضع گیری کند در برابر این طرح، و همچنین خاک جدا شده بیه پیش(چالوس-تنکابن-رامسر ) را به گیلان برگرداند- متاسفانه خیلی از مردم گیلان نمیداند، گیلان در زمان شاه ملعون و طاغوتیان تیکه پاره شد، و حتی نمیدانند، مردمان سه شهر غربی مازندران ؛ گیلانی هستند،

 • خیلی ممنون بخاطر این متن ….

 • نوستالژی غریب مازنی درگویش،ادبیات،فولکلور…بالاخره ردخودرادرسیاست واقتصادنمایان میکند! تاجایی که مردم این منطقه خواهران وبرادران مازنی ودیلمی خود را درهمکاری،همدلی وحتی کاریابی(درادارات) به فرزندان گیلک میرزا دردیارمادری شان ارجح میدانند وارج می نهند!شاید رواج عبارت”شرق گیلانی”دربین گیلانیان بومی نشاءت گرفته از همین بی مهری و بی توجهی باشد چه برسد به اینکه داعیه اسقلال از گیلان را نیز سردهند!

 • به نظر می رسه که استان گیلان از خیلی مدت پیش ، داره شبیه کشور افغانستان می شه ، چون هر کس که موقعیتی هر چند کوچولو در جایی پیدا می کنه سریع می ره دنبال اهداف شخصی و منقطه ای خودش نه منافع ملی و عمومی جامعه .
  بحث شرقی و غربی بودن در میان گیلانی ها از گذشته رواج داشته و تا زمانی که مشکل ساز نشه ، اشکالی نداره . البته جالب این که اکثر مدیران گیلانی در رده های مختلف ، اهل شرق گیلان بوده و هستند و هر روز هم بر تعدادشون افزوده می شه . با توجه به این مسئله ، آیا باز هم عده ای باید حرف های بزنن و مثل آقای ربانی املشی داد سخن بدن ! . بر اساس شنیده ها ، گویا جناب آیت الله قربانی هم در زمان حیات شهید آیت الله احسانبخش ، چند بار چنین مسئله ای را مطرح کرده بودند و دنبال ایجاد گیلان شرقی و گیلان غربی بودن ولی با مرکزیت لاهیجان که با مخالفت شدید آن مرحوم مواجه شد .
  به هر حال به جای این حرف های بیهوده ، بهتره که آقای املشی و هر فردی مثل ایشون ، به فکر آبادانی استان باشن و وظیفه شون را به درستی انجام بدن .

 • ما میگیم تنکابن و رامسر مارو به ما برگردونین،شما میگین باز چند شهر از گیلان عزیز ما جدا بشه؟؟؟؟؟؟ … و خنده دار هست!

 • نظر سنجی تون چقزه بامزه است ….
  تا الان درصدها اینجوری ان :
  ۵۰
  ۴۱
  ۳۵
  ۰
  بیشتر از ۱۰۰ می شه یا جدی جدی ما ریاضیاتمون ضعیفه؟؟؟؟؟؟
  می دونم چون به نفعتون نیست تائید نمیشه مثل بقیه کارا که وقتی به نفعتون نیست ….
  ب خیال یه انتقاد سازنده بود همین !!!

 • محال ثلاث ( تنکابن )

  متأسفم براى مقاله اى که کاملا به طور یکجانبه نوشته شده . اگر شهر مازنى چالوس مرکز انتخاب شد براى طرح از نور تا رامسر بود اما اگر شرق گیلان اضافه بشه مطمئن باشید که نور حذف میشه و شهر گیلک تنکابن مرکز میشه نه شهر مازنى چالوس . شک نکنید . تنها راه مرکز شدن شهر گیلک تنکابن در استان جدید الحاق شرق گیلان به آن است .

 • استان جدید به مرکزیت تنکابن است، لذا به نفع رودسر و املش خواهد بود.

 • باید به صورت گسترده به این موضوع اعتراض شود بنده از وبلاگ نویسان گیلانی تقاضا می کنم مطلب راجع به این موضوع بنویسند. متاسفانه مدیریت همه نظرات را تایید نمی کند

 • از همه عاشقان گیلان تقاضا می کنم که سکوت نکنند سکوت مسئولان هم در این بین … است که از یاد گیلانیان نخواهد رفت

 • از آقای لطفی به خاطر متن زیباش تشکر میکنم.
  ومطمئن باشید این توطئه شوم ضد گیلانی به نتیجه نمیرسه.به خاطر اینکه مردم غیور رودسر و املش ورامسر وشهسوار خودشونو گیلانی می دونن.
  زنده باد گیلان بزرگ از شهسوار تا آستارا از لنکران تا طالقان.

 • از آقای حسین لطفی به خاطر مطالب زیبایی که ارسال نمودند، تشکر میکنم.

  ما گیلانیان نباید اجازه بدیم که جدا سازی این دو شهرستان از استان گیلان اجرا شود. مسئولین استان ما موظف هستند که سکوت نکنند. من زمانی که دانشجوی شهسوار بودم، موقع انتخابات مجلس شورای اسلامی، این صحبت مطرح شده بود که از چالوس تا چابکسر جزء استان جدید در غرب مازندران محسوب شود. که به دلیل ابطال انتخابات این امر میسر نشد. اما حالا شاهد هستیم که دو شهرستان بسیار زیبا و گیلک زبان به این استان جدید اضافه شده است.
  این کار فقط به خاطر مطرح شدن مسئولین و حفظ مقام آنان می باشد و هیچ دلیل دیگه ای ندارد. و هیچ به نفع مردم رودسر و املش نمی باشد؛ این ها فقط ادعای مسئولین استان غرب مازندران می باشد.
  من مطمئن هستم که مردم غیور رودسر و املش و کلاچای و چابکسر خودشان را بعنوان گیلانی می شناسند و به این موضوع افتخار می کنند. در ضمن به دلیل آشنایی با آداب و رسوم مردم رامسر و شهسوار ، به جرات میگویم که بیشتر آنها خودشان را جزئی از گیلانی ها می دانند و علاقه دارند که آنها را گیلک بخوانند و گویش آنها به گویش گیلانی نزدیک تر می باشد و هیچ علاقه ای ندارند با مردم چالوس،نوشهر،نور که مازنی زبان هستند برخورد داشته باشند و چه برسد که با مردم این ۳ منطقه هم استانی هم شوند.
  مسئولین باید صلاح مردم را برتر از صلاح خود بدانند و باید نظر مردم ارجع تر از نظر خودشان باشد چون آنان نماینده استان گیلان هستند و با رای همین مردم به این جایگاه دست پیدا کرده اند.
  سکوت جایز نیست !!! بگذارید خود مردم نفع خود را انتخاب کنند.

 • سلام
  خودشونو گیلک میدونن نه رشتی

 • شما نمیخاد به ما بگید چی درسته چی غلطه، بار آخرتون باشه به نماینده توانمندمون توهین میکنید، شما اگه گیلان رو دوس دارید چرا کمکی به پیشرفت مردم گیلک زبان نمیکنید، چرا برای رفا حال اونا یکم از خودگذشتگی نمیکنید،مگه مردم قم یا گلستان ضرر کردند، دولت باید مخالفت کنه چون باید بودجه بیشتری بپردازه. همه میدونند زبان مردم گیلان و مازندران مشترکه و هیچ مرز مشخصی وجود نداره، الکی با احساسات مردم بازی نکنید از طرفی وقتی نماینده شهرهای حاشیه ای رودسر و نوشهر با این طرح موافقند یعنی کار تمومه!

 • استان های بزرگتر را چرا تفکیک نمیکنید؟؟؟ مثل یزد یا کرمان. چه از جان گیلان میخواهیددددددددددددد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • با سلام ،باید خدمت بعضی از کسایی که نظر دادن بگم که شهسوار و رامسر و همچنین چالوس مردمانی گیلک و جدایی ناپذیر از دیلمستان مقتدر و بزرگ هستن ،اگرچه در زمان دولتی حقیر و پست به نامردی از سرزمین میرزای قهرمان جدا شدن ولی تا ابد گیلک میمونند .غیرت و شعور و تعصب مردمان این خاک جدا شده از سرزمید گیلانیان و دیلمانیان اجازه نخواهد داد اصالت خودشونو فراموش کنن و به سرزمین مادریشون خیانت کنن ،شما که دم از رضایت مردم رودسر و املش برای جداشدن از گیلان و الحاق اون به استان جدید حرف میزنین اصلا اهل کجایید؟این ها همه توطئه ی دشمنان گیلان وگیلان زمین هست که تفکر افراد رو با مسائل غلط به انحراف میکشونن ،وقتی مردمان غیور چالوس،شهسوار و رامسر با تعصب دارن اصالت خودشونو حفظ میکنن و خودشونو با افتخار گیلگ و گیلانی میدونن و به همین خاطر میخوان از مازنی ها جدا بشن تا بهتر اصالت و فرهنگشون رو حفظ کنن تا کمتر توسط مازنی ها ضربه ببینه معنایی نداره اهالی رودسر و به خصوص املش که خودشون ۱زمانی سردمداران دیلمستان کبیر بودن علاقه ای داشته باشن که از سرزمین مادریشون ،سرزمین خاطرات و افتخارات تاریخیشون صرفا به خاطر اینکه نمایندشون این رو میخواد جدا بشن !این توطئه شوم پایان خوشی برای توطئه گران نخواهد داشت !مردمان پاک همواره پیروزند ،مرگ بر دشمنان گیلان عزیز!به امید روزی که دیلمستان کبیر احیا بشه ! آمین .

 • محال ثلاث ( تنکابن )

  ما تنکابنیها و رامسریها خودمون رو گیلانى میدونیم اما کامنت گذار h.g از همین جمله اش که مردم شهر مازنى زبان چالوس رو گیلانى دونسته مشخصه که چقدر اطلاعات داره ! ضمنا پیشنهاد میکنم سرى به چابکسر و کلاچاى بزنید و از مردم بپرسید که دوست دارند زیر نظر رشت باشند یا تنکابن ؟

 • با سلام ،جناب محال ثلاث (تنکابن) بهتره سری به تاریخ بزنین ،اطلاعات کوچه بازاری به درد کسی نمیخوره !سند؟؟؟lمن نگفتم زبانشون گیلکی هست!!!!فقط صرف اینکه مازنی زبان هستند کافی نیست تا مازنی به حساب بیان ،نصل چالوسی ها از گیلک هست ،تا زمان قاجاریه هم جزو گیلان بود و یکی از بخش های شهرستان لاهیجان ،همینطور شهسوار و رامسر ،شک داری ؟برو سری به هر کتاب تاریخی که دلت میخواد بزن !مخصوصا تاریخ زمان حمله اعراب به ایران (سال۲۲هجری) و صد البته تاریخ شهر خودت و چالوس !

 • محال ثلاث ( تنکابن )

  آقاى h.g شما هم بهتره درباره ( محال ثلاث ) تحقیق کنى . ولایتى تاریخى و مستقل از گیلان و مازندران ، از رویان تا رودسر به مرکزیت تنکابن .

 • یه وقت نچایید؟؟؟؟
  اینجور که سر مرکز شدن چه شهرهایی در استان جدید جنگ میکنید مطمئن باشید به هیچ چیزی نمیرسید.همون بهتر که ساری مرکز باشه.
  به نظر من نوشهر یا تنکابن بهترین شهرها هستن برای مرکز شدن.
  امیدوارم که نور هم جدا بشه تا استان جدید پهناورتر شه

 • سلام به نظرم جدا شدن به نفع مردم املش است چون بودجه برای ابادانی میاد. مهم پیشرفت املش است .ایران سرای من است .شرق گیلان یا غرب گیلان یا غرب مازندران اینها مهم نیست اباداشدن بیشتر یعنی توریست بیشتر واین یعنی پول ودرامد بیشتر

 • نقل از ویکی پدیا:”از اواخر حکومت کریم خان زند ــ که به دستور وی مهدی خان خلعت بری (از طایفه خَلابَران) به حکومت تنکابن رسید تا پایان حکومت قاجاریه، خلابران بر تنکابن حکومت کردند. در ۱۱۹۵، مهدی خان تفنگچیان تنکابنی را همراه مرتضی قلی خان، برادر آقامحمدخان قاجار، که از طرف او مأمور فتح گیلان بود، فرستاد و از آقامحمدخان[۲۶] خواست تا با جدایی تنکابن از گیلان و الحاق آن به مازندران موافقت کند. با موافقت آقامحمدخان در این سال، ولایت تنکابن ضمیمه مازندران شد و با الحاق نواحی کلاردشت و کجور به تنکابن، ولایت محال ثلاث / ثلاثه تشکیل شد[۲۷].”
  این افتخار محال ثلاثه ؟؟؟نظرت محترمه ولی ۲۳۰۰۰۰سال کجا و ۱۹۶سال کجا؟؟؟؟بزرگترین افتخار همه ما اینه که گیلک هستیم ،این برای گیلک ها نمیتونه بد باشه که تو کشورمون۲ تا استان گیلک نشین داشته باشیم ،از چالوس تا آستارا و حتی قسمتی از استان اردبیل ،قزوین ،مرکزی،کشور آذربایجان و جمهوری نخجوان و کشور ارمنستان از گیل و دیلم و تالش گرفته تا ارمنی و آذری زبان و تات ، همه و همه روزگاری دیلمستان بزرگ بودیم ، گرچه به دلایلی زبان برخی از این مناطقی که نام بردم زبانشون تغییر کرده ولی از یک نسلیم و همه دیلم هستیم ،قلب ما با گیلانه ،حالا هرجای دنیا که باشیم و جزو هر کشور و استان که باشیم فرقی نمیکنه ،پس زنده باد گیلو دیلم و تالش و تات که همه از دیلم منشا گرفتن ،زمانی زبان همه ما مشترکا زبان دیلمی بود ،درود بر دیلمستان کبیر !

 • جرا الان یادتون اومده رودسر و املشی هم وجود داره اون موقع که بودجه میاد کیلان غرب وشرق داره ولی الان نداره.تا قبل استاندار شدن آقای قهرمانی اصلا کسی به رودسر توجهی نداشت مثل الان که ندارن با استاندار شدن ایشون رودسر کمی وضعش بهتر شد حالا دیدین آقای رهبری بی دلیل دنبال جدایی نیست در ضمن ما قرار نیست به شهرهای مازنی اضافه بشیم قراره با شهرهای سابق کیلان متحد بشیم و دوباره منطقه بیه بیش زنده کنیم راستی بد نمیشد نظر مردم این منطقه روهم ببرسین تا ببینین جقدر مشتاق جدا شدن هستن از طرف بجه های کلاجای

 • در کشور ایران کوچکترین مرکز استان یاسوج هست که جمعیتش صد هزار نفره آن وقت تنکابن با فقط چهل هزار نفر جمعیت چطور میتونه مرکز استان باشه؟!!
  ثالثا استان گیلان اصلا استان بزرگی نیست که قابل تجزیه باشه بلکه صد البته با توجه به قرابت فرهنگی و قومی که با مناطق همجوارش داره قابل توسعه هست و برحق اینست که شهرهای گیلک مازندران یعنی رامسر و تنکابن و عباس آباد به موطن اصلیشون یعنی گیلان برگردند.
  یه نکته مهی که باید من در اینجا تاکید کنم این هست که فاصله رودسر تا رشت ۷۰ کیلومتره و فاصله این شهر تا تنکابن ۷۵! و فاصله املش تا رشت از این هم کمتر و فاصله آن تا تنکابن دورتر و ضمن این که شهر رشت پایتخت شمال ایران هست اما شهر تنکابن مسلما در مقابل رشت چیزی نیست پس با این اوصاف آیا بهتر است این شهرها تابع رشت باشند یا تنکابن؟!! چه عایدی برای مردم این شهرها داره که از تابعیت رشت جدا شن و جزو تنکابن بشند؟!!
  بنابراین خیلی منطقی تره که شهرای غربی مازندران به استان گیلان برگردند تا بی خودی در این منطقه استان جدید تشکیل بشه تنکابن جمعیت و موقعیتی نداره که مرکز استان بشه بلکه همیشه قطب منطقه غرب مازندران از نظر امکانات رشت بوده و به جا هست که به جای این که در این منطقه به دلایل غیر منطقی استانی جدید تشکیل بشه شهرهای غرب مازندران به استان اصلیشون یعنی گیلان برگردانده بشوند

 • مهم اینه که یک استان جدید با فرهنگی یکدست تشکیل بشه
  از چالوس تا رودسر تقریبا” فرهنگ ها یکدست هست البته با نظر سنجی از مردم
  هم پیشرفت سریعتر اتفاق می افته و هم فرهنگ این استان جدید از مازندران و گیلان مستقل تر هستش
  به امید پیشرفت برای ۳ استان برادر

 • یاداشت آقای عزیز عیسی پور

  آیا محال ثلاث تنکابن

  (غرب مازندران و شرق گیلان) توان استانی شدن را ندارد ؟!

 • من املشی هستم نمیدونم چرا بعضی از دوستان به سرو کول هم میپرن من هم دوست دارم شهرم یشرفت کنه ولی یه چیز مهم تری وجود داره اون هم احساسات ملی منطقه ای مردم املشه که نباید نادیده گرفته بشه این جریان به کارشناسی اساسی نیاز داره . با ارزوی موفقیت برای دوستان

 • همه شما سر کار هستید
  نه از استان جدید خبری هست
  نه از الحاق رودسر و املش به استان مسخره جدید
  زنده باد گیلان
  همون تنکابن و رامسر هم دوست دارند جزء گیلان باشند
  آخه کجای تنکابن و رامسر به ساری و بابل و آمل شبیهه ؟؟؟!!!

 • حقیقت که پشت ابر نمیمونه!
  اگر هم مسولین به خواست ما مردم تنکابن رامسر و گیلان توجهی نکنند خودمان دست بکار خواهیم شد.

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی