گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
دسامبر 28, 2015 کد خبر : 44539 خبر ها

بیش از شش هزار نفر در گیلان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی هستند

بیش از شش هزار نفر در گیلان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی هستند

گیلانیان : یونس رنجکش، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان امروز(۷ دی) در همایش هفته سوادآموزی که در دهکده ساحلی بندرانزلی برگزار شد، گفت: حدود ۴۰ هزار نفر در استان گیلان بی سوادهستند.

 وی با بیان اینکه باید با برنامه ریزی دقیق فرصت تحصیل را برای افراد بی سواد فراهم کنیم، افزود: افراد بیسواد بیشتر در معرض تهدیدات اجتماعی هستند.

 رنجکش بیان کرد: بیسوادی نه تنها افراد را با تهدیدات اجتماعی روبرو می کند بلکه در وضعیت اقتصادی افراد تاثیر سوء برجای می گذارد.

 وی به حداقل رسیدن میزان گرایش افراد به سوادآموزی در سنین بالا اشاره و تصریح کرد: بخشی از بی سوادان استان افراد جامانده از تحصیل در سنین ۱۲سال هستند که به دلایل شرایط زندگی و نبود امکان از تحصیل بازمانده اند.

 رنجکش خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه متولی اصلی مبارزه با بی سوادی آموزش و پرورش است ولی تشکل‌های مردم نهاد نیز می توانند مکمل و یاریگر آموزش و پرورش باشند.

 مهدی حاجتی، مدیرکل آموزش و پرورش گیلان نیز در این همایش با بیان اینکه بیش از شش هزار نفر در گیلان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی هستند، اظهار کرد: از این تعداد دو هزار و ۳۱۶ نفر در مرحله سوادآموزی، دو هزار و۵۰۰ نفر در مرحله انتقال و یکهزار و۵۸۶ نفر در مرحله تحکیم قرار دارند.

 وی با اشاره به سرشماری سال ۹۰ نرخ باسوادی استان گیلان را از سن ۶ سال به بالا ۸۶ درصد و در جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال، بیش از ۹۵ درصد عنوان کرد و افزود: باید تلاش مضاعف انجام شود تا این رقم به بالاترین حد ممکن برسد.

 حاجتی یکی از راه‌های کاهش آمار بی سوادی را شناسایی اولیای بیسواد دانش آموزان دانست و بیان کرد: مدیران مناطق آموزش و پرورش باید تلاش بیشتری در انجام این رسالت خطیر داشته باشند.

 وی با اشاره به اینکه این همایش در راستای آسیب‌شناسی و بررسی فعالیت نهضت سوادآموزی برگزار شده است، گفت: این همایش‌ها تا زمانی که به یک نتیجه عملی منتهی نشود تاثیر چندانی در حل مشکل بی سوادی ندارد.

 حاجتی به تاثیر مثبت ادغام نهضت سوادآموزی با آموزش و پرورش اشاره و اذعان کرد: مسئولان آموزشی باید پای کار باشند و از این ظرفیت فراهم شده بیشتر استفاده کنند.

 وی در ادامه تعداد بیشتر سوادآموزان را در یک جامعه، جزو شاخص‌های توسعه دانست و بر حساس بودن برای عدم حضور افراد لازم التعلیم در مدارس، تاکید کرد.

 محمدرضا ده نمکی، رئیس اداره سنجش و ارزشیابی معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش گیلان هم در این همایش طی ارایه گزارشی از عملکرد سواد آموزی در سال ۹۳، گفت: برای ریشه کن کردن بی سوادی باید از قابلیت‌های مساجد، ائمه جمعه و جماعات به بهترین شکل استفاده کنیم.

 وی گفت: بیسوادی باید به عنوان یک عیب بزرگ و سوادآموزی یک فضیلت برتر محسوب شود.

 گفتنی است، در این همایش از روسای ادارات ۷ شهرستان‌ چابکسر، لاهیجان، لنگرود، اطاقور، کومله، سیاهکل و شفت که بیشترین جذب سوادآموزان را در سال جاری داشتند و نیز چابکسر که کمترین بی سواد را از نظر آماری دارد، تجلیل به عمل آمد.

 پنجم الی ۱۱ دی ماه هفته نهضت سوادآموزی است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد