گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
می 30, 2012 کد خبر : 9281 خبر ها

خبر اختصاصی و فوری گیلانیان :

بیماری تب کریمه و کنکو در گیلان یک قربانی گرفت

بیماری تب کریمه و کنکو در گیلان یک قربانی گرفت

خبر اختصاصی گیلانیان : تب خونریزی دهنده کریمه و کنگو CCHF امروز یک قربانی گیلانی گرفت

یک منبع آگاه در گفتگویی اختصاصی به خبرنگار گیلانیان گفت : این بیماری ویروسی که مدتی پیش با قربانی کردن چند شهروند مشهدی نامش بر سر زبانها افتاده بود پایش به گیلان هم رسید و در گیلان سه شهروند مضنون ابتلاء به این بیماری یکی در رودبار و دو نفر در املش در مراکز درمانی بستری شدند و متاسفانه امروز یکی از آن سه بیمار که زنی ۴۹ ساله اهل موسی کلایه املش بود در بیمارستانی در تهران جان باخته است و مضنون دوم نیز که پیرمردی هفتاد و چند ساله است در شرایط مناسبی به سر نمی برد.

گفتنی است که بیماری ویروسی تب کریمه و کنکو از ۴ طریق قابل انتقال به انسان است

۱٫ کنه آلوده

۲٫ دام آلوده

۳٫ فراورده های خام دامی آلوده ( شیر و گوشت )

۴٫ تماس با انسان آلوده

البته خوانندگان گیلانیان در خصوص مصرف شیر و گوشت هیچگونه نگرانی ای نداشته باشند زیرا که شیر های پاستوریزه و هموژنیزه از سلامت کامل برخوردارند و گوشت نیز چون در کشتارگاههای صنعتی پس از کشتار  به مدت ۲۴ ساعت در سردخانه قبل از عرضه به بازار مصرف نگهداری می شوند ویروس در آن کشته شده و سالم به دست مردم خواهد رسید .

توجه داشته باشید که ، تهیه محصولات دامی از مراکز بهداشتی دارای مجوز، ذبح دام در کشتارگاه ، پوشیدن لباسهای با آستینهای بلند در افراد مرتبط با دام، جلوگیری از فشار دادن کنه های هیالوما با دست، استفاده توزیع کنندگان محصولات دامی از ماسک، روپوش و ماسک از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری به شمار می رود.

این بیماری در حیوانات هیچ گونه علائم بالینی ندارد و بیشتر از طریق دامهای غیر مجازی که از مرزهای مجاور وارد کشور می شوند منتقل می شود.

متعاقبا خبرهای تکمیلی منتشر خواهد شد

 

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام
  تا این لحظه هیچ اقدامی در مورد بیماری تب کنگو در روستای موسی کلایه صورت نگرفته لطفا این موضوع را به ارگانهای مربوطه اطلاع بدید. ممنون

 • مهدیه هادیزاده

  باسلام محضر مبارک وزیر محترم بهداشت
  خواهشمنداست درمورد بیماری تب کریمه کنگو اقدامات لازم را در روستای موسی کلایه املش گیلان مبذول فرمایید
  باتشکر

 • جالبه این بیماری در استان گیلان دو نفر رو کشته و یک نفر رو هم در بستر بیماری شدید قرار داده اونوقت اطلاع رسانی به حدی ضعیف بوده که من به عنوان یک گیلانی حتی نمیدونستم که شیر آلوده هم میتونه ناقل بیماری باشه!
  واقعا متاسفم برای مسئولین.
  من خبر شما رو با ذکر منبع در وبلاگ گیلان خبر انتقال دادم

 • متاسفم از اینکه هنگام دفن متوفی هیچگونه اطلاع ور رسانی علارقم
  حضور پزشکان به مردم و مخصوصا به خانواده این خانم نشد هرجند این بیماری بسیار خطرناک بود اما متاسفانه حرمت خانواده متوفی رعایت نشد

 • دانشجوي امام صادقي موسي کلايه

  خیلی جالبه مثل اینکه باید تعداد قربانیان موسی کلایه به ۱۲۵۰ برسه تا کسی توجهی بکنه یا شاید واسه مسولین اصلا مردم روستایی مهم نباشن که توجهی بکنن .
  شاید چون ما در روستای محروم زندگی می کنیم کسی توجهی نمی کنه .
  یکی به داد مردم برسه این مردم هیچ اگاهی ای در این زمینه ندارند .خواهش می کنم از تمام مسولین بخاطر خداوند و تعهدی که نسبت به امام و خون شهدا دارید عجله کنید .
  ایا حرمت قربانیان هنگام دفن نباید حفظ شود ؟حرمت خانواده ی انها چی ؟

 • دانشجوي امام صادقي موسي کلايه

  از مسوولین بهداشتی و تمام مسولین دیگه خواهشمندم به فکر اگاهی دهی به مردم باشن بخصوص الان و برای این بیماری .
  این حرف من نیست حرف انبیا و اولیا و رهبرمون هست .

 • اقای مسئول راه استان گیلان لطفا برای رسیدگی به مشکل آسفالت روستای موسی کلایه کمال همکاری راداشته باشیدزیرا اگر آسفالت در روستا باشد مشکلی از رابط با رفت وآمد وجود ندارد وکمک از قبیل آمبولانس به راحتی صورت می گیرد.وقتی رفت آمد صورت بگیرد با فرهنگ همه چیز راه میاوردو خود آسفالت روستا راه تمیز میکندو از همه گیر شدن انواع بیماری جلو گیری میکند

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی