گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
ژانویه 1, 2011 کد خبر : 183 خبر ها

بی نظیر ترین طرح گردشگری خاورمیانه و قفقاز در دیلمان

بی نظیر ترین طرح گردشگری خاورمیانه و قفقاز در دیلمان

استاندار گیلان اعلام کرد: یکی از بی نظیرترین طرحهای گردشگری خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه در منطقه نمونه گردشگری مصوب سفر رئیس جمهور به استان در دیلمان شهرستان سیاهکل اجرا می شود.
مهندس ‘روح الله قهرمانی چابک ‘ در گفت و گو یی افزود: مجتمع یادشده با توجه به معماری اسلامی و ایرانی در زمینی به وسعت هزار و ۳۰۰هکتار با کنسرسیوم سرمایه گذاری شرکتهای ایرانی و اروپایی ساخته می شود.
وی اظهار کرد: برای ساخت این مجتمع گردشگری با کاربری های اقامتی، فرهنگی، علمی، آموزشی، ورزشی، تفریحی و درمانی پنج میلیارد یورو هزینه می شود. وی تصریح کرد: برخورد مناسب با سرمایه گذاران خارجی و کسب مقام نخست گیلان در جذب سرمایه گذاری خارجی موجب شده تا استقبال برای سرمایه گذاری در این استان افزایش یابد.
قهرمانی افزود: فراهم بودن زیرساختها، موقعیت جغرافیایی گیلان و همسایگی با کشورهای آسیای میانه و قفقاز و داشتن مرز آبی و خاکی به همراه قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال و جنوب و جاذبه های گردشگری منحصر به فرد استان از جمله سیاهکل سبب شده تا کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی و خارجی برای ساخت مجتمع بین المللی گردشگری در دیلمان ابراز علاقه نمایند.  وی اضافه کرد: ساخت هتل های پنج ستاره، چهار ستاره، سه ستاره، دانشگاه بین المللی گردشگری، جهانگردی، موزه هنرهای اسلامی، پارک مشاهیر کشور، موزه طبیعی و فرهنگی گیلان، شهربازی، پارک آبی، باغ پروانه ها و پرندگان، بازارچه های سنتی و صنایع دستی ، بیمارستان فوق تخصصی و دهکده سلامت از جمله امکانات پیش بینی شده در اجرای این طرح بزرگ گردشگری است. وی با بیان اینکه ‘ورزش’ یکی از علایق ویژه گردشگران داخلی و خارجی است، افزود: پیست های دوچرخه سواری، زمین تنیس، گلف، کمپ فوتبال، ورزش های هوایی، باستانی، سوارکاری، چوگان، شنا و ماهیگیری نیز در مجتمع یادشده بوجود خواهد آمد.
قهرمانی تاکید کرد: میزان سرمایه گذاری در طرح گردشگری دیلمان نیز پنج برابر هزینه ساخت راه آهن گیلان خواهد بود.
در سفرهای اول و دوم ریاست جمهوری به گیلان ۷۱منطقه نمونه گردشگری به تصویب رسید. شهرستان سیاهکل در شرق گیلان با موقعیت جلگه ای در فاصله ۱۵کیلومتری لاهیجان دارای دو بخش (مرکزی و دیلمان)، دو شهر ( سیاهکل و دیلمان ) و پنج دهستان است. سیاهکل خواستگاه یکی از قدرتمندترین سلسله های حکومتی ایران به نام آل بویه بوده و همچنین به عنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده و دانشمندان بسیاری از این منطقه به جامعه ایرانی تحویل داده شده است.
منطقه جنگلی ابی نام ، مناطق کوهپایه ای تی تی و دیلمان بعنوان مناطق نمونه گردشگری برای شهرستان یاد شده تعریف شده و همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری ،زیارتگاهها و اماکن مذهبی بسیاری در شهرستان سیاهکل وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی