گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
سپتامبر 19, 2014 کد خبر : 29885 خبر ها

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

تاثیر اشعار شیون فومنی فراگیر بود

تاثیر اشعار شیون فومنی فراگیر بود

گیلانیان : مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: اشعار مرحوم شیون فومنی تاثیری فراگیر داشت و شعرهایش را به بهترین نحو توصیف می‌کرد.

فیروز فاضلی عصر امروز در همایش بزرگداشت میراحمد فخری‌نژاد متخلص به شیون فومنی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن اظهار کرد: شعرهای شیون فومنی نوعی شعر نمایشی و خارج از حال تک بعدی است.

وی با تاکید بر سبک‌های شیون فومنی افزود: شیون همواره در شعرهای خود از موسیقی کوتاه استفاده می‌کرد که موجب فراگیری آثارش شده بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان توانایی شیون فومنی در سرودن شعر را مثال‌زدنی خواند و تصریح کرد: شیون فومنی همواره در اشعار خود کاراکترها و جملات را به بهترین و رساترین نحو توصیف می‌کرد.

وی شعرهای شیون را تاثیرگذار خواند و گفت: شیون همواره تراژدی را برای تحلیل شخصیت‌ها استفاده می‌کرد.

فاضلی آثار شیون فومنی را نایاب و بزرگ خواند و افزود: شاعران بزرگ هرگز در آخر اشعار را به جایی ختم نمی‌کنند و پایان شعر را به مخاطبان آن واگذار می‌کنند تا خودشان اندیشه کنند.

حسین شهیدزاد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن نیز در مراسم مذکور برگزاری آن را حاصل برنامه‌ریزی و پیگیری یک ماهه همکاران خود دانست.

چند نفر از شاعران اردبیلی و گیلانی در رثای شیون فومنی ابیاتی را برای حضار قرائت کردند.

شیون فومنی «میراحمد سید فخری‌نژاد» در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی در شهرستان فومن به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و سه ساله خود را در رشت سپری کرد و پس از آن به کرمانشاه رفت و سه ساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی در سال ۱۳۴۵ در آنجا گذراند.

شیون فومنی در سال ۱۳۴۶ وارد سپاهی‌دانش در طارم زنجان شد و یک‌سال بعد به استخدام اداره آموزش و پرورش استان مازندران درآمد و در سال ۱۳۴۸ ازدواج کرد.

این شاعر گیلانی در سال ۱۳۷۴ مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی با دیالیز به تهران منتقل شد و در همین سال با توجه به بیماری موفق به اخذ فوق دیپلم تجربی از دانشگاه تربیت معلم شد.

شیون در سال ۱۳۷۶ پس از سال‌ها تدریس و تعلیم و تربیت فرزندان این خاک بازنشسته شد و در شهریور ماه ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستان‌های تهران دارفانی را وداع گفت و طبق وصیتنامه‌اش در جوار میرزا کوچک خان جنگلی در محله سلیمانداراب رشت به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی