گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
ژانویه 24, 2013 کد خبر : 16615 دسته‌بندی نشده

چشم ها را باید شست ...

دوگانگی کلام و کردار تا کی ؟!

دوگانگی کلام و کردار تا کی ؟!

اختصاصی گیلانیان : روز شنبه گذشته خبری تحت عنوان “تنش در نماز جمعه گچساران ”  منتشره در خبرگزاری رسمی ایلنا  مورد توجه تحریریه گیلانیان قرار گرفت و خبر مذکور بدلیل نام آشنا بودن خبرساز آن با حفظ امانت و ذکر منبع توسط این پایگاه منتشر گردید .

انتشار خبر مذکور با چند واکنش جهت دار و آشنا در قالب نظر از قبیل : بی ربط بودن خبر، انتقامجوئی ، دهن کجی به امر به معروف و نهی از منکر ، منفعت طلبی و …  مواجه شد ! تا اینکه اوج این نظرات معدود در قالب نوشته یکی از همکاران تبلور یافت که ضمن انعکاس نظر استاندار کهگیلویه و بویر احمد که گیلانیان نیز متعاقب خبر اول آن را منتشر نموده  برخلاف عرف خبری در ذیل خبر سوال قابل تاملی را به این شرح پیوست نمود :

” یادآور می گردد سایت های … و گیلانیان با تکرار خلاف گویی هایی برخی سایت های محلی استان کهگلویه و بویر احمد با توجه به عزیمت چندین ماهه رضوانی ازگیلان ، روشن نیست که از دامن زدن به این مطالب دنبال چه اهدافی می گردند“.

فعالان عرصه رسانه نیک می دانند که برای حفظ بی طرفی در حوزه اطلاع رسانی هر خبری را بدون اینکه طعنه ای در کار باشد می توان با خبر مغایر آن تایید یا تکذیب نمود اما اگر خبر رسان مثل نویسنده محترم مقاصد خود را پیوست اصل خبر نماید بی طرفی مخدوش و البته مستحق دفاع خواهد بود !

اگر همکار یا همکاران ما مطلب منتشره گیلانیان را مورد مداقه قرار می دادند بطور قطع با مشاهده عباراتی چون : ” خبرگزاری ایلنا “ در تیتر دوم ، ” ایلنا – یاسوج “ در لید خبر اول و همچنین در خبر نماینده گچساران “ دفتر ایلنا در یاسوج” به این یقین می رسیدند که خبر مذکور تکرار خلاف گوئی های سایت های محلی نبوده بلکه برگرفته از یک منبع موثق خبری بوده که هر از گاهی شاخه گیلان آن نیز منبع خود نویسنده یا همکاران وی قرار می گیرد ! از این رو به نظر می رسد هدف نویسنده اهانت که نه، بلکه زیر سوال بردن سایت های … و گیلانیان بوده است !؟

از اینکه ایشان در جستجوی دانستن دلیل ” دامن زدن به این مطالب دنبال چه اهدافی می گردند” ! می باشد جهت اطلاع یادآور می شود ؛ اولا : اصطلاح ” دامن زدن ” معمولا در مورد تشدید اختلاف و درگیری و … استعمال می شود و در مورد ” بازتاب خبر یک اتفاق ” که مثل همه خبرها می تواند مشمول صحت و ثقم و یا تایید و تکذیب باشد تفاوت دارد و اگر گفته نشود استعمال این عبارت برای بیان تحقیر و توهین نبوده ولی حد اقل بار معنائی این عبارت ابراز نهایت نارضایتی از رقیب است که توصیف زیبنده و حرفه ای نمی باشد ؟!

انتشار خبر نماز جمعه گچساران با هیچ حساب و کتابی نمی تواند تامین کننده (اهداف) ی باشد الا اینکه پاسخ سوال زیر :

چگونه است همکار محترم مصاحبه با همان شخص مورد نظر را در زمانی که مسئولیتی در استان نداشت “دامن زدن” و ” هدفمند “ نمی داند ! ولی انتشار خبر یک خبرگزاری رسمی کشوری را ، ” تکرار خلاف گویی های برخی سایت های محلی” و ” دامن زدن ” و دارای ” اهداف “ خاص می خواند ؟!

این دوگانگی در کلام و کردار ناشی از چیست و تا کی باید ادامه داشته باشد ؟

فراموش نکنیم افکار عمومی به خاطر حساسیتی که نسبت به رسانه دارد مدعیان روشنگری و فرهنگ سازی را رصد و تضاد گفتاری آنان را در حافظه خود که حافظه تاریخ است ثبت و ضبط می نماید و براساس پیش زمینه های ذهنی در باره مروجین فرهنگ قضاوت می نماید . چه خوب است با هر وسیله ای هدف را توجیه نکنیم و در انعکاس وقایع و موضعگیری با خود و مردم و همکاران صادق و منصف باشیم تا در عمل خود را مصداق واعظ غیر متعظ معرفی ننماییم ؟!

اخبار مرتبط

نظرات

  • شاید‏ ‏یک‏ ‏دلیل‏ ‏این‏ ‏ناشی‏ ‏گریهای‏ ‏سایت‏ ‏مذکور‏ ‏که‏ ‏تنها‏ ‏یکی‏ ‏از‏ ‏۲۰سایت‏ ‏خبری‏ ‏منتسب‏ ‏به‏ ‏یک‏ ‏نهاد‏ ‏نظامی‏ استان‏ ‏ما‏ ‏‏هست‏ ‏که‏ ‏قانونا‏ ‏مجاز‏ ‏به‏ ‏هیچگونه‏ ‏فعالیت‏ ‏سیاسی‏ ‏و‏ ‏…‏ ‏نمیباشد‏ ‏کادر‏ ‏نظامی‏ ‏و‏ ‏غیرمطبوعاتی‏ ‏این‏ ‏سایت‏ ‏باشد‏

  • اتفاقا برای من هم جای سوال هست که این سایتها با چه هزینه ای و در کدام دفاتر کاری فعال هستند؟به کجا وابسته هستند که با نهایت ارامش و حاشیه امن قضایی و امنیتی (چیزی که سایر مطبوعات و سایتهای خبری استانی تاکنون فاقد ان بوده اند و به هر بهانه ای سروکارشان به دادگاه و نهادهای امنیتی افتاده است)هر شخص و نهاد و حزبی را زیر سوال میبرند؟مردم یادشان نمیرود که همین سایت … به رییس دفتر … استان ما در قالب یک کامنت نسبت نفاق داده بود! خوب پاسخ اینکه به کجا ها وابسته هستند را که گرفتم انشالله باقی مسائل هم روشن شود

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد