گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ Sunday, 19 August , 2018
آبان ۱۰, ۱۳۹۶ کد خبر : 63193 خبر ها

جمالی سوسفی مطرح کرد:

تجویز داروهای گران در غیاب نظارت تنها بار مالی بیمه‌ها را افزایش می‌دهد

تجویز داروهای گران در غیاب نظارت تنها بار مالی بیمه‌ها را افزایش می‌دهد

گیلانیان : عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه عدم پرداخت بدهی بیمه‌ها مجوز برای ارایه خدمات به بیماران را نمی‌دهد، گفت: تجویز داروهای گران در غیاب نظارت تنها بار مالی بیمه‌ها را افزایش می‌دهد.

منوچهر جمالی سوسفی درخصوص مشکل نقدینگی درحوزه دارو و احتمال افزایش کمبودهای دارویی، گفت: درحال حاضر وزارت بهداشت و درمان و مراکز تولید کننده دارو شرایط سختی را به لحاظ منابع مالی و نقدینگی می گذارنند، یعنی درحوزه پرداخت طلب مراکز درمانی، عقب افتادگی های بسیاری وجود دارد؛ متاسفانه مراکز درمانی مطالبات خود را پس از چندین ماه  و با تاخیر دریافت می کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه درحال حاضر باید براساس قانون مراکز درمانی خدمات را به موقع در اختیار بیماران قرار دهند، افزود: این درحالی است که در چنین شرایطی دریافتی از بیمه ها به موقع انجام نمی شود، بنابراین به دلیل اینکه تمام خدمات درمانی از دارو تا هرگونه عمل جراحی به شکل زنجیر به هم متصل است؛ وجود سیکل معیوب در پرداخت تمام بخش های درمانی را دچارمشکل می کند.

وی با تاکید براینکه وجود این مشکل متاسفانه دامن مردم و شهروندان را فرا می گیرد، تصریح کرد: اگر این مسیر ادامه پیدا کند، به طور حتم قدرت و توان مراکز درمانی در ارایه خدمات به مردم کاهش پیدا می کند؛ البته بیمارستان ها را که نمی توان به طور کامل تعطیل کرد؛ اما میزان خدمات کاهش و به موقع نیز انجام نمی شود.

جمالی با اشاره به جلسه چندی پیش کمیسیون های بهداشت، برنامه و بودجه و مسئولان وزارت بهداشت با هدف بررسی شرایط کنونی این وزارتخانه در اجرای طرح تحول سلامت، گفت: با توجه به شرایط فعلی باید منابع پایداری را برای وزارت بهداشت درنظرگرفت، اما این میزان بدهی بیمه ها به مراکز درمانی اجازه عملکرد مناسب به بیماران را نمی دهد؛ ضمن اینکه باید توجه کرد که هزینه ها در حوزه بهداشت و درمان به میزان زیادی نیست.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه منابع بخش بهداشت و درمان در کشور قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست، افزود: دراجرای طرح تحول سلامت اشکالاتی وجود دارد، بنابراین بخشی از این مشکلات سبب هدررفت منابع شده است؛ به عنوان مثال در بخش اقدامات تشخیصی و پاراکلنیکی باید کارهای اصلاحی انجام شود، ضمن اینکه مقرر شده بود در اجرای مباحثی مانند پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک اقدامات لازم صورت گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براینکه هچنین باید نظارت بیشتری درتجویز دارو انجام شود، تصریح کرد: بسیاری از داروها گران هستند، تجویز بدون نظارت برای اینگونه دارو تنها بارمالی بیمه ها را افزایش می دهد./

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*