گیلانیان
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ Tuesday, 19 February , 2019
آذر ۱۳, ۱۳۹۷ کد خبر : 70885 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس شورای شهر رشت :

تخلفی با حجم زیاد در شهرداری رشت

تخلفی با حجم زیاد در شهرداری رشت

گیلانیان : رئیس شورای شهر رشت گفت: هدایت رانت اطلاعاتی به دفاتر مهندسی خاص تخلفی است که در شهرداری رشت انجام می‌شود و حجم آن کم نیست.

به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، امیرحسین علوی در شصت و چهارمین جلسه شورای رشت به رانت اطلاعاتی و خدماتی برخی از مهندسان شاغل در شهرداری که دفاتر مهندسی دارند، اشاره کرد و گفت: با وجود تمام تلاش‌ها امروز انتظارات جامعه مهندسی از شورای شهر برآورده نشده و با وجود تلاش‌های کمیسیون عمران این انتظارات ویژه و گلایه‌هایی هم می‌شود که جزء بدیهی‌یات است.

وی افزود: در ماده ۳۲ قانون مهندسی بند د اعلام شده، احدی از نظام مهندسی نمی‌تواند در ارائه خدمات مستقیم نظر داشته باشد، اما شنیده می شود از سوی مهندسان شاغل در شهرداری پرونده‌های ساختمانی به سمت دفاتر مهندسی خاصی در سطح شهر هدایت می‌شود.

علوی ادامه داد: اگرچه این موارد با ارائه سند قابل اثبات نیست ولی گزارش ها از مناطق نشان می‌دهد این تخلفات انجام می‌شود و حجم آن نیز کم نیست.

رئیس شورا تاکید کرد: باید ارائه خدمات صدور پروانه بصورت الکترونیک صورت گیرد و با اطلاع‌رسانی مناسب به متقاضیان و نظارت دقیق‌تر می‌توان این تخلفات را کاهش داد.

علوی افزود: متاسفانه برخی از پرونده های ساختمانی در مناطق متوقف می شود و یا به دفاتر مهندسی که خارج از دایره رانت هستند، پاسخ مناسب داده نمی شود.

وی تاکید کرد: اگر شخص سرپرست، معاونتها و مدیران مربوطه دست به دست هم ندهند، نمی توان این مشکل را حل کرد. این تذکر را به کل مجموعه شورا و شهرداری می دهم که اگر پیگیری نشود، برخورد جدی می شود.

علوی، خطاب به کمیسیون عمران شورا گفت: هرچه سریعتر باید اصلاحات طرح تفصیلی مصوب شده و خدمات صدور پروانه بصورت الکترونیکی صورت گیرد تا جلوی اینگونه تخلفات گرفته شود. اکنون مهندسان زیادی مشکل اشتغال دارند و افرادی که در شهرداری حقوق می گیرند، منافع جدیدی برای خود تعریف کرده اند.

رئیس شورا در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ایمنی بازار را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایمن سازی بازار بارها در کمیسیون های شورا بحث شده است. بافت بازار قدیمی و سنتی است و خطرات زیادی آن را تهدید می کند.

وی افزود: همچنین بسیاری از بافت‌های ناکارآمد که تراکم بالایی هم دارند در بافت مرکزی شهر است و تراکم در برخی مناطق بحدی بالا رفته است و هر نوع حادثه غیر مترقبه طبیعی و غیر طبیعی منجر به اتفاقات ناگوار خواهد شد.

علوی تاکید کرد: بحث ایمنی و پدافند غیر عامل باید جدی گرفته شود و شهرداری نیز باید آن را جدی بگیرد.

رئیس شورای شهر رشت با اشاره به صدور پروانه از سوی شهرداری برای زمین های نسقی گفت: با مصوبه شورا برای زمین های نسقی پروانه صادر می شد و زمانی که صدور پروانه داشتیم، نظارت هم از سوی شهرداری صورت می‌گرفت و مراقب بود املاک نسقی در مسیر پروژه های آتی ساخته نشود اما اکنون که نظارت نیست، بی‌ضابطه زمین‌های نسقی ساخته می‌شود.

وی خطاب به مسئولان استانی بویژه استاندار گفت: مسئولان به کمک شورا و شهرداری بیایند و اجازه دهند، طی مراحل قانونی، شهرداری مجدد صدور پروانه برای زمین های نسقی داشته باشد تا مشکلات حوزه نظارت بر ساخت برطرف شود.

علوی تاکید کرد: در مدیریت شهری، بخشی از امور متاسفانه معطل می‌ماند و تصمیم قاطع گرفته نمی شود، مانند حوزه سرمایه گذاری که فراخوان سرمایه گذاری هم گذاشته شد ولی تصمیم نهایی گرفته نمی شود. لازم است شورا مستقیم ورود کند.

رئیس شورا پیشنهاد داد جلسه آتی، با حضور سرپرست و مدیر حوزه سرمایه گذاری برگزار شود تا بسته های سرمایه گذاری فراخوان شده، تعیین تکلیف شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

رییس پارک علم و فناوری گیلان :

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

متن کامل بیانیه مهم رهبری خطاب به جوانان به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب؛

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان :

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد

با حضور معاون رئیس جمهور و استاندار گیلان؛

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد

سپاه انتقام خون شهدای مظلوم خاش را از دشمنان خبیث می گیرد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی :

سپاه انتقام خون شهدای مظلوم خاش را از دشمنان خبیث می گیرد