گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
سپتامبر 21, 2013 کد خبر : 21525 خبر ها

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد:

تخلیه نخستین محموله مازوت در بندرانزلی

تخلیه نخستین محموله مازوت در بندرانزلی

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: تدبیر و امید بیش از پیش و با توجه به بازار مناسب مواد سوختی در منطقه بندرانزلی، می‏تواند نقش بسزایی در ترانزیت محصولات سوختی داشته باشد.

مهندس فرهاد منتصر کوهساری گفت : در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال حماسه سیاسی و اقتصادی نام گرفته نخستین محموله مازوت که از مرز باشماق عراق وارد ایران شده بود در روز گذشته با حمل و نقل چند وجهی و در قالب ترانزیت خارجی جهت انتقال از بندرانزلی به روسیه عملیاتی شد.

وی افزود: این محموله پس از اینکه از مرز باشماق عراق وارد ایران شد توسط حمل و نقل جاده‏ای و با تانکرهای مخصوص حمل مازوت به پسکرانه های این بندر و اراضی پشتیبان آن انتقال یافت و پس از آن به درون محوطه این اداره‏کل منتقل شد و از آنجائیکه وسکوزیته این محصول بالاست با امکانات مخصوص و توسط بخار آب دمای آنرا افزایش داده تا عملیات بارگیری آن در کشتی تسریع شود.

وی خاطرنشان کرد: تناژ کلی این ترانزیت در حالت کلی ۱۰۰ هزار تن هدفگذاری شده است که در این مرحله از ترانزیت ۲ هزار تن از آن به بندر ماقاچ کالای روسیه حمل خواهد شد .

کوهساری همچنین متذکر شد: این اداره‏کل علاوه بر این، جهت افزایش سرعت بارگیری این محموله ۴ لاین جدید که هر یک مشتمل بر ۳ خروجی هستند بر لاین‏های گذشته افزوده است و در این بندر جهت پایپینگ مازوت به مخزن کشتی از پمپهای مخصوص این امر استفاده شد تا در مناسب‏ترین حالت و بهترین زمان، خدمات مربوطه به مشتریان ارائه شود و در شرایط ایده‏آل و با توجه به امکانات موجود یک محموله ۲۰۰۰ تنی در بندرانزلی در طول یک شبانه‏روز در کشتی بارگیری می‏شود و حمل دریایی این محموله با یک کشتی ۴۴۰۸ تنی هیتردار مخزنی صورت گرفت .

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهار امیدواری کرد: با تدبیر و امید بیش از پیش و با توجه به بازار مناسب مواد سوختی در منطقه، در مبحث ترانزیت و سواپ سوخت فعالیت‏های مربوطه را توسعه داده و علاوه بر این با توجه به بازار خوب مواد نفتی ظرفیت احداث خط لوله انزلی به تهران و با ایجاد بندر خشک برای ذخیره سازی سوخت و ارسال سوخت به کشورهای مشترک المنافع و با ترانزیت سالانه ۴۰۰ هزار تن سوخت به عراق و همچنین واردات از این کشورها وجود دارد .

کوهساری در پایان افزود: همچنین با سواپ سوخت می‏توان مازوت را از قزاقستان و ترکمنستان به بندرانزلی جهت استفاده در شمال کشور وارد کرده و در مقابل از جنوب کشور، سوخت را به بازارهای هدف و کشورهای مقصد برسانیم ./منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی