گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
دسامبر 13, 2013 کد خبر : 23079 خبر ها

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان خبر داد:

ترانزیت ۲۸۵ هزار تن کالا در گیلان

ترانزیت ۲۸۵ هزار تن کالا در گیلان

گیلانیان : مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان گفت: در ۸ ماه سالجاری ۲۸۵ هزار تن کالا در گیلان ترانزیت شده است.

سبحان‌الله علیپور اظهار کرد:مهمترین الویت کاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های گیلان ارتقای خدمات و ایمنی در حمل و نقل جاده ای است.

وی اضافه کرد: از جمله خدمات این اداره که برای مردم محسوس است حمل و نقل مسافر بین شهری، حمل و نقل کالای بین شهری و همچنین ترانزیت است.

وی با بیان اینکه در ۸ ماه سالجاری ۲۸۵ هزار تن کالا از استان گیلان ترانزیت شده است خاطرنشان کرد: از این میزان ۲۴۳ هزار تن آن از مرز آستارا عبور کرده است و مابقی از انزلی بوده است .

علیپور تصریح کرد: گیلان استان فرصتهاست و اگرچه ترانزیت برای گیلان یک مزیت محسوب می شود اما می توان بهره برداری بیشتری کرد و کالاهایی که کشورهای دیگر از خاک گیلان استفاده می کنند و آنها را به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان می رسانند را در گیلان تولید کنیم و بدین ترتیب صادرات کالا را از گیلان افزایش دهیم.

وی گفت: در گیلان ۱۶۰ شرکت و موسسه حمل و نقل کالا و ۱۲۰ شرکت حمل و نقل مسافر فعالیت دارند.

وی سه شرکت حمل و نقل بین‌المللی کالا و یک شرکت حمل و نقل بین‌المللی مسافر را از جمله ظرفیت‌های گیلان افزود و گفت: ‌۱۰۰ نمایندگی شرکت حمل و نقل بین‌المللی در گیلان فعالیت می‌کنند.

این مسئول به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی گیلان اشاره کرد و گفت: حدود ۹ هزار و ۴۰۰ ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان مشغول فعالیت هستند که حدود ۳ هزار و ۱۰۰ دستگاه در بخش مسافر و ۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه در بخش کالاست.

وی با بیان اینکه حدود ۱۹ هزار راننده در بخش حمل و نقل عمومی گیلان فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۹۰۰ راننده در بخش کالا و ۷ هزار و ۱۰۰ راننده در بخش مسافر است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان درباره جابجایی کالا افزود: در ۸ ماه گذشته حدود ۵ میلیون تن کالا توسط ۳۶۷ هزار دستگاه از گیلان جابجا شده است که ۳۵ درصد این جابجایی درون استانی و ۶۵ درصد برون استانی بوده است.

علیپور با اشاره به حمل و نقل بین‌المللی کالا در گیلان خاطرنشان کرد: در مدت مذکور آستارا با میزان جابجایی ۱۴۴ هزار تن کالا در واردات و ۵۰۰ هزار تن در بخش صادرات رتبه سوم کشور را در صادرات و واردات جاده‌ای کسب کرده است.

وی سهم مرز آستارا در واردات و صادرات کشور را ۱۱ درصد کل مرزهای جاده‌ای کشور ذکر کرد و یادآور شد: عمده کالای وارداتی، تخته، اکسید آهن و شکر و نیز کالای صادراتی شامل سیمان، تره‌بار و شیشه بوده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان از بهره‌برداری ۸ مجتمع خدماتی – رفاهی در گیلان خبر داد و تصریح کرد: ۱۳مجتمع خدماتی – رفاهی نیز در حال احداث است.

علیپور با اشاره به ایمنی و ترافیک گیلان متذکر شد: ۲۸۰ مدرسه حاشیه راه‌ها در قالب اجرای طرح آموزش ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها زیر پوشش قرار گرفتند.

وی اجرای این طرح را در ۳۰ مدرسه در سال‌جاری عنوان کرد و یادآور شد: اجرای طرح ایمن‌سازی فیزیکی ۱۳۳ مدارس حاشیه راه‌های گیلان در ۲۰۴ مدرسه در سال‌جاری انجام می‌شود.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان به اجرای طرح آموزش ارتقاء‌ ایمنی عابران و موتورسواران در ۵ محور گیلان اشاره کرد و افزود: سه محور دیگر در سال‌جاری زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

علیپور همچنین از راه‌اندازی سامانه پیام کوتاه ۲۰۰۰۰۱۴۱ در اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه امروز رسما افتتاح می‌شو. /منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی