گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
آگوست 28, 2012 کد خبر : 12023 خبر ها

در ديدار اعضای مجمع پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی :

ترویج علم و فرهنگ و آموزش جزء وظایف حکام اسلامی است

ترویج علم و فرهنگ و آموزش جزء وظایف حکام اسلامی است

اختصاصی گیلانیان : اعضای نخستین مجمع عمومی شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی به اتفاق مسئولان چند استان با نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت دیدار کردند .

آیت الله قربانی در این دیدار گفت : گام‌های نخست همگرایی علم و فناوری در کشورهای اسلامی در حال برداشته شدن است و این به خاط آن است که از ۱۱۴ سوره قرآن دو سوره به نام خواندن و قلم و نوشتن است .

وی افزود : من در کتب آسمانی جائی ندیدم از خواندن و قلم و نوشتن یاد شده باشد ولی قرآن در شرایطی به این اصل توجه دارد که در زمان نزول در مکه ۱۷ نفر و در مدینه ۱۱ نفر توان خواندن و نوشتن را داشتند .

نماینده ولی فقیه در استان گفت : این امر سبب شد مسلمانان در مدت کوتاهی بعد از رسالت پیغمبر در علم به چنان پیشرفتی نائل آیند که ۵۰۰ رشته علوم به موفقیت های چشمگیری دسترسی پیدا کنند تا جائی که در قرن سوم در بیت الحکمه بغداد ۴ میلیون کتاب خطی را گردآوری نمایند .

وی با اشاره به نوشته های مستشرقین گفت : طالبان علم از کشور های اروپائی و غرب برای کسب دانش به نظامیه بغداد می آمدند و در رشته های مختلف از جمله پزشکی تحصیل می کردند و هزینه تحصیل آنان را نظام اسلامی تأمین می کرد .

وی همچنین گفت : سیطره علمی مسلمین سبب شد اروپائیان نسبت به کشورهای اسلامی احترام ویژه ای قائل شوند .

آیت الله قربانی با بیان اینکه کتاب‌های دانشمندان اسلامی به زبان‌های مختلف ترجمه و به عنوان کتاب های درسی در دانشگاه های آنان تدریس می شده کما اینکه کوشیار دیلمی ، دانشمند گیلانی قرن چهارم ، استاد ریاضی و نجوم بوعلی سینا پس از سال‌ها به زبان روسی ترجمه شده است ، گفت : مایه تأسف است یک روز فرهنگ ما فرهنگ قاهر بر غرب بود و امروزه برعکس شده و مسلمانان به عیش و نوش مشغول شدند و غرب با علم فروشی های خود ما را برده خود ساخته است .

امام جمعه رشت گفت : علیرغم اینکه ترویج علم و فرهنگ و آموزش مردم جزء وظایف حکام اسلامی است و باید در این زمینه تلاش نمایند با کمال تأسف شنیدم امیر قطر در سرزمین های اشغالی شهرکی ساخته و تقدیم اسرائیلی ها کرده تا آنان با استقرار صهیونیست ها در این شهرک بچه های مسلمانان را زیر کنند ، مردمش را بکشند و خانه هایشان را به آتش بکشند .

وی ادامه داد : جمهوری اسلامی در گذشته جیره خوار غرب بود ولی در بعد از انقلاب به فناوری و علوم و فنون مختلف به ویژه انرژی هسته ای صلح آمیز ، نانو ، سلول های بنیادین دسترسی پیدا کرد و این امور سبب ضدیت غرب با ما شده است .

وی در پایان ابراز امیدواری کرد کشورهای اسلامی به آن مرحله از رشد علمی برسند تا به فرموده مقام معظم رهبری دانشجویان نیاز به غرب نداشته باشند .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد