گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
نوامبر 5, 2022 کد خبر : 84040 جدیدترین های صفحه اول خبر ها مقالات سایت

حسین لطفی - مدیر مسئول

تسطیح اراضی به نفع کیست؟ کشاورز یا جهاد کشاورزی!؟

تسطیح اراضی به نفع کیست؟ کشاورز یا جهاد کشاورزی!؟

اختصاصی گیلانیان : چندین سال قبل به دلیل حرف و حدیث های تسطیح اراضی یک روستا به مسئول تسطیح اراضی کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه و از وی سوال شد : زمین های اضافی که بر اثر تسطیح اراضی به دست می آید چه سرنوشتی پیدا می کند؟

مسئول محترم با عصبانیت در مورد سوال  بی ربط گفت: این چه سوالی است؟ در تسطیح اراضی مگر زمین کش می آید تا اضافه شود زمین همانی است که تسطیح و تحویل کشاورز می شود!

در آن زمان چون مستندی در اختیار نبود سکوت بهترین راه بود ولی چندی قبل مطلع شدیم در یکی از شهرهای شرق گیلان کشاورزی در اعتراض به تسطیح اراضی زمینش شکایتی به جهاد کشاورزی شهرستان برد به دلیل عدم حضور مدیریت معاون دستور بررسی را صادر و در سیستم اداری به شماره ۶۷۴۴۰/۱-۱۹/۵/۴۰۱ ثبت سیستمی شد ولی کارشناس ذیربط که با دیدن نامه دچار برق گرفتگی شده بود به بهانه عدم ارائه سند از پذیرفتن نامه خودداری کرد و علیرغم مراجعات مکرر نامه همچنان روی دست کشاورز باقیماند.

این در شرایطی است که مالک زمین به استناد قبض آب بهای امور آبیاری هر ساله آب بها پرداخت می کند و فرم تشخیص سطح زیر کشت در اختیار دارد؟ درست است این اسناد دال بر مالکیت نیست ولی حاکی از آن است که زمین در دست این کشاورز است و مالک دیگری ندارد ، از سوی دیگر کارشناس ذیربط اطمینان کامل دارد بیش از ۹۰ درصد شالیزاری های استان فاقد سند است فقط نسق دارد و آن هم در اداره کشاورزی ضبط است که بعنوان مثال می توان به شالیزار متعلق پدر کارشناس محترم اشاره کرد که چنین سرنوشتی دارد.

از سوی دیگر معلوم نیست تسطیح اراضی اجباری است یا اختیاری، اگر اجباری به استناد کدام ماده قانونی است و چگونه به جهاد کشاورزی اختیار داده شد تا در غیاب مالک بدون اذن و اطلاع وی نسبت به زمین وی علی الراس اقدام به تسطیح نماید.

بدون شک متولیان می دانند اشکال اقدام علی الراس در غیاب مالک یا متصرف و یا هر عنوان دیگر این است حدود شالیزار کشاورز دقیقا در نظر گرفته نمی شود و هر مقدار زمینی که مامور نقشه بردار برگزیده جهاد کشاورزی و کارشناس کشاورزی بخواهد می تواند به نام مالک غایب نقشه برداری نماید!

جالب است گفته شود زمین مذکور طبق نقشه امور آبیاری که متعلق به حدود سال ۷۲ است و قبض آب بهای کشاورزی بر اساس آن صادر می شود ۶۴۸۰ متر مربع است ولی این زمین در پیش نقشه برداری جهاد کشاورزی که در غیاب مالک صورت گرفت ۵۹۴۴ متر است که ۵۳۶ متر فقط در این مرحله کاهش را نشان می دهد.

نکته جالب در این مهم این است کارشناس ذیربط معتقد است نقشه امور آبیاری خارج از استاندارد و به دلیل (میلی) بودن نمی تواند ملاک و مورد استناد باشد و بیش از زمین موجود در طبیعت است!؟

اگر ادعای کارشناس صحت داشته باشد جهاد کشاورزی بعنوان متولی امر کشاورزی استان و حافظ منافع کشاورز چرا تا کنون به اجحافل و گرانفروشی امور آبیاری اعتراض نکرد تا کشاورز آب بهای هکتاری۹۰ تومانی سال ۵۸ را امروزه بیش از ۱٫۵ میلیون تومان پرداخت نکند؟!

صرفنظر از اقدام علی الراس جهاد کشاورزی این اداره پس از تسطیح نقشه ای به دست کشاورز معترض داد که مساحت زمین نامبرده را ۵۴۵۰ متر مربع نشان می دهد در حالیکه در سیستم خود جهاد کشاورزی۴۷۶۰ متر ثبت است و معلوم نیست کدام درست و کدام غلط!؟ اگر مساحت ۵۴۵۰ متر مریبع صحیح باشد مقدار ۱۰۳۰ متر مربع و اگر ۴۷۶۰ درست باشد مقدار ۱۷۲۰ متر از زمین این کشاورز به نام تسطیح به کام دیگری شد؟؟!!.

با توجه به اینکه کشاورز پای رفتن به خدمت مسئولان و زبان اعتراض اصولی را ندارد و کسی هم که با هزار مکافات به مسئول می رسد چنان با کثرت فرمان های بنی اسرائیلی و امروز و فردای کردن های مکرر کشاورز حقیر و فقیر را سنگ فلاخن می کند تا به ستوه آید و مجبور شود عطای اعتراض را به لقایش ببخشد و این چیزی است که آن مسئول بی مسئولیت می خواهد!

در اداره جهاد کشاورزی شهرستان مذکور که ظاهرا حرف آخر را کارشناس می زند نه مدیر و معاون از این رو چند سالی است بین ۱۰۳۰ تا ۱۷۲۰ متر مربع زمین شالی به ارزش فعلی بیش از چند میلیارد تومان از تصرف فقط یک کشاورز بی نوا خارج شد! خدا می داند چند کشاورز دیگر به سرنوشت این بی نوا گرفتار شده است.

از سوی دیگر در تسطیح اراضی بدون استثنا از زمین های همه کشاورزان چیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد بابت جاده بین مزارع و زهکش کسر می شود که این هم خود راه دیگری برای خارج کردن زمین از دست کشاورز است، مگر یک قطعه زمین ۷۰، ۸۰ هکتاری مشمول تسطیح چند جاده بین مزارع و زهکش نیاز دارد که این مقدار زمین از همه کسر و حذف می شود؟ این زمین های کسر شده در کجا و دست کیست؟ مسئولیت این بی عدالتی بعهده کیست؟

حالا سوالی که از مسئول تسطیح اراضی سازمان جهاد کشاورزی در سال های ماضی پرسیده شده بود مصداق مستند پیدا کرد و بر خلاف ادعای نامبرده نه تنها زمین شالی (کش) می آید بلکه دچار قوس و پرش هم می شود که شرح این قصه جدید زمان دیگری می طلبد فعلا سازمان فقط بگوید: با این زمین ها چه می کند؟!

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی