گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
سپتامبر 3, 2014 کد خبر : 29472 خبر ها

تسهیلات ، به نام روستاییان ولی به کام خوش نشین ها

تسهیلات ، به نام روستاییان ولی به کام خوش نشین ها

گیلانیان : تغییر کاربری اراضی کشاورزی بیش از میزان آماری است که اعلام می شود.

قباد افشار، امروز در جمع مدیران جهاد کشاورزی و امور اراضی شهرستانهای گیلان با اشاره به اینکه هدفم از حضور در گیلان این است که قدمی در جهت توسعه بخش کشاورزی گیلان برداریم، گفت: تامین امنیت غذایی جامعه از ماموریت های مهم وزرات کشاورزی است و امنیت در این بخش موجب تامین سایر امنیت ها می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون سهم تامین کالری مورد نیاز جامعه از تولید بخش کشاورزی ایران ۶۰ درصد است این در حالیست که در سال ۱۳۸۴ میزان تامین کالری مورد نیاز جامعه ۸۲ درصد بوده و در ۸ سال گذشته ضریب امنیت غذایی در کشور کاهش داشت.

وی با بیان اینکه برنامه داریم تا ۴ سال آینده سهم تامین کالری مورد نیاز جامعه را به ۸۰ درصد برسانیم، خاطرنشان کرد: با توجه به رشد جمعیتی که در برنامه داریم باید برای افزایش تامین امنیت غذایی کشور تلاش کنیم.

دکتر افشار خاطرنشان کرد: سالانه ۱۰۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که با واسطه به غذا تبدیل می گردد و با توجه به بهبود وضعیت تغذیه مردم، قطعا، نیاز تولید بیشتر از امروز است.

وی با اشاره به کاهش منابع آبی کشور گفت: از خردادماه در گیلان باران نباریده و این یعنی خشکی و همه این محدودیت ها کار حفظ کاربری را سخت می کند.

وی با بیان اینکه گیلان طبیعت زیبایی دارد و همه مردم ایران حق دارند از طبیعت زیبای گیلان بهره ببرند، گفت: ماموریت مهم دیگر وزارت جهاد کشاورزی بر حفظ منابع پایه نظیر، جنگل، مراتع، خاک و زمین است.

دکتر افشار با بیان اینکه به دلیل شرایط بد اقتصادی برخی از کشاورزان منفعت آنی شان را در این می بینند که زمین شان را بفروشند، گفت: به این ترتیب باید بدانیم مدیران امور اراضی در حال حاضر در سخت ترین میدان دولت کار می کنند تا حفظ اراضی موجب انجام شود.

وی با بیان اینکه همه اراضی زراعی شهرهای گیلان همانند غرب مازندران در تهدید تغییر کاربری هستند، افزود: باید اطلاعات دقیق تری در این خصوص بدست آوریم.

دکتر افشار گفت: طبق گفته ها سالانه ۴ هزار هکتار تغییر کاربری در گیلان رخ می دهد این درحالیست که میزان تغییر کاربری ها بیش از این دیده می شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه متاسفانه به بهانه طرح های هادی روستایی فضا برای ویلاسازی باز شده است، گفت: کسی که ویلا می سازد باید هزینه ویلا را بدهد این در حالیست که با استفاده از تسهیلات مسکن روستایی که قرار بود فقط برای خانه دار شدن روستاییان نیازمند تسهیلات داده شود به کام خوش نشینان رفته است.

وی افزود: ویلا نه تولید است نه فرهنگ و نه اقتصاد و فقط موجب تخریب می شود.

وی تاکید کرد: دولت برای برخورد با تغییر کاربری ها کاملا آماده است و لازم است مدیران شهرستانهای کشاورزی استان اطلاعات مهندسی شده و قوی داشته باشند.

افشار با بیان اینکه استانهای کشاورزی شمال کشور از اراضی کشاورزی درجه ۱ و ۲ کشور محسوب می شوند، تصریح کرد: این اراضی فقط باید به تولید اختصاص داده شوند.

وی گفت: برای جلوگیری از تخریب های اراضی کشاورزی که تشکیل آن ۸۰۰ سال طول می کشد باید از باتجربه ترین و قوی ترین نیروها استفاده کرد.

دکتر افشار با بیان اینکه باید فضا تنظیم شود تا مدیریت جهادی در گیلان اعمال شود، ادامه داد: مدیریت جهادی این نیست که مردم به سراغ ما بیایند بلکه برای حفظ اراضی موجود باید مسلح شویم.

وی گفت: یکی از اقدامات مسلح شدن اجرایی شدن پروژه گشت حفاظتی است که امروز در گیلان استقرار گشت ها شروع شد و بنا داریم تا قبل از پایان سالجاری گشت های حفاظت از امور اراضی را در ۲۰۰ شهر کشور مستقر کنیم.

وی گفت: من مصر هستم که از بهترین خودروها برای نظارت و گشت زنی بر حفظ اراضی شهرها و روستاها استفاده شود.

تعطیلات و افزایش نصب پرده برای فروش اراضی کشاورزی

برجسته مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه مشکلات امور اراضی گسترده است، گفت: گیلان استانی خوش آب و هواست اما زمانی که مسافرین در ایام تعطیلات به گیلان می آیند تن ما می لزرد چون با مشاهده افزایش نصب پرده ها برای فروش اراضی کشاورزی از سوی کشاورزان مواجه می شویم و می بینیم که مسافرین نیز وسوسه می شوند تا زمینی را در این استان بخرند و خانه ای دوم برای خود دست و پا کنند تا فقط چند روز از سال را در این استان خوش بگذرانند.

وی اضافه کرد: زمین پایه کار بخش کشاورزی است و هر زمینی که تبدیل به ویلا شود فرصت تولید را به همان اندازه و شاید خیلی بیشتر کاهش می دهد.

وی از استقرار گشت های ویژه برای حفظ اراضی کشاورزی قدردانی کرد و ادامه داد: این اقدام مهم در حفظ اراضی ارزشمند استان بسیار موثر خواهد بود.

در همه ایام سال می توان در گیلان کشاورزی کرد

علیرضا شعبان نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه با یکپارچه شدن اراضی شالیزاری کشاورزی گیلان رو به اقتصای تر شدن می رود، گفت: ۲۸ درصد شاغلین گیلان در بخش کشاورزی کار می کنند و تولیدات گیلان برای کشور حیاتی است.

وی اضافه کرد: رسیدگی به تغییر کاربری ها در سالهای گذشته به روزمرگی افتاده بود و این امر موجب سوءاستفاده بیشتر زمین خواری در گیلان شده بود، خوشبختانه با نگاه جدید دولت روند امیدوارکننده ای در جلوگیری از تغییر کاربری در حال انجام است.

وی گفت: گیلان استانی کشاورزی است و همیشه می توان در آن کشاورزی کرد و با این هدف جهاد کشاورزی گیلان ترویج کشت دوم و چند کشتی را در برنامه کار خود قرار دارد و هم اکنون نیز روستاییان برخی از شهرستانها آموزش می بینند تا کشاورزی گیلان از امروز اقتصادی تر شود.

ساخت ویلا در گیلان توسعه نیست بلکه تخریب است

به گزارش ایسنا، گیلان استانی کشاورزی است که ۴۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۲۳۸ هزار هکتار از این اراضی را شالیزارهای استان به خود اختصاص می دهند. آلودگی هوای تهران و نزدیکی گیلان به پایتخت موجب شده است تا برخی از هموطنانمان برای گذراندن اوقات تعطیلات خود به فکر خرید زمین و ساختن ویلا در گیلان بیفتند، این در حالیست که این زمین ها باید تامین امنیت غذایی نسل امروز و آیندگان حفظ شود تا در آنها تولید انجام شود.

بهانه کردن توسعه در روستاها و اجازه ساخت به خوش نشین ها در گیلان نه تنها توسعه نیست بلکه تخریب نیز است زیرا دیده می شود افرادی که ویلاهایی در روستاهای گیلان می سازند سالانه کمتر از یک ماه از سال را در این ویلاها می گذرانند و نه تنها زمینی ارزشمند را به یک واحد مسکونی تبدیل می کنند بلکه حتی اقتصاد آن منطقه را مختل هم می کنند زیرا به گفته برخی از کشاورزان شهرستان املش دیده شده که حتی جزئی ترین مواد مورد نیاز خود را خوش نشین ها از استان خود خریداری می کنند و حتی یک بار هم مثلا از فروشگاه مواد غذایی روستاییان خرید نمی کنند و شاید فقط برای نظافت از روستاییان کمک بگیرند که این کار نامش توسعه نیست./منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی