گیلانیان
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ Saturday, 18 September , 2021
می 11, 2015 کد خبر : 36999 خبر ها

رییس کل دادگستری گیلان پیشنهاد کرد

تشکیل شورای عالی نظارت بر پروژه های ملی و منطقه ای

تشکیل شورای عالی نظارت بر پروژه های ملی و منطقه ای

گیلانیان : رییس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه در زمان حاضر شورای نظارت بر پروژه ها در استان های شمالی و اردبیل فعال است، خواستار تشکیل شورای عالی نظارت بر پروژه های ملی و منطقه ای به منظور حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی این استان ها شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری گیلان ، احمد سیاوش پور در نشست معاونان اجتماعی پیشگیری از جرم دادگستری استان های گیلان، مازندران، گلستان و اردبیل این پیشنهاد را با توجه به تغییر کاربری برخی از اراضی در این استان ها اعلام کرد.

وی تداوم برگزاری این نشست ها را در انتقال تجارب در راستای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی در این استان ها ضروری دانست و اضافه کرد: در صورت تداوم تغییر کاربری ها با شرایط فعلی در آینده نه چندان دور شاهد از بین رفتن مزارع و منابع طبیعی خواهیم بود.

وی یادآور شد: با تشکیل شورای عالی نظارتی با حضور استان ها، علاوه بر نظارت مسائل زیست محیطی پروژه ها، بر اموری همچون مشکلات و هزینه کردهای پروژه های ملی و منطقه ای از جمله خط انتقال گاز و … نیز می توان با حفظ وحدت رویه نظارت جدی داشت.

رییس شورای قضایی گیلان در ادامه با اشاره به عزم و اراده قوی که در مجموعه دستگاه قضایی و اجرایی و نظارتی این استان برای پدیده زمین خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی وجود دارد، تصریح کرد: مدیران این دستگاه ها بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب، صیانت از منابع ملی را وظیفه شرعی و قانونی خود می دانند.

وی تاکید کرد: تکلیف حکم می کند همه ما برای نگهداری و حفاظت از این اموال و حقوق اقشار جامعه تلاش کنیم.

سیاوش پور با بیان اینکه در سه دهه اخیر صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست و اراضی ملی به خوبی عملیاتی و اجرایی نشده است، افزود: باید در این مقطع زمانی با توجه به تجربیات بدست آمده و شناسایی مشکلات کنونی این ماموریت به درستی انجام بگیرد.

این مقام ارشد قضایی آشنا کردن مسوولان ارشد کشوری با مشکلات استان ها و حساس کردن مسوولان ملی به این موضوعات را از دیگر اهداف این نشست عنوان و تصریح کرد: رسانه ها باید نقش برجسته تری در شفاف سازی و اقدامات انجام گرفته در این عرصه داشته باشند.

سیاوش پور با اشاره به اینکه بین توسعه و حفظ اراضی ملی تناقضی وجود ندارد، افزود: این دو مقوله با هم در تقابل نیستند و اگر بتوانیم بین این دو همگرایی و همسویی ایجاد کنیم، موفق شده ایم.

سیاوش پور با تاکید بر اینکه جامعه به توسعه و سرمایه گذاری نیاز دارد ، بیان کرد: خداوند جنگل ها و سواحل را برای استفاده بندگان آفریده و باید برای توازن بین این دو به نظرات مشترکی رسید.

وی با بیان این که گیلان، از نظر اقلیمی و جغرافیایی دارای خاک و زمین ارزشمندی است، تصریح کرد: ضمن حفاظت از منابع ملی ، برای اشتغالزایی مردم به سرمایه گذاری در بخش های صنعت و تجارت نیز نیازمندیم؛ از اینرو باید تمهیدی برای سرمایه گذاران اندیشیده شود.

رییس کل دادگستری گیلان با قدردانی از وحدت نظر مدیران استانی از آنان خواست تا با جدیت در موضوع های مهم استانی از قبیل توسعه و صیانت از حقوق انفال فعال باشند.

وی از تمامی رسانه ها بویژه رسانه ملی خواست تا تجاوز به حقوق بیت المال و تخریب منابع طبیعی را بیشتر منتشر و به تصویر بکشند تا مردم با چنین مسائلی آشنا شوند و بدانند خودشان بهترین حافظ و نگدارنده طبیعت هستند.

در گزارش دیگری از دادگستری گیلان، احمد سیاوش پور در نشست شورای اداری بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل در شرق مرکز استان بر برخورد قاطع با ساخت و سازهای غیرقانونی تاکید کرد.

وی در این نشست با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در صیانت از منابع طبیعی بر ضرورت همکاری مردم برای حراست از انفال تاکید کرد و افزود: در دنیای امروز مراقبت و حفاظت از محیط زیست توسط خود مردم انجام می گیرد و دولت تشکل های مردمی را همراهی می کند، لذا باید تلاش شود تا مردم را با وظایف خود در این زمینه آشنا کرد.

وی اظهار کرد: افرادی که مسوولیتی بر عهده شان گذاشته می شود باید با مردم در ارتباط بوده و زبان گویای آنان باشند.

سیاوش پور همچنین در خصوص نگرانی هایی که در خصوص تعرض به منابع طبیعی و جنگل در این منطقه انجام شده بود، یادآور شد: هیاتی متشکل از رییس سازمان بازرسی و مدیران کل منابع طبیعی، راه و شهرسازی ، محیط زیست به محل اعزام می شوند تا از نزدیک بررسی جامع و کاملی را از جنبه حفظ حقوق بیت المال و نیز از جهت بسترهای آمایش سرمایه گذاری داشته باشند.

وی محیط زیست و فضای سرسبز دیلمان را بی نظیر دانست و خاطر نشان کرد: باید قدر نعمت های خدادادی را بدانید و به عنوان نمایندگان مردم فرهنگ سازی های لازم را در سطح جامعه انجام دهید تا امکان بهره مندی بیش از پیش فراهم شود.

شایان ذکر است؛ از مجموع اراضی ملی گیلان ۵۶۵ هزار هکتار اراضی جنگلی، ۲۴۵ هزار هکتار اراضی مرتع و ۲۸۸ هزار هکتار اراضی ملی جلگه ای و ۱۱ هزار هکتار اراضی ساحلی مستحدث ( سواحلی که با پسروی دریا ایجاد می شود) است.

علاوه بر تصرفات غیرقانونی زمین خواران، عواملی همچون توسعه شهرنشینی، احداث جاده ها در تخریب منابع طبیعی و جنگل ها در طول سالیان گذشته نقش داشته است؛ به طوری که جنگل ها از حدود ۸۰۰ هزار هکتار در حدود نیم قرن گذشته، به ۵۶۵ هزار هکتار کنونی رسیده است.

از سال ۸۴ تا پایان ۹۳ برای متخلفان استان چهار هزار و ۳۴۴ پرونده تشکیل شده و بیش از چهار هزار هکتار از اراضی ملی بازپس گیری شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد