گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
ژوئن 9, 2014 کد خبر : 27582 خبر ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

تغییر کاربری ۱۴۵ هکتار شالیزار در گیلان

تغییر کاربری ۱۴۵ هکتار شالیزار در گیلان

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تغییر کاربری ۱۰۸ هکتار شالیزار در سال ۹۱ و ۳۷ هکتار در سال ۹۲ در این استان خبر داد.

علیرضا شعبان‌نژاد عصر امروز در جریان بازدید از اراضی شالیزاری این شهرستان با بیان اینکه کشاورزی مهم‌ترین بخش گیلان است اظهار کرد: خاک و آب مناسب، مردم با استعداد و پر تلاش و دسترسی به بازار فروش از ویژگی‌های استان است.

وی گیلان را دارای کمتر از یک درصد مساحت کشور دانست و افزود: گیلان ۴۳۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت دارد.

شعبان‌نژاد با اشاره به تولید ۲٫۵ میلیون تنی محصولات کشاورزی در گیلان، تصریح کرد: سه درصد محصولات کشاورزی کشور در گیلان تولید می‌شود و امکان افزایش این ظرفیت به دو برابر وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان محصولات کشاورزی این استان را ارگانیک خواند و بیان کرد: برنج، چای و مرغ گیلان از سالم‌ترین محصولات هستند.

وی تنوع محصولات کشاورزی در گیلان را بسیار دانست و خاطرنشان کرد: تعداد ۳۱۷ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی گیلان فعالیت می‌کنند.

شعبان‌نژاد با اشاره به ظرفیت بالای تولید مرغ، چوب و برنج در گیلان، گفت: ۳۵ درصد برنج کشور در گیلان تولید می‌شود.

*برنج گیلان دغدغه بازاریابی ندارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان برنج تولیدی این استان را با کیفیت عنوان کرد و یادآور شد: برنج گیلان دغدغه بازاریابی نداشته و همیشه تقاضا برای برنج این استان وجود دارد.

وی از تولید یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک برنج امسال در گیلان خبر داد و اظهار کرد: مقدار ۷۵۰ هزار تن برنج سفید از شلتوک مذکور تولید می‌شود.

شعبان‌نژاد، سیاست سازمان جهاد کشاورزی گیلان را اصلاح ارقام بومی و افزایش تولید عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به وجود ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در این استان، بیان کرد: تجهیز و نوسازی شالیزارها از اولویت برنامه‌های سازمان مذکور است.

وی به تجهیز و نوسازی ۶۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: ۵۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان در مدت سه سال از طریق فاینانس خارجی تجهیز و نوسازی می‌شود.

شعبان‌نژاد تجهیز و نوسازی شالیزارها را سبب کاهش ۵۵ درصدی هزینه تولید دانست و تصریح کرد: تجهیز و نوسازی اراضی موجب تولید پایدار می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از روند کاهشی تغییر کاربری شالیزارها در این استان خبر داد و یادآور شد: سال ۹۱ مقدار ۱۰۸ هکتار از شالیزارهای گیلان تغییر کاربری دادند و این رقم در سال ۹۲ به ۳۷ هکتار کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: اجازه کاربری غیر ضروری و احداث مسکن در شالیزارها داده نمی‌شود./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی