گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
دسامبر 15, 2013 کد خبر : 23105 خبر ها

تفاهمنامه ی فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضا رسید

تفاهمنامه ی فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضا رسید

گیلانیان : در مراسمیکه صبح امروز در استانداری گیلان برگزار شد سند نهایی تفاهمنامه ی اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای دکتر نجفی استاندار گیلان ، کیخا معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و تاکه اوچی نماینده سازمان  همکاری های بین المللی ژاپن جایکا به امضاء رسید و بین طرفین مبادله شد.

استاندار گیلان در مراسم امضاء و مبادله ی این تفاهم نامه گفت : باتوجه به پایان فاز نخست پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در نیمه ی دوم سال ۱۳۹۱ و پس از ارزیابی های صورت گرفته فاز دوم این پروژه با امضاء تفاهمنامه از سال ۹۳ آغاز می شود .

دکتر نجفی گفت : در فاز دوم این طرح فعالیت های اجرایی مبتنی بر اصول مدیریت اکولوژیک درحوزه ی آبخیزتالاب انزلی با تمرکز بر۳ محور پسماند ، فاضلابها و رسوبات خواهد بود .

وی با اشاره به اهمیت تالاب انزلی برای استان گیلان افزود : دستگاههای مسئول موظفند نسبت به اجرای برنامه های احیاء این تالاب تمام دقت نظر و همکاری لازم را به خرج دهند .

نماینده عالی دولت در گیلان حفاظت از محیط زیست را یک نیاز ضروری برای توسعه استان دانست و اظهار داشت : اگر در همه زمینه ها ، همکاری و همیاری همه دستگاه های اجرایی و مردم را نداشته باشیم ، توسعه پایدار نخواهیم داشت .

دکتر نجفی گفت : دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارد و رایزنی های ریاست جمهور با مقامات ژاپنی درسفر به نیویورک در این زمینه نشانده ی نگاه بلند مقام عالی دولت به این مسئله است .

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۳ ، برای احیای تالاب انزلی و حفظ محیط زیست و طبیعی گیلان ، اعتبار ویژه ای اختصاص یافته است ، اظهار داشت : تالاب انزلی فرصت و ثروتی برای گیلان و ایران است ومردم این استان و کشور باید از این فرصت بهره مند شوند .

استاندار گیلان به آبگرفتگی چندی پیش برخی شهرستان های استان در پی بارندگی ها اشاره کرد و گفت : این آبگرفتگی ها و بالا آمدن آب رودخانه ها ناشی از جمع شدن رسوبات در تالاب انزلی است که باید در جریان اجرای این طرح برطرف شود .

وی طرح احیای تالاب انزلی را یک مسئله مهم ملی دانست و افزود : اختصاص اعتبار برای این طرح هزینه کردن نیست بلکه سرمایه گذاری است .

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشورنیزبا بیان اینکه هرگونه فعالیت اقتصادی که با تخریب محیط زیست همراه باشد ممنوع است افزود : هرزمان که سازمان حفاظت محیط زیست تشخیص دهد در هرجایی که محیط زیست تخریب می شود سریعا” از آن فعالیت جلوگیری می کند .

کیخواه خواستار تغییر بخش نگری به کلی نگری به مسائل و طرح های زیست محیطی شد و به طرح احیای تالاب انزلی اشاره کرد و اظهار داشت : دولت در سال ۹۳ اعتبار ویژه ای برای این طرح اختصاص داده است .

وی مدیریت یکپارچه را برای احیای تالاب انزلی نقش کلیدی دانست و گفت : سیستم فاضلاب و پسماندها دوخطرجدی برای تالاب انزلی بشمار می روند که باید برای رفع آنها اقدامات جدی صورت بگیرد .

یاسوتو تاکه‌اوچی، نماینده آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در ایران “جایکا ”  گفت : دولت ژاپن و جایکا آماده همکاری فنی بسیار برای احیای تالاب انزلی است.

وی حفاظت از محیط زیست را از اولویت‌های فاز نخست مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی دانست و خاطرنشان کرد: همکاری بیشتری برای تقویت مکانیسم مذکور نیاز است.

نماینده آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن خواستار اقدام‌های لازم برای بهبود محیط زیست تالاب انزلی شد و اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری گیلان نقش مهمی در اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به عهده دارند./منبع : استانداری

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی