گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
آوریل 23, 2016 کد خبر : 47936 خبر ها

توزیع تخم نوغان در گیلان آغاز شد

توزیع تخم نوغان در گیلان آغاز شد

گیلانیان : توزیع تخم نوغان در گیلان با حضور استاندار و در جریان بازدید وی از مرکز توسعه نوغانداری کشور مستقر در رشت آغاز شد.

به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان، محمد علی نجفی صبح شنبه طی بازدید از مرکز توسعه نوغانداری کشور، از بخش‌های بانک ژن، کارگاه تولید تخم نوغان، سردخانه نگهداری تخم نوغان و مرکز توزیع تخم نوغان بازدید کرد و در گفتگو با نوغانداران از نزدیک در جریان روند توزیع این محصول قرار گرفت.

وی در جریان این بازدید با بیان اینکه به دنبال اقتصادی کردن محصولات کشاورزی استان هستیم گفت: به رغم تولید قابل توجه محصولاتی نظیر چای و برنج در استان، در راستای بهبود اقتصاد کشاورزی گیلان و همچنین توسعه محصولات جانبی کشاورزی، احیا و گسترش صنعت نوغانداری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

استاندار گیلان با اشاره به کاهش استقبال کشاورزان از نوغانداری در سال‌های گذشته تصریح کرد: متأسفانه در طی این سال ها تولید این بخش به کمتر از یک هشتم تولید در سال های قبل تقلیل یافته است.

نجفی با اشاره به مزین شدن سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل یادآور شد: در راستای اقتصادی تر شدن کشاورزی در استان، به دنبال تولید نوغان در حجم های کم یک تا سه جعبه در کنار فعالیت اصلی کشاورزان هستیم.

وی با اشاره به توزیع بیش از یک میلیون اصله نهال توت به صورت رایگان به کشاورزان اظهار کرد: تولید تخم نوغان در داخل کشور و در اختیار قرار گرفتن نهال رایگان فرصت خوبی را برای کشاورزان جهت احیا و توسعه نوغانداری مهیا کرده است.

استاندار گیلان بر ضرورت آسان سازی نحوه توزیع تخم نوغان برای تولید کنندگان تأکید کرد و افزود: خوشبختانه قیمت تخم نوغان در چند سال اخیر افزایش نداشته است.

نجفی با اشاره به تولید ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در سال گذشته در سراسر کشور اعلام کرد: امسال نیز بیش از ۳۰ هزار جعبه تخم نوغان آماده توزیع است.

بر اساس این گزارش توزیع تخم نوغان در ۱۰ شعبه مرکز توسعه نوغانداری در لنگرود، شلمان، لاهیجان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن و صومعه سرا انجام می شود.

قیمت هر جعبه تخم نوغان هفت هزار و ۵۰۰ تومان است

هشت هزار خانوار گیلانی سال گذشته با خرید ۱۴ هزار جعبه تخم نوغان، ۳۶۶ تن معادل ۴۰ درصد پیله تر ابریشم کشور را تولید کردند.

در مجموع سال گذشته نوغانداران کشور  بیش از ۲۸ هزارجعبه تخم نوغان خریده و حدود۹۰۰ تن پیله تر ابریشم تولید کردند.

در کشور ۱۸ هزار خانوار به فعالیت در صنعت نوغانداری مشغول هستند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی