گیلانیان
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ Monday, 22 April , 2019
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸ کد خبر : 72756 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی گیلان :

توسعه فضای گلخانه‌ای در گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

توسعه فضای گلخانه‌ای در گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

گیلانیان : مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی گیلان با بیان اینکه توسعه فضای گلخانه‌ای در گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است گفت: در چهار سال اخیر موفق نشدیم هیچ پیشرفتی در انتقال پروژه‌های احداث گلخانه به بخش خصوصی داشته باشیم.

مختار مهدی‌زاده صبح امروز در نشست بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های مجتمع‌های گلخانه‌ای استان گیلان در رشت اظهار داشت: شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان زیرمجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت کشور است و همانند ساختار شهرک‌های صنعتی فعالیت دارد.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه این شرکت در سه محور شیلات دامپروری و گلخانه فعالیت دارد گفت: این شرکت از شرکت‌های توسعه‌ای بخش کشاورزی کشور بوده و کاملاً دولتی است اما از عواید بخش خصوصی نیز بهره می‌برد.

وی با اشاره به اینکه این شرکت در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به وجود آمده و برای بخش کشاورزی کشور بسیار حائز اهمیت است تصریح کرد: بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری از منابع موجود از جمله دلایل ضرورت وجود شرکت شهرک‌های کشاورزی است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه ایران کشور خشکی بوده و بحث بحران آب در کشور جدی است خاطرنشان کرد: میزان نزولات آسمانی در آن زیاد نیست از همین رو احداث و توسعه گلخانه جهت بهره‌وری از منابع موجود برای وزارت جهاد کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان افزود: میزان بارندگی در ایران ۱٫۳ میانگین جهانی است و در استان گیلان نیز با وجود بارندگی‌های زیاد، زمان و مکان بارش‌ها مناسب نیست و از همین رو مسئولان بخش کشاورزی در کشور از دهه ۸۰ به فکر احداث و توسعه گلخانه افتادند.

وی با بیان اینکه هر گلخانه می‌تواند تقریبا ۱۰ برابر فضای بیرونی محصول تولید کند تصریح کرد: وجود گلخانه‌ها از نظر افزایش میزان بهره‌وری از منابع موجود، کاهش قیمت تمام شده و تولید محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، بسیار اهمیت دارد.

مهدی‌زاده با اشاره به روند افزایش جمعیت در کشور و کاهش میزان منابع موجود خاطرنشان کرد: حرکت به سمت تولید محصول در محیط‌های کنترل شده مثل گلخانه ضروری است؛ حدود ۳ میلیون هکتار گلخانه در سطح دنیا داریم که ۲٫۵ میلیون آن در چین وجود دارد.

وی تصریح کرد: حدود ۴۰۰ هکتار گلخانه در گیلان وجود دارد که با توجه به برنامه‌ریزی‌های جهاد کشاورزی برای افزایش فضای گلخانه در کشور، می‌بایست عقب‌ماندگی استان گیلان در این زمینه را جبران کنیم.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان گفت: در استان گیلان مجموعاً هزار و ۸۲۹ هکتار برای کشت سبزیجات و صیفی‌جات در فضای باز داریم که می‌توان این مقدار را به طور کامل به محیط‌های کشت مثل فضای گلخانه‌ای انتقال داد.

مهدی‌زاده ضمن اشاره به حل مشکل فصلی بودن تولید محصول در فضای گلخانه‌ای خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فواید فضای گلخانه‌ای برای تولید محصول، صرفه جویی در مصرف آب است زیرا هر هکتار گلخانه معادل ۱۰ هکتار فضای باز محصول تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه صومعه‌ سرا، فومن، بندر انزلی، شفت، رضوانشهر و سیاهکل به عنوان مناسب‌ترین شهرستان‌ها برای احداث گلخانه در گیلان شناخته شدند افزود: با توجه به آب و هوای گیلان و نیاز ۸۰ درصدی به رطوبت در فضای گلخانه‌ای، هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان گفت: در چهار سال اخیر موفق نشدیم هیچ پیشرفتی در انتقال پروژه‌های احداث گلخانه به بخش خصوصی داشته باشیم و امیدوارم با همکاری مسئولان استان گیلان بتوانیم سرمایه بیشتری از بخش خصوصی در این زمینه جذب کنیم.

به گزارش تسنیم برخی از حاضران در این جلسه از عدم برنامه‌ریزی و اتخاذ سیاست درست در حوزه تولید توسط دولت گله کردند و از مهدی‌زاده خواستند که سرمایه‌ها را در اختیار افرادی قرار دهند که سواد، تخصص و توانایی استفاده از پول در جهت تولید محصول با کیفیت‌تر را داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

قابل توجه رییس شورای اسلامی شهر رشت :

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

به بهانه گلایه استاندار از جذب غیر قانونی 670 نفر در گیلان:

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رودسر خبر داد:

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم:

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش :

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz