گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
سپتامبر 5, 2012 کد خبر : 12304 خبر ها

استاندار گيلان :

توسعه پایدار در گیلان نیازمند مدیریت صحیح پسماندهاست

توسعه پایدار در گیلان نیازمند مدیریت صحیح پسماندهاست

گیلانیان : کیهان هاشم نیا روز سه شنبه در مراسم عملیات اجرایی نیروگاه زباله سوز با استحصال انرژی برق در منطقه لاکان رشت اظهار داشت: در دنیای امروز، زباله معنا ندارد بلکه ثروتی است که باید از آن بهره گرفت و آن را به محصول قابل استفاده تبدیل کرد. وی افزود: در استان گیلان، یک میلیون تن زباله تولید می شود که ۳۵ درصد این زباله ها در حاشیه رودخانه ها و تالاب ها رها می شوند و این پسماندها به دلیل بالا بودن سطح آبها، روی آب یا زیر آب قرار می گیرند و به زندگی ما لطمه می زنند.

استاندار گیلان تصریح کرد: سالی ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه جمع آوری زباله های ساحلی می شود درحالی که می توان بدون هزینه آنها را جمع آوری کرد. وی خاطرنشان ساخت: تمامی فاضلاب ها و شیرابه های حاشیه رودخانه های گیلان به رودخانه های زرجوب و گوهررود در رشت و ۴۰رودخانه جاری استان که تامین کننده آب کشاورزی هستند، وارد می شوند یا از طریق این نهرها و رودخانه ها ، در چرخه مصرف مردم قرار می گیرند.

هاشم نیا گلوله های نفتی آلوده که توسط جمهوری آذربایجان تولید می شود و با جریان آب خزر وارد سواحل استان گیلان می شوند را از جمله آلودگی های سواحل دریای خزر ذکر کرد.وی گفت: در ساحل دریای خزر بیش از ۸۰ رودخانه وجود دارد که این رودخانه ها به عنوان حامل آثار زباله ها عمل می کنند.

استاندار گیلان بر ضرورت فرهنگ سازی در جامعه برای مدیریت تولید زباله تأکید کرد و خواستار اهتمام دستگاه ها و نهادهای مربوطه در این ارتباط شد.

عملیات احداث واحد زباله سوز شهر رشت در منطقه لاکان روز سه شنبه با حضور ‘محمدجواد محمدی زاده’ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مسوولان استانی آغاز شد.

این واحد زباله سوز، اولین واحد در استان گیلان می باشد که ۳۰ درصد هزینه آن توسط دولت، ۴۰ درصد با هزینه بخش خصوصی ایرانی و طرف چینی و ۳۰ درصد نیز توسط شهرداری کلانشهر رشت تامین شده است.

ظرفیت این واحد سوزاندن ۶۰۰ تن زباله غیرقابل بازیافت در روز است و هزینه ساخت، تجهیزات، نصب و راه اندازی و ابنیه آن ۵۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.این واحد قابلیت تولید ۵۷ هزار مگاوات انرژی برق در سال را دارد و مدت زمان اجرای آن ۲۷ ماه تعیین شده است/ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی