گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
ژانویه 3, 2016 کد خبر : 44697 خبر ها

رئیس مرکز توسعه نوغانداری خبر داد

تولید ۱۳۰۰ جعبه تخم نوغان اجداد در کشور

تولید ۱۳۰۰ جعبه تخم نوغان اجداد در کشور

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری از تولید یک‌هزار و ۳۰۰ جعبه تخم نوغان اجداد به عنوان ذخیره راهبردی تولید تخم نوغان هیبرید و تجاری در کشور خبر داد.

علی‌اصغر داداش‌پور بعدازظهر امروز در جریان بازدید از توتستان‌های این شهرستان با اشاره به اینکه مرکز توسعه نوغانداری موظف به حفظ اندوخته‌های ژنتیکی تخم نوغان در کشور است، گفت: ۱۱۰ واریته کرم ابریشم در کشور وجود دارد.

وی به پرورش واریته‌های تخم نوغان به طور سالانه در کشور اشاره کرد و افزود: واریته‌های مذکور به عنوان بانک ژن با تعامل مرکز تحقیقات ابریشم کشور تولید و نگهداری می‌شود.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری با بیان اینکه تولید تخم نوغان اجداد به عنوان نژاد مادر در دستور کار این مرکز است، تصریح کرد: امسال یک‌هزار و ۳۰۰ جعبه تخم نوغان اجداد را پرورش دادیم و به عنوان نژاد مادر استخراج شده است.

داداش‌پور از آزمایش‌ روی تخم نوغان اجداد تولیدی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: تخم‌های تولیدی در مراحل پایانی شست‌وشو و پروانه‌گیری است و به عنوان ذخیره راهبردی تخم نوغان هیبرید و تجاری محسوب می‌شود.

وی تخم نوغان اجداد تولیدی را به عنوان والد تخم نوغان هیبرید و تجاری در کشور عنوان کرد و افزود: سال آینده از تخم نوغان اجداد برای تولید تخم نوغان هیبرید و نژاد مادر در کشور استفاده می‌شود.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده به منظور تولید تخم نوغان هیبرید در کشور اضافه کرد: امسال برای نخستین بار در سرفصل یارانه‌های کشاورزی به تولید تخم نوغان یارانه اختصاص داده شده است.

داداش‌پور به تولید ۳۳ هزار جعبه تخم نوغان هیبرید در کشور اشاره کرد و یادآور شد: تولید تخم نوغان مذکور در مراحل پایانی است و بهار سال آینده دغدغه‌ای برای توزیع تخم نوغان بین نوغانداران در کشور نداریم.

وی با بیان اینکه اگر نیاز نوغانداران بیش از تخم نوغان تولیدی باشد در این مقطع با نگاه به واردات عمل می‌کنیم، اظهار کرد: ایجاد اقبال بیشتر بین نوغانداران برای پرورش کرم ابریشم از برنامه‌های مرکز توسعه نوغانداری است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری بر حفظ و ماندگاری صنعت نوغانداری به عنوان یکی از مشاغل قدیمی به‌ ویژه در گیلان تاکید کرد و گفت: تلاش می‌شود با روش‌های حمایتی انگیزه لازم بین نوغانداران ایجاد شود و کشاورزان در این مسیر حرکت کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد