دی ۱۲, ۱۳۹۵ کد خبر : 55548 خبر ها گفت و گو

تولید ۹۲۰ تن پیله تر ابریشم در کشور

تولید ۹۲۰ تن پیله تر ابریشم در کشور

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید بالغ بر ۹۲۰ تن پیله تر ابریشم در سال جاری خبر داد و گفت: ۳۷۶ تن از پیله تر ابریشم در گیلان تولید شده است.

علی‌اصغر داداش‌پور با اشاره به نوغانداری کشور و گیلان اظهار کرد: نوغانداری یک حرفه ایده‌آل در روستاها است و ویژگی‌های بارزی دارد و از این نظر تولید نسبی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه در مدت زمان ۴۵ روزه می‌توان به درآمد ناشی از نوغانداری رسید، افزود: مردم ثابت کردند که در یک پروسه زمانی کوتاه می‌توانند در نوغانداری به درآمد برسند و هزینه دیگر مشاغل کمک کنند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور ۹۵ درصد نوغانداری را در آسیا دانست و تصریح کرد: نوغانداری در سه حوزه دنبال می‌شود و در نوغان و زنجیره ابریشم باید نگاهی زنجیروار داشته باشیم و تجارتی که در این زمینه شکل می‌گیرد زنجیره به‌هم پیوسته است.

وی با اشاره به اینکه در گیلان نوغانداری با تلاش نوغانداران در مناطق محروم حفظ می‌شود، افزود: مرکز توسعه نوغانداری کشور از سال ۹۳ در کشور تاسیس شد و در گیلان استقرار دارد و اموال و دارایی این مرکز از ابریشم شکل گرفته است.

داداش‌پور از تولید بالغ بر ۹۲۰ تن پیله تر ابریشم طی سال جاری در کشور خبر داد و یادآور شد: ۳۷۶ تن این پیله در گیلان تولید شده و نوغانداران با تلاش خود در مناطق محروم حرفه نوغانداری را حفظ کرده‌اند.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ موجود حمایتی از صنعت نوغانداری بیان کرد: در این راستا صندوق حمایت از صنعت ابریشم و نوغانداری تشکیل شده و گیلان رتبه نخست تولید ابریشم را دارد و خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، آذربایجان شرقی و… در این زمینه فعالیت دارند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گیلان را تولید کننده ۶۰ درصد نوغانداری دانست و متذکر شد: در کشور بالغ بر ۱۴ هزار هکتار توتستان وجود دارد که بالغ بر ۶ هزار هکتار آن در گیلان است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*