گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ Thursday, 1 December , 2022
جولای 1, 2017 کد خبر : 60605 خبر ها

تکمیل سد پلرود، سامان بخش وضعیت آبرسانی به شهرهای شرق گیلان

تکمیل سد پلرود، سامان بخش وضعیت آبرسانی به شهرهای شرق گیلان

گیلانیان : تکمیل و بهره برداری کامل سد پلرود گیلان، علاوه بر تأمین بهتر و سامان بخشیدن به وضعیت آبرسانی شهرهای شرق استان، تولیدکننده انرژی برقآبی نیز هست و با اختصاص اعتبار لازم، پرونده نزدیک به هفت ساله این سد بسته می شود.

سد مخزنی پلرود یکی از طرح های بزرگ تامین آب استان به ارتفاع ۱۰۰متر و حجم مخزن ۱۳۲میلیون مترمکعب و قدرت تنظیم سالانه ۲۰۵ میلیون مترمکعب است .

هدف از ساخت سد مخزنی پلرود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پلرود بعنوان دومین رودخانه بزرگ گیلان است که با ساخت آن، امکان آبیاری بالغ بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالیکاری و باغهای شهرستان های رودسر و املش و تامین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان (رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله) به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تامین انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر خواهد شد .

مطالعات شناسایی و اولیه طرح سد مخزنی پلرود از سال ۵۶ آغاز شد و مطالعات تکمیلی آن بین سالهای ۶۲ تا ۸۴ خاتمه یافت و در سال ۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان اخذ شد .

متعاقب آن، قرارداد عملیات اجرایی پروژه سد مخزنی پلرود طی فرآیند مناقصه عمومی در سال ۸۸ ، با قرارگاه خاتم الانبیا ء منعقد و رسماً از تاریخ ۱۷ فروردین سال ۸۹ پروژه سد با نظارت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد. مبلغ قرارداد اولیه بالغ بر ۸۹۰ میلیارد ریال و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه است .

تاکنون هزاران تن خاک رس در منطقه زیر و رو شده، راه های روستاهای بالادست این سد از جمله جاده اصلی پیرکوه سیاهکل و اشکورات رودسر ، تخریب و به راه دسترسی سد تبدیل شده و همین موضوع که دشواری هایی را برای اهالی آن منطقه ایجاد کرده، اهمیت به پایان رسیدن این پروژه را دوچندان کرده است.

روستاهای دراز لات پایین و بالا، سوگوابر، پرشه، لات پرشه، خانکه سرا، دیمه بن و دیزلی از جمله روستاهای پراکنده در محدوده مخزن سد پلرود هستند. بر اساس آمارهای ارائه شده، ۲۲۶ خانوار در محدوده مخزن سد ساکن بودند که تاکنون ۱۶۴ خانوار ساماندهی شده و ۶۲ خانواده نیز باقیمانده که هنوز تملک اراضی در مورد آنها انجام نشده است.

روستاییانی که در محدوده مخزن سد پلرود در رحیم آباد رودسر زندگی می کردند؛ اغلب دارای شالیزار، واحدهای دامداری و باغ های مرکبات ، کیوی و فندق بودند که با آغاز احداث این سد و خریداری اراضی زراعی و باغی آنها ، در روستاهای پایین دست یا شهرها ساکن شدند.

عباس قربانی ساکن روستای شمشادسرا واقع در منطقه جنگلی و شیب دار چند کیلومتری دست راست پایه های سد که همچنان ساکن منطقه مانده، علاوه بر دامداری و کشاورزی، در کنار جاده اصلی، تمشک می فروشد. او به ایرنا می گوید: محل زندگی ام در محدوده سد واقع شده ولی هنوز مسئولان تکلیفم را روشن نکرده اند که آیا مشمول ساماندهی می شوم یا خیر.

وی افزود: پس از انفجارهای مربوط به روند ساخت سد، وسایل خانه خسارت دیده و از آنجایی که منزل مسکونی ام زگالی (ساخته شده از گل و چوب) است، توانسته مقاومت کند.

عملیات خاکبرداری و انفجارهای مربوط به ساخت این سد، نه فقط مخزن نشینان بلکه مردم روستاهای اطراف را نیز دچار آسیب هایی کرده که از آن جمله می توان به روستای آزارکی در ارتفاع سمت راست سد اشاره کرد که دچار لغزش زمین است.

زمستان سال گذشته، جلسه ای در فرمانداری رودسر با حضور مدیرکل بحران استانداری گیلان، مدیرکل بنیاد مسکن، نماینده شرکت آب منطقه ای و مجری سد تشکیل و مقرر شد که بنیاد مسکن، طی مدت یک ماه نسبت به انتخاب مشاور برای بررسی وضعیت لغزش و راهکارهای بعدی اقدام کند و نتیجه آن، بررسی شود اما ظاهرا ، نشست مربوط به نتیجه بررسی موضوع یادشده، برگزار نشده است.

** ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل سد پلرود نیاز است

در همین زمینه نماینده مجری احداث سد پلرود استان گیلان در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: در صورت اختصاص ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار ، این پروژه طی سه سال آینده به بهره برداری کامل می رسد.

مجید صابر ادامه داد: این سد در صورت تکمیل با مشخصات فنی ۱۰۰ متر ارتفاع از پی ، طول ۵۷۲ متر و عرض ۱۲ متر تاج ، حجم مخزنی ۱۳۲ میلیون مترمکعب ، طول دریاچه شش کیلومتر با عرض میانگین ۵۰۰ متر ، قدرت تنظیم سالانه ۲۰۵ میلیون مترمکعب آب را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مبلغ قرارداد اولیه بالغ بر ۸۹۰ میلیارد ریال و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه عنوان شده بود که به دلیل پاره ای مشکلات از جمله عدم تامین بموقع اعتبارات، تکمیل این پروژه به درازا کشیده است.

نماینده مجری سد پلرود در گیلان گفت : تاکنون حفاری ، لاینیگ و تزریقات کامل دو رشته تونل انحراف به طول های ۶۰۷ و ۶۰۴ متر ، احداث سازه های خروجی و ورودی تونل های انحراف، حفاری و لاینیگ تونل دسترسی به گالری تزریق زیر پی در دو مرحله به طول ۱۷۸ متر و ۳۰۰ متر ،حفاری و بتن ریزی دیوار آب بند به مساحت چهار هزارو ۷۲۶ مترمربع، خاکریزی ۸ / ۱ مترمکعب در بدنه ، انحراف آب به تونل ها در اسفندماه سال ۱۳۹۵ و تملک ۲۳۸ هکتار اراضی مخزن به ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار انجام شده و در کل این پروژه تا پایان خردادماه امسال ، ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مردم شهرها و روستاهای شرق گیلان امیدوارند با تکمیل این سد از آب آشامیدنی مناسب و آب زراعی کافی برای شالیزارها و باغهایشان بهره مند شوند .

استان گیلان از مراکز مهم تولید محصولات کشاورزی چون برنج ، چای ، زیتون، مرکبات و همچنین ابریشم است ./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی