گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
آوریل 28, 2013 کد خبر : 18421 خبر ها

حسن تأمینی :

تیغ تیز خصوصی شدن دخانیات بر پیکره سلامت جامعه

تیغ تیز خصوصی شدن دخانیات بر پیکره سلامت جامعه

گبلانیان : سخنگوی فراکسیون مبارزه با مواد دخانی مجلس با انتقاد از کاهش سن استعمال مواد دخانی در کشور، گفت: در قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات، نهاد متولی نظارت بر اجرای صحیح این قانون به‌درستی مشخص نیست.

حسن تأمینی لیچایی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، افزود: در حوزه مقابله با استعمال دخانیات و ایجاد محدودیت برای گروه‌های سنی در معرض خطر این پدیده زیان‌آور، قوانین شفاف و صریحی نظیر قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات وجود دارد اما این قوانین دارای ضمانت اجرایی مناسب نیستند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، در تشریح موانع پیش‌رو برای اجرایی شدن قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات، تصریح کرد: در تأکیدات قانونی نهاد متولی نظارت بر اجرای صحیح قانون به‌درستی مشخص نیست و در این میان بخش‌هایی نظیر نهاد‌های انتظامی و وزارت بهداشت و درمان نیز به دلیل دارا بودن مسئولیت‌های هم‌عرض و نبود منابع مالی و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، فاقد کارایی لازم برای اجرایی شدن این قانون هستند.

تأمینی، ادامه داد: از دیگر سو پرداخت نشدن عوارض قانونی شرکت‌های دخانی و وارد کنندگان دخانیات به وزارت بهداشت و درمان، این وزارت‌خانه را دچار کاستی‌هایی برای انجام وظایف ذاتی‌اش در مقابله با مصرف سیگار و سایر کالاهای دخانی کرده است.

وی با تأکید بر کاهش سن استعمال دخانیات در کشور از ۱۴ به ۱۰ سال، تصریح کرد: مدت‌هاست که کشور در زمینه آموزشی و اطلاع‌رسانی پیرامون ضرر‌های استعمال مواد دخانی، دچار ضعف‌های عدیده شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: متأسفانه سازمان‌هایی نظیر صدا وسیما که وظیفه ذاتی‌شان مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی است، در تهیه برنامه‌های آموزشی در  زمینه کاهش مصرف مواد دخانی در کشور کم‌کاری کرده و دچار نگاه تجاری و سودجویانه شده‌اند.

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مواد دخانی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: از دیگر سو تصمیمات غلط و شتابزده‌ای نظیر خصوصی کردن شرکت دخانیات نیز بر آلام مردم در زمینه مبارزه با مواد دخانی افزوده، چرا که بخش خصوصی به طور طبیعی به دنبال افزایش منافع خود بوده و در این میان نمی‌توان نظارت کاملی بر فعالیت‌های شرکت‌های خصوصی تولید دخانیات داشت./ منبع : خانه ملت

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی