گیلانیان
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ Wednesday, 5 August , 2020
جولای 8, 2020 کد خبر : 79110 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

«تیم مذاکره ‎کننده هسته‎ ای» یا «باند جاسوسان رشوه‎ بگیر»؟!

«تیم مذاکره ‎کننده هسته‎ ای» یا «باند جاسوسان رشوه‎ بگیر»؟!

گیلانیان : دیگر خبر دستگیری گاه و بی‎گاه مدیران در دولت تدبیر و امید به اتهام جاسوسی برای بیگانگان یا غوطه وری در مفاسد کلان مالی، به پای ثابت اخبار روزمره رسانه ها تبدیل شده و حیرت هیچ مخاطبی را بر نمی انگیزد! این بار تازه ترین فرد بازداشتی از مدیران رده میانی دولت بنفش، کسی نیست بجز «محمد سعیدی» عضو تیم مذاکره کننده هسته ای اعتدالیون و مدیرعامل اسبق کشتیرانی جمهوری اسلامی که به اتهام اخذ رشوه چند ده میلیارد تومانی توسط قوه قضائیه دستگیر شده است.

دیگر خبر دستگیری گاه و بی‎گاه مدیران در دولت تدبیر و امید به اتهام جاسوسی برای بیگانگان یا غوطه وری در مفاسد کلان مالی، به پای ثابت اخبار روزمره رسانه‌ها تبدیل شده و حیرت هیچ مخاطبی را بر نمی‌انگیزد! این بار تازه‌ترین فرد بازداشتی از مدیران رده میانی دولت بنفش، کسی نیست بجز «محمد سعیدی» عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتدالیون و مدیرعامل اسبق کشتیرانی جمهوری اسلامی که به اتهام اخذ رشوه چند ده میلیارد تومانی توسط قوه قضائیه دستگیر شده است.

نامبرده از روابط بسیار نزدیک با حسین فریدون (برادر رئیس جمهور) و علی ربیعی (سخنگوی دولت) داشته، پیشتر از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای با تروئیکای اروپایی تحت سرپرستی حسن روحانی بود که در مذاکرات منتج به انعقاد خسارت محض برجام نیز حضوری فعال در کنار محمدجواد ظریف داشت. سعیدی که در زمان وزارت علی ربیعی بعنوان معاون بین الملل شستا مشغول بود، در شهریور ۹۴ با حکم محمد شریعتمداری، به مدیرعاملی کشتیرانی جمهوری اسلامی رسید. رسوایی‌هایی همچون ظن تابعیت مضاعف کشور اتریش، انتصابات فامیلی، تخلفات ساختمانی در مجموعه شیان، بدهی سنگین نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به بانک‌های تجارت و سپه، عدم سوخت‌رسانی به کشتی‌های ایرانی و غرق شدن دو کشتی ایرانی در دریای خزر از جمله دلایلی بود که وی را در سال گذشته مجبور به کناره گیری از مدیریت کشتیرانی کرد.

سعیدی، اما تنها عضو متخلف در تیم مذاکرات برجام نبوده است! مرداد ۹۵ بود که خبر دستگیری «عبدالرسول دری اصفهانی» عضو دیگر تیم مذاکرات هسته ای، به جرم جاسوسی رسانه‌ای شد. با اینکه دولت و وزیر اطلاعات آن، سعی در کتمان موضوع جاسوسی دری اصفهانی داشتند، اما دیوان عالی کشور، سازمان اطلاعات سپاه و مجلس بر جاسوسی وی صحه گذاشتند و سخنگوی وقت قوه قضائیه نیز به‌عنوان چهارمین نهاد، جاسوس بودن این دوتابعیتی عضو تیم مذاکره‌کننده را تأیید کرد. لازم به یادآوری است، دری اصفهانی، اطلاعات محرمانه مذاکرات را به سرویس‌های جاسوسی انگلیسی و آمریکایی ارائه می‌کرد و برای این خدمات خود ماهانه ۷۵۰۰ پوند حقوق به حسابش واریز می‌شد!

در پایان گفتنی است، با وجود گلچین این تعداد افراد مساله دار در تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولت بنفش، از مدت‌ها پیش از انعقاد برجام می‌شد پیش بینی کرد که جز خسارت محض، نمی‌توان لقبی برازنده‌تر بر آن نهاد؛ همچنانکه اگر قرار بود با حضور جاسوس و رشوه بگیر در هیات ایرانی مذاکره کننده، منفعت و عایدی نصیب کشورمان می‌شد، آنگاه باید سربالا رفتن آب و ابوعطا خواندن قورباغه را نیز تصدیق نمود!

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

کشاورزان برای حفظ سلامتی خود توصیه‌ها را جدی بگیرند

ضرورت رعایت نکات بهداشتی در فصل برداشت برنج؛

کشاورزان برای حفظ سلامتی خود توصیه‌ها را جدی بگیرند

۳۰ درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف گیلان به سازش منتهی می شود

معاون قضایی دادگستری گیلان در شورای حل اختلاف:

۳۰ درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف گیلان به سازش منتهی می شود