گيلانيان - .وبگاه حاميان پيشرفت و توسعه گيلان
ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم    جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
امروز سه شنبه,۲۱ام آذر ۱۳۹۶ - آخرین بروزرسانی سه شنبه,۲۱ام آذر ۱۳۹۶

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان :

ثبت ۱۱ آئین عاشورایی گیلان در فهرست آثار ملی

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت ۱۱ آئین عاشورایی این استان به عنوان میراث ناملموس در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم اظهار کرد: آئین های مذهبی که از گذشته به ارث رسیده است بخش مهمی از فرهنگ مردم منطقه است.

وی با بیان اینکه آگاهی و شناخت کافی در خصوص گذشته نقش بسیار مهمی در تقویت فرهنگ ملی و هویت دارد، ادامه داد: بدون درک صحیح از سنتهای گذشته نمی توانیم به خودشناسی برسیم و همین امر نشان دهنده ضرورت ثبت مراسم آیینی مذهبی است.

علیزاده تاکید کرد: مراسم مذهبی علاوه بر اینکه به سلامت فرد کمک شایانی‌ می‌کند برای حفظ سلامت جامعه نیز ضروری است.

وی ادامه داد: به همین منظور این اداره کل تا کنون نسبت به شناسایی و ثبت ۱۱ آیین عاشورایی در فهرست آثار ملی کشور اقدام کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه این آیین و مراسم های مذهبی میراث ناملموس استان گیلان در ماه محرم است اذعان کرد: نخستین مراسم مذهبی، « تعذیه در دیلمان » است که اسفند سال ۸۸ با شماره ۴۱  به عنوان میراث ناملموس در فهرست ملی کشور به ثبت رسید.

وی ادامه داد: مراسم چهل منبر به شماره ثبت  ۴۱۵ ، کرب زنی به شماره ثبت ۶۸۲ و یازدهم روز رودبنه به شماره ثبت ۶۸۳ سه مراسم سنتی شهرستان لاهیجان در ماه محرم است که در فهرست اثار ناملموس کشور ثبت شده است.

علیزاده با اشاره به مراسم تعزیه ضیابر تصریح کرد: مهمترین این تعزیه، تعزیه سنتی مربوط به روز عاشورا است که یا حضور حداکثری آحاد مختلف مردم در ضیابر برگزار می شود.

وی افزود: این مراسم سنتی که مردم از مناطق مختلف کشور و استان برای شرکت در این مراسم معنوی شرکت می کنند دی ماه سال ۹۰ با شماره ۴۱۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تصریح کرد: مراسم علم واچینی به شماره ثبت ۱۰۶،  آئینی و مذهبی تاسوعای آقا سید شرفشاه دارسرا به شماره ثبت ۶۸۴، مراسم تَشت برکرده (تشت گذاری) اسالم به شماره ۶۸۵، مراسم چهل علم گیلان به شماره ۶۸۶، مراسم هفت کوگاه گیلان به شماره ثبت ۶۸۷،  نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله به شماره ۶۸۸ از دیگر آئین های مذهبی گیلان است که به عنوان میراث ناملموس در فهرست آثار ملی کشور جای گرفته است.


کانال تلگرام گیلانیان
نظرات

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم
کلمات مشاهده شده در عکس را در کادر زیر آن وارد نمائید

 

*


پایگاه گیلانیان طبق مجوز صادره از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و طبق قانون مطبوعات فعالیت می نماید

کلیه حقوق این پایگاه برای صاحبان آن محفوظ می باشد استفاده از مطالب گیلانیان با ذکر منبع بلامانع است.


رفتن به نوارابزار