گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
می 4, 2016 کد خبر : 48473 خبر ها

جامعه طالب کسب معنویت از علماست/ ضرورت تأسیس حوزه‌های علمیه در کشور

جامعه طالب کسب معنویت از علماست/ ضرورت تأسیس حوزه‌های علمیه در کشور

گیلانیان : آیت‌الله حسین نوری‌همدانی پیش از ظهر امروز در جمع طلاب و روحانیون گیلان در حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) این شهر اظهار کرد: این مجمع بسیار محترم بوده و چهره‌های علمی و پر فضیلت در آن حضور دارند.

وی با بیان اینکه دو مرحله در زندگی داریم که یک شامل مرحله آموزش و طلبگی است، افزود: مرحله دوم حضور در جامعه است و همانگونه که رزمندگان ابتدا رزم را آموزش می‌بینند و بعد در میدان رزم حضور پیدا می‌کنند در ترویج دین نیز به همین صورت عمل می‌شود.

این استاد حوزه علمیه، امر دین با اخلاص را دارای برکت دانست و گفت: بنابراین نخستین گام در طلبگی اخلاص است و دوم اینکه باید با همت بلند درس بخوانند تا بتوانند فقیه و وزنه در جامعه باشند.

وی با اشاره به اینکه علما در دو جبهه علم و فضیلت پیشگام هستند، تصریح کرد: هر انسانی فرزند تلاش خود بوده و تلاش بسیار سبب موفقیت است.

نوری‌همدانی با بیان اینکه انسان با همت بلند، پرواز می‌کند و به مجد و عظمت می‌رسد، خاطرنشان کرد: کسی که اراده کرده، گام برمی‌دارد و پیش می‌رود.

وی ادبیات فارسی و عربی را پایه اصلی در علوم دینی دانست و گفت: تا زمانی که ادبیات کامل نباشد در بیان و قلم نمی‌توانیم قوی باشیم.

این مرجع تقلید موضوع نظم را از مسائل مهم خواند و اظهار کرد: کسانی که نظم دارند موفق هستند و طلبه‌ها باید به سحرخیزی و نماز شب عادت کنند زیرا تلاش علما با دیگران متفاوت است و جزو لشکر امام صادق (ع) هستند.

 جامعه طالب کسب معنویت از طلاب است/شهرها نباید از علمای بزرگ خالی شود

وی با اشاره به اینکه جامعه از علما معنویت را طلب می‌کند، افزود: شهرها نباید از علمای بزرگ خالی شود و ضرورت حضور علمای بزرگ در شهرها را مورد تأکید قرار است.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تصریح بر اینکه وظیفه علما بسیار سنگین است و وجود فقیه در جامعه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد یکی از وظایف علما و فقها در غیبت امام زمان (عج) را تأسیس حوزه‌های علمیه عنوان کرد و متذکر شد: ما وارث انبیا هستیم.

استاد حوزه علمیه قم گفت: برای اینکه معنویت را بین مردم ترویج و اسلام را ترغیب کنیم نیاز به تأسیس حوزه‌های علمیه داریم و کوچ کردن در میدان جنگ و برای کسب علوم دینی دارای فضیلت بسیار است.

وی با بیان اینکه معارف اعتقادی در دین بسیار مهم است، افزود: معارف عبادی و معارف اخلاقی برای تخصص طلبه‌ها بسیار مهم است و انسان باید خود را به اخلاق فاضله آراسته کند.

نوری‌همدانی معارف اقتصادی و معارف فرهنگی را در تخصص طلاب بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: معارف مدنی و حقوق معاشرت بسیار گسترده است.

وی معارف سیاسی اسلام را از دیگر تخصص‌های مورد نیاز طلاب دانست و یادآور شد: طلبه‌ها باید در معارف قضایی، معارف حکومتی و معارف جهادی متخصص باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه در تاریخ داریم ۲۰۰ هزار نفر محدث در قم حضور داشتند اما اکنون تنزل پیدا کرده است، تصریح کرد: مراکز علمی بسیاری در گذشته در شهرهای ایران وجود داشته است.

 فضیلت نماز شب برای انسان/علمای شیعه مرزبانان قلب‌های مردم

وی حوزه‌های علمیه را تربیت‌گاه خواند و متذکر شد: نماز شب توفیق و برکت برای انسان ایجاد می‌کند و در عصر کنونی امام خمینی (ره) مجاهد و فریادگر است.

نوری‌همدانی گفت: ولایت فقیه در کتاب فقها از ابتدا وجود داشت اما در بین جامعه نیامده بود و امام (ره) ولایت فقیه را در جامعه پیدا کرد که اقدامی بسیار بزرگ است.

وی با بیان اینکه امام خامنه‌ای فرمود حوزه‌ها باید انقلابی باشند و در انقلابی بودن بمانند، افزود: برای اینکه انقلاب اسلامی توسط حوزه‌های علمیه ایجاد شده است.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: طلاب و علما باید با کتاب صحیفه نور، دفتر تبیان و وصیتنامه سیاسی امام (ره) آشنایی داشته باشند زیرا امام (ره) توانست در جنگ هشت ساله در مقابل استکبار ایستادگی کند و بحران را مدیریت کرد و انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه بسیار مهم است.

نوری‌همدانی تثبیت انقلاب اسلامی را با خون شهدا دانست و گفت: بیداری اسلامی به برکت انقلاب اسلامی به وجود آمده و به اروپا کشانده شده است.

وی عبادت امام راحل را همراه با اشک دانست و خاطرنشان کرد: انقلابی بودن و انقلابی ماندن بسیار مهم است و باید مردم را همیشه در صحنه نگه داریم.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه علمای شیعه مرزبانان قلب‌های مردم هستند تا دشمن به آن نفوذ نکند، گفت: عید مبعث بسیار مهم بوده و خداوند روشن‌ترین چراغ حکمت خود پیامبر (ص) را برای مردم مبعوث کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد